Tänak nowym liderem Rajdu Australii

Ott Tänak objął prowadzenie w ostatniej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdzie Australii. Najbliżej tytułu wciąż jednak jest Sébastien Ogier, który zajmuje komfortową, szóstą pozycję.

Podczas sobotniej części rywalizacji załogi miały do pokonania dziesięć odcinków specjalnych o łącznej długości 130,66 km. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu jazd liderem rajdu był Mads Østberg, który miał 6,8-sekundową przewagę nad zespołowym kolegą z Citroëna Craigiem Breenem, a czołową trójkę uzupełniał Jari-Matti Latvala.

O poranku dobre tempo zaprezentowała Toyota, która odniosła trzy oesowe zwycięstwa na czterech odcinkach specjalnych. Na rozpoczęcie drugiego dnia na próbie Argents Hill Reverse I (13,13 km) najszybszy czas uzyskał Hayden Paddon, zaś na najdłuższym odcinku rajdu Welshs Creek Reverse I (28,83 km) najlepiej pojechał Tänak, który o 3,8 sekundy wyprzedził zespołowego kolegę Latvalę. Estończyk był najlepszy także na próbie Urunga (20,11 km) i wówczas wraz z Latvalą wyprzedzili w klasyfikacji generalnej Østberga, który cierpiał z powodu doboru opon – Norweg postawił na dwie pośrednie i trzy twarde mieszanki Michelin w porównaniu do kierowców Toyoty, którzy zdecydowali się na dwie twarde oraz trzy pośrednie opony. Tuż przed serwisem do przejechania był jeszcze krótki odcinek Raleigh I (1,99 km), na którym pierwsze miejsce wywalczyli wspólnie Elfyn Evans oraz Tänak.

W wyniku tego, że Craig Breen doznał problemów z przepustnicą, jak również uderzył swoim Citroënem C3 WRC w pień drzewa oraz doznał przebicia opony, na szóste miejsce awansował Sébastien Ogier. Niezależnie od wyniku osiągniętego przez Tänaka, jak również dzięki dziewiątej pozycji zajmowanej przez Thierry’ego Neuville’a, przy takim układzie to Francuz zostałby tegorocznym mistrzem świata. Dodatkowo Neuville uderzył w skarpę na trzecim sobotnim odcinku i miał on sporo szczęścia, że był w stanie kontynuować jazdę.

Po serwisie podobnie jak o poranku, na drugim przejeździe odcinka Argents Hill Reverse najszybszy był Paddon, jednak na mecie miał on zaledwie 0,1 sekundy przewagi nad Latvalą oraz Tänakiem. Na najdłuższym odcinku Welshs Creek Reverse II najlepiej pojechał Tänak, który o 4 sekundy pokonał Latvalę i wyprzedził Fina w klasyfikacji generalnej rajdu, obejmując jednocześnie prowadzenie. Na dwóch kolejnych oesach przewaga Tänaka nad zespołowym kolega urosła do 9,7 sekundy, uzyskując jednocześnie najlepszy czas na ostatnim odcinku przed drugim serwisem – Raleigh – zaś na próbie Urunga najlepiej pojechał Esapekka Lappi.

Na zakończenie dnia załogi miały do przejechania dwukrotnie superoes Destination NSW i wydawać by się mogło, że nie wpłynie on znacząco na wyniki rajdu, jednak z powodu opadów deszczu tak nie było. Podczas gdy Tänak był najszybszy na pierwszym przejeździe superoesu, jego zespołowy kolega Latvala na dystansie zaledwie 1,27 km stracił do zespołowego kolegi ponad 10 sekund. Na ostatnim odcinku dnia najlepszy czas uzyskał Neuville, zaś Tänak i Latvala stracili do Belga odpowiednio 5,6 i 7,5 sekundy.

Przed finałową częścią ostatniej rundy sezonu WRC w Australii na prowadzeniu znajduje się Tänak, który ma aż 21,9 sekundy przewagi nad Latvalą. Fin będzie musiał odpierać ataki ze strony Paddona, który do swojego rywala traci tylko 4,4 sek. Nowozelandczyk wyprzedził po południu Madsa Østberga i ma nad nim komfortowy, 20-sekundowy zapas. Piąty jest Esapekka Lappi, a na szóstej pozycji wciąż znajduje się Ogier i gdyby taka kolejność w klasyfikacji utrzymała się do końca, to Francuz zostałby mistrzem świata, nawet gdyby prowadzący Tänak uzyskał 5 punktów za jutrzejszy Power Stage. Siódmy jest Elfyn Evans, ósmą lokatę zajmuje Neuville, a czołową dziesiątkę uzupełniają Teemu Suninen oraz Craig Breen.

W klasyfikacji WRC2 komfortową pozycję lidera zajmuje Alberto Heller, który jako jedyny z tej grupy nie napotkał na problemy. Nad drugim w tym zestawieniu Gianlucą Linarim na prawie 20 minut przewagi, a czołową trójkę uzupełnia Armin Kremer.

Jutro podczas ostatniego etapu tegorocznego sezonu na załogi do przejechania czeka sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 83,96 km. Początek jazd o godzinie 20:53, zaś start Power Stage zaplanowano na godzinę 3:18 w nocy czasu polskiego.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 2:07:52,0
2 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 21,9
3 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 26,3
4 10
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 46,6
5 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 50,4
6 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 1:44,8
7 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 2:04,6
8 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 2:35,2
9 3
Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT + 2:49,0
10 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 6:26,8

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league