Latvala nowym liderem Rajdu Katalonii, pech Tänaka

Jari-Matti Latvala objął prowadzenie w Rajdzie Katalonii, jednak ma niewielką przewagę nad znajdującym się na drugim miejscu Sébastienem Ogierem. Z kolei Ott Tänak, który znajdował się w walce o mistrzostwo, złapał gumę o poranku i spadł na dalsze pozycje.

Dzisiaj załogi miały do pokonania 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 121,8 km. Zadaniem Tänaka była obrona pozycji lidera, mając ponad 25-sekundową przewagę nad resztą stawki. Z powodu opadów deszczu, zarówno Estończyk, jak i jego zespołowy kolega Latvala zdecydowali się na pełne deszczowe opony na asfaltową część rajdu w Hiszpanii. Pierwszy odcinek dnia Savallà 1 o długości 14,12 km został jednak odwołany z powodu złego umiejscowienia widzów na tym oesie.

Taktyka objęta przez Tänaka oraz Latvalę jednak się opłaciła, ponieważ podczas pozostałych odcinków porannej pętli pojawiła się ulewa. Dzięki temu Tänak na OS9 Querol 1 o długości 21,26 km uzyskał najlepszy czas, powiększając swoją przewagę w rajdzie do 32,9 sekundy. Z kolei Latvala po wczorajszych problemach i spadku pod koniec pierwszej dziesiątki również zaprezentował dobre tempo i awansował na czwarte miejsce.

Na kolejnym odcinku El Montmell (24,40 km) pech dopadł prowadzącego Tänaka – kierowca Toyoty został zmuszony wymienić przednią prawą oponę, która została przebita. Estończyk na całym procesie stracił blisko dwie minuty i przez to spadł na dziewiąte miejsce, tracąc minutę do lidera, którym został Dani Sordo. Reprezentant Hyundaia miał przed serwisem zaledwie 0,3 sekundy przewagi nad Latvalą, który uzyskał najlepszy czas na tej próbie.

Już na początku drugiej pętli, a zarazem pierwszego przejazdu Savallà, to właśnie Fin znalazł się na prowadzeniu, mając nad Sordo 3,9 sek. zapasu. Najlepszym czasem popisał się tym razem Thierry Neuville, zaś drugi czas na tej próbie uzyskał Tänak, który przesunął się na ósme miejsce w zestawieniu kosztem Craiga Breena.

Na drugim przejeździe oesu Querol do głosu doszedł Sébastien Loeb, dla którego jest to trzeci tegoroczny występ w WRC w barwach Citroëna. Tym razem to właśnie Francuz uzyskał najlepszy czas, awansując jednocześnie na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu i tracąc tylko 7,5 sekundy do wciąż prowadzącego Latvali. 

Kolejny odcinek specjalny dnia to już popis walczących o tegoroczny tytuł mistrzowski – Neuville ponownie uzyskał najlepszy czas, lecz Ogier stracił na tym oesie tylko 0,9 sekundy wobec swojego rywala. Obaj kierowcy wykorzystali jednocześnie słabszy występ Sordo, który do swojego zespołowego kolegi stracił na tej próbie aż 22 sekundy, zaś w ogólnej klasyfikacji rajdu spadł na szóste miejsce. Dodatkowo Ogier przesunął się na drugą lokatę w zestawieniu, wyprzedzając Loeba oraz Evansa. Na zakończenie dnia załogi miały do przejechania krótki odcinek Salou o długości 2,24 km, na którym najlepszym czasem popisał się Tänak.

Latvala utrzymał prowadzenie do końca sobotniej części Rajdu Katalonii, jednak nad drugim Ogierem ma tylko 4,7 sekundy przewagi. Na trzeciej pozycji plasuje się z kolei Loeb ze stratą 8. sekund do lidera. Na czwartej lokacie jedzie Evans, piąty jest Neuville, szóste miejsce zajmuje Sordo, siódmą pozycję okupuje Esapekka Lappi, a czołową dziesiątkę zamykają Tänak, Breen oraz Mikkelsen.

W kategorii WRC 2 na prowadzenie wysunął się Kalle Rovanperä, który ma 22 sekundy zapasu nad plasującym się na drugim miejscu Janem Kopeckim. Trzecią lokatę w tym zestawieniu zajmuje z kolei Nil Solans. Jako czwarty jedzie Petter Solberg, zaś piąty jest Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, który do lidera traci półtorej minuty. Do rywalizacji w ramach WRC 2 powrócili również Łukasz Pieniążek oraz Przemysław Mazur, jednak zajmują odległą, 15. lokatę w swojej kategorii.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT 2:35:01,8
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 4,7
3 10
Sébastien Loeb
Daniel Elena
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 8,0
4 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 9,8
5 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 12,7
6 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 16,5
7 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 46,5
8 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:00,7
9 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:37,9
10 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 2:07,3

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league