Loeb przechodzi do Hyundaia na dwa sezony

Zespół Hyundai ogłosił podpisanie dwuletniego kontraktu z Sébastienem Loebem, zaś w przyszłym roku będzie dzielić się samochodem z Danim Sordo.

Dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata w nadchodzących mistrzostwach wystartuje w sześciu rundach, począwszy od otwierającego sezon Rajdu Monte Carlo (24-27 stycznia). Na prawym boku Francuza zasiądzie jego wieloletni partner Daniel Elena.

Hyundai jednocześnie potwierdził, że w zespole pozostanie Dani Sordo, dla którego przyszły sezon będzie szóstym w barwach koreańskiego producenta. Hiszpan podpisał roczny kontrakt i będzie dzielić swój samochód z Loebem. Pierwszym przyszłorocznym występem Sordo będzie Rajd Meksyku (7-10 marca). Thierry Neuville oraz Andreas Mikkelsen mają obowiązujące umowy i wystąpią w pełnym cyklu kolejnych mistrzostw WRC.

Loeb odszedł z WRC po sezonie 2012, jednak powrócił do rywalizacji w tym roku wraz z Citroënem, zaliczając trzy starty, zaś w Rajdzie Katalonii sięgnął po sensacyjne zwycięstwo. Jak przyznał, był otwarty na większą liczbę występów w WRC, jednak ta okazja przepadła po tym, jak Citroën ogłosił wystawienie zaledwie dwóch samochodów na przyszły sezon. Niedługo później Peugeot potwierdził odejście z Rallycrossowych Mistrzostw Świata, przez co Loeb nie miał szansy na występ w pełnym sezonie.

„Triumf w Rajdzie Katalonii w tym sezonie odrodziło moje pragnienie do dalszej rywalizacji na czele stawki w WRC. Dołączenie do Hyundaia da nam nowe wyzwanie, którego nie mogę się już doczekać. Byłem pod wrażeniem podejścia zespołu i jego determinacji, aby odnieść sukces. W tym sezonie stanowczo walczyli o tytuł i czuję, że mogę wnieść sporo do tej ekipy, wspólnie z Thierrym, Andreasem i Danim” – powiedział Loeb.

Z kolei szef Hyundaia Michel Nandan jest przekonany, że obecny skład kierowców pozwoli zespołowi na walkę o mistrzostwo.

„Podpisanie kontraktu z kimś o tak ogromnym talencie pokazuje, że jesteśmy atrakcyjną i konkurencyjną propozycją w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Ostatecznie naszym celem jest zdobycie tytułu WRC. Wierzymy, że mamy pakiet, aby to osiągnąć, a nasz skład załóg na sezon 2019 doskonale odzwierciedli te ambicje” – mówił Nandan.

Podpisanie umowy z Loebem sprawiło, że przyszłość dotychczasowego kierowcy Hyundaia Haydena Paddona stanęła pod dużym znakiem zapytania. Nandan stwierdził jednak, że trwają prace nad znalezieniem wspólnych projektów na przyszły sezon.

„Wciąż rozmawiamy z Haydenem na temat tego, jak możemy współpracować w 2019 roku. To świetny talent i niesamowity ambasador Hyundai NZ, prowadząc różne projekty w sportach motorowych”.

Źródło: wrc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league