Dwukrotny rajdowy mistrz świata Marcus Grönholm powróci jednorazowo do WRC, przystępując do rywalizacji wraz z Toyotą w Rajdzie Szwecji.

Grönholm jest współrekordzistą największej liczby zwycięstw w Rajdzie Szwecji, dzieląc ten przywilej ze Stigiem Blomqvistem – obaj pięciokrotnie triumfowali w tej rundzie. Fin zdecydował się na próbę powiększenia tego dorobku, wystawiając prywatnie Yarisa WRC, która będzie co prawda serwisowana przez fabryczną Toyotę, lecz uzyskany wynik nie będzie liczyć się do klasyfikacji producentów.

„Chodzi o to, że mogę dzięki temu cieszyć się moim urodzinowym prezentem na świetnych trasach Rajdu Szwecji. Mam wiele niezapomnianych wspomnień z tej rundy. W 2000 roku sięgnąłem tu po swoje pierwsze zwycięstwo, a teraz podejdę do tego rajdu jeszcze raz. Jako kierowca rajdowy jestem już nieco wiekowy, więc będę też jechać odpowiednim tempem. Moja pozycja startowa będzie jednak znacznie dalsza, więc może dzięki temu będziemy mogli coś ugrać” – powiedział Grönholm, który będzie obchodzić 51. urodziny na tydzień przed swoim tegorocznym startem.

Pilotem Grönholma będzie jego wieloletni partner Timo Rautiainen, zaś przed Rajdem Szwecji zaplanowano dodatkowe testy przygotowawcze.

„Zamierzam przejechać możliwie najwięcej kilometrów, aby uzyskać dobre wyczucie z jazdy samochodem. Nie planuję tracić czasu na samodzielne ustawienie auta – zamiast tego otrzymamy wytyczne ze strony Toyoty Gazoo Racing, które zdaniem zespołu będą dobrze się spisywać”.

Grönholm po swoje dwa mistrzowskie tytuły sięgnął w sezonach 2000 i 2002, zasiadając za kierownicą Peugeota 206 WRC. W swoich 152 dotychczasowych startach odniósł 30 zwycięstw, 61 razy stawał na podium, jak również wygrywał na 542 odcinkach specjalnych.

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race