Sébastien Ogier znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Monte Carlo, jednak ma zaledwie dwie sekundy przewagi nad Thierrym Neuvillem.

Po wczorajszej wieczornej inauguracji rajdu oraz tegorocznego sezonu WRC na pozycji lidera znajdował się Ott Tänak, który po dwóch odcinkach specjalnych wypracował 9,1 sekundy przewagi nad Ogierem, który w tym roku zasiada za kierownicą Citroëna C3 WRC, a czołową trójkę uzupełniał Neuville (+14,3 sek).

W piątek załogi miały do przejechania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 125,12 km. Rywalizacja miała rozpocząć się o godzinie 9:11 na pierwszym przejeździe próby Valdrôme – Sigottier (20,04 km), jednak start oesu został najpierw opóźniony, a następnie odwołany. Powodem tej decyzji była zbyt duża liczba kibiców znajdująca się blisko trasy pod koniec odcinka.

Ze względu na to, że poranek był chłodny, kierowcy Hyundaia zdecydowali się dobrać co najmniej trzy opony przeznaczone na suchy asfalt i jak się okazało, była to dobra decyzja. Na OS4 Roussieux – Laborel (24,05 km) najlepszym czasem popisał się Sébastien Loeb, który w tym roku w barwach koreańskiego zespołu wystartuje w sześciu rundach. Utytułowany Francuz o pół sekundy pokonał swojego kolegę z ekipy Neuville’a, który awansował na pozycję lidera rajdu, spychając Tänaka na drugie, a Ogiera na trzecie miejsce.

Na ostatnim odcinku porannej pętli Curbans – Piégut (18,47 km) Neuville ponownie uzyskał drugi czas, jednak tym razem został pokonany przez aktualnego mistrza świata Ogiera o dwie sekundy, zaś w klasyfikacji generalnej miał nad Francuzem 3,4 sekundy przewagi. Plasujący się na trzecim miejscu Tänak był wolniejszy od czołówki o 14 sekund, tracąc w ogólnym zestawieniu 16,9 sekundy do lidera.

Po południowym serwisie załogi przystąpili do odcinka Valdrôme – Sigottier, który o poranku został odwołany ze względów bezpieczeństwa. Na nim identyczny czas uzyskali Ogier oraz Jari-Matti Latvala, zaś trzeci Andreas Mikkelsen stracił 0,4 sekundy do tego duetu. Na tym etapie Neuville, który uzyskał czwarty czas, miał zaledwie 1,4 sekundy przewagi nad Ogierem, zaś plasujący się na trzecim miejscu Tänak tracił już prawie pół minuty. Sporą stratę w klasyfikacji zaliczył Loeb, który z czwartej lokaty spadł na siódmą pozycję, uzyskując dopiero ósmy czas na tej próbie i tracąc do Ogiera/Latvali 37,6 sekundy. Problemy dotknęły także Esapekkę Lappiego. Zespołowy kolega Ogiera przyznał na mecie odcinka, że uderzył w coś twardego, najprawdopodobniej w kamień, w wyniku czego doszło do urwania półosi oraz wahacza. Fin przedwcześnie zakończył udział w dzisiejszej rywalizacji, jednak jutro wróci na trasy.

Na siódmym odcinku specjalnym Roussieux – Laborel drugie etapowe zwycięstwo w rajdzie wywalczył Loeb, który o 4,4 sekundy pokonał Elfyna Evansa. Trzeci w klasyfikacji oesu Ogier stracił z kolei 9,3 sekundy, jednak co ważniejsze, był szybszy niż Neuville, który do Loeba stracił aż 24,7 sekundy, dzięki temu aktualny mistrz świata miał 14 sek. przewagi nad swoim głównym rywalem. Na tym odcinku problemy dotknęły Tänaka oraz Meeke’a. W przypadku Tänaka doszło do przebicia opony, w wyniku czego Estończyk zatrzymał się na trasie, aby dokonać wymiany koła, tracąc na tej operacji prawie dwie i pół minuty. Z kolei w Toyocie prowadzonej przez Meeke’a wystąpiły problemy z obręczą, przez co Brytyjczyk tracił na trasach mnóstwo czasu.

Na zakończenie dnia na OS8 Curbans – Piégut dobrym czasem popisał się Neuville, który pojechał o 12 sekund szybciej niż Ogier, zmniejszając stratę do zaledwie dwóch sekund. Loeb, który do tej pory zajmował trzecie miejsce, spadł na piątą lokatę – na ostatnim odcinku Francuz pojechał wolniej zarówno od Mikkelsena, jak i Latvali, którzy wyprzedzili Francuza w generalce. Na szóstym miejscu znajduje się Evans, jako siódmy jedzie Tänak, a ósmą lokatę zajmuje Meeke, jednak kierowca Toyoty ma ponad pięć i pół minuty straty do liderów.

W klasyfikacji WRC 2 Pro na pozycji lidera znajduje się Gus Greensmith, który jadąc za kierownicą Forda Fiesty R5 jest jednocześnie dziewiąty w ogólnym zestawieniu, a czołową dziesiątkę rajdu zamyka prowadzący w WRC 2  Yoann Bonato.

Jutro załogi będą miały do przejechania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 93,38 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT1:37:17,3
211

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2,0
389

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:17,7
410

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:25,1
519

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:25,9
633

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:47,5
78

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:34,9
85

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 5:33,0
1121

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 7:00,1
1222

Yoann Bonato
Benjamin Boulloud
Yoann Bonato+ 7:06,7

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race