Loeb pokonuje Ogiera w Rajdzie Katalonii o 2,9 sekundy

Sébastien Loeb odniósł zwycięstwo w Rajdzie Katalonii. Dla utytułowanego Francuza jest to 79. zwycięstwo w karierze, a dla Citroëna – pierwsze w tym roku. Drugie miejsce zajął Sébastien Ogier, który objął prowadzenie w klasyfikacji kierowców, a na najniższym stopniu podium stanął Elfyn Evans.

Dzisiaj w finałowym dniu zmagań w Hiszpanii załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 61,70 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Na czele znajdował się Jari-Matti Latvala, który miał tylko 4,7 sekundy przewagi nad drugim Ogierem, a dodatkowo czołowa szóstka kierowców mieściła się w 17. sekundach.

Ogier, który przed tym rajdem zajmował drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, starał się zgromadzić jak najwięcej punków, aby dogonić lidera mistrzostw Thierry’ego Neuville’a plasującego się na piątej lokacie w zestawieniu. Zaskakująco dobrym tempem w niedzielny poranek popisywał się Loeb, który po sobocie zajmował trzecie miejsce ze stratą tylko ośmiu sekund do lidera.

Dziewięciokrotny mistrz świata początkowo zdecydował się na miękkie opony, mimo że na trasach o poranku znajdowały się jeszcze kałuże po nocnych opadach deszczu – w ostatniej chwili kierowca Citroëna postawił na twardą mieszankę i to okazało się być bardzo dobrą decyzję. Na pierwszym dzisiejszym odcinku Riudecanyes (16,35 km) uzyskał on najlepszy czas, będąc szybszym od drugiego Daniego Sordo o 6,1 sekundy. Dzięki temu, że Latvala oraz Ogier przejechali tę próbę jeszcze wolniej, to właśnie Loeb objął prowadzenie w rajdzie, mając 2,6 sek. przewagi nad Latvalą. Francuz pojechał najszybciej również na kolejnym oesie Santa Marina (14,50 km), dzięki czemu wypracował on 7,1 sek. zapasu nad kierowcą Toyoty przed serwisem.

Na przedostatnim odcinku specjalnym pech dopadł Latvalę. Fin zameldował się na mecie z uszkodzonym kołem i do lidera stracił ponad 40 sekund. Najlepszym czasem na tym oesie popisał się Ogier, który przed Power Stage zmniejszył stratę do Loeba do zaledwie 3,6 sekundy, a na trzecie miejsce po defekcie Latvali awansował Neuville.

Ostatecznie Loeb odniósł zwycięstwo w swoim trzecim tegorocznym występie, triumfując w Rajdzie Katalonii. Dla Francuza jest to pierwsza wygrana w Rajdowych Mistrzostwach Świata od 2013 roku. Drugie miejsce zajął Ogier, który został nowym liderem klasyfikacji generalnej z powodu problemów Neuville’a z kołem na ostatnich kilometrach Power Stage. Belg uderzył w znajdujący się na trasie kamień, uszkadzając i przebijając tylne prawe koło. To nie koniec pecha kierowcy Hyundaia, ponieważ ostatecznie został on sklasyfikowany na czwartym miejscu, przegrywając z Elfynem Evansem o zaledwie 0,5 sekundy.

Piątą pozycję przed własną publicznością wywalczył Dani Sordo, który do zespołowego kolegi stracił tylko 1,6 sek. Szóste miejsce zajął Ott Tänak, na siódmej lokacie sklasyfikowany został Esapekka Lappi, a czołową dziesiątkę zamknęli Jari-Matti Latvala, Craig Breen oraz Andreas Mikkelsen.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Tänak (5), Ogier (4), Loeb (3), Evans (2) oraz Sordo (1).

W kategorii WRC 2 zwycięstwo odniósł Kalle Rovanperä, który o 8,5 sekundy pokonał Jana Kopeckiego, zaś na najniższym stopniu podium stanął Petter Solberg. Czwarte miejsce wywalczyła polska załoga Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, którzy do zwycięzców stracili prawie dwie minuty.

W tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata pozostał tylko Rajd Australii, który zostanie rozegrany w dniach 15-18 listopada. Kto ostatecznie zostanie mistrzem świata?