Ogier triumfuje w Rajdzie Wielkiej Brytanii

Sébastien Ogier odniósł zwycięstwo w Rajdzie Wielkiej Brytanii, powracając na drugie miejsce w klasyfikacji tegorocznego cyklu WRC. Drugie miejsce zajął Jari-Matti Latvala, a na najniższym stopniu podium stanął Esapekka Lappi.

Przed niedzielną i zarazem finałową częścią rywalizacji w Walii, Ogier po odpadnięciu Otta Tänaka prowadził w rajdzie, jednak miał tylko 4,4 sekundy przewagi nad Latvalą. Dzisiaj załogi miały do pokonania 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 55,64 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Latvala mając tak niewielką stratę wobec byłego zespołowego kolegi, już na otwierającym dzień odcinku Elsi (10,06 km) zredukował różnicę do 1,7 sekundy, aby na kolejnej próbie Gwydir, na którym rozegrano Power Stage, dosyć sensacyjnie uzyskał najlepszy czas i objął prowadzenie w rajdzie, mając 3,6 sek. przewagi nad Ogierem.

Na trzecim, ulicznym oesie Great Orme Llandudno, Ogier zbliżył się do kierowcy Toyoty na 0,2 sekundy, uzyskując najlepszy czas, by powtórzyć ten wyczyn na drugim przejeździe próby Gwydir i przed finałowym odcinkiem specjalnym dnia miał 3,1 sekundy przewagi nad Latvalą. Za plecami tej dwójki jechał Lappi, który pojechał najszybciej na otwarcie dnia, jak również wykorzystał błędy Craiga Breena na Power Stage oraz Llandudno, dzięki czemu nie musiał już tak naciskać, aby bronić swojej trzeciej lokaty.

W przypadku Hyundaia przed rozpoczęciem dzisiejszych zmagań Andreas Mikkelsen plasował się na szóstej pozycji, tracąc do jadącego przed Madsa Østberga zaledwie 2,4 sekundy. Oczekiwano jednak, że Norweg, podobnie jak plasujący się za nim Hayden Paddon, będzie musiał przepuścić ósmego Thierry’ego Neuville’a – tak się stało na przedostatnim oesie, a dodatkowo całe trio uporało się z Østbergiem, który spadł na ósmą lokatę, zaś Neuville awansował na piątą pozycję. Różnica między tymi czterema kierowcami wynosiła zaledwie 6,3 sekundy.

Start ostatniego odcinka został opóźniony przez incydent niezwiązany z samym rajdem, do którego doszło w pobliżu mety tego oesu. Finalnie pierwsza załoga pojawiła się na trasie ponad półtorej godziny później niż planowano, a zaś długość odcinka została skrócona.

Finalnie to Ogier uzyskał najlepszy czas na zakończenie rywalizacji i odniósł zwycięstwo w Walii, przywracając tym samym swe nadzieje na obronę mistrzowskiego tytułu. Drugie miejsce zajął Latvala, a na najniższym stopniu podium stanął Lappi. Czwartą lokatę wywalczył Breen, piąty był Neuville, na szóstej pozycji sklasyfikowany został Mikkelsen, siódme miejsce przypadło Paddonowi, jako ósmy do mety dojechał Østberg.

W WRC 2 triumfował Kalle Rovanperä, który jednocześnie zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Drugą pozycję zajął Pontus Tidemand, który do Fina stracił półtorej minuty, a trzecią lokatę wywalczył Gus Greensmith. Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur zajęli szóstą lokatę w tym zestawieniu, tracąc do lidera ponad 6 minut.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Latvala (5), Tänak (4), Ogier (3), Neuville (2) oraz Lappi (1).

Do końca sezonu pozostały dwie rundy. Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Katalonii, który odbędzie się w dniach 25-28 października.