Tänak nowym liderem Rajdu Turcji, dramat Neuville’a i Ogiera

Ott Tänak w dosyć sensacyjnych okolicznościach objął prowadzenie w Rajdzie Turcji – z rywalizacji odpadli między innymi rywalizujący o tytuł Thierry Neuville oraz Sébastien Ogier, którzy mogą co najwyżej powalczyć o punkty na jutrzejszym Power Stage.

Już początek dnia rozpoczął się dramatycznie dla dotychczasowego lidera rajdu Neuville’a – w jego samochodzie doszło do uszkodzenia zawieszenia i mimo wysiłków, aby naprawić usterkę, Belg musiał przedwcześnie zakończyć udział w rywalizacji. Ten fakt wykorzystał Ogier, który na pierwszym przejeździe oesu Yeşilbelde o długości 34,24 km uzyskał bardzo dobry czas, będąc o ponad 20 sekund szybszy niż rywale i obejmując prowadzenie w rajdzie z przewagą 25,5 sekundy nad Andreasem Mikkelsenem.

Szczęście Ogiera nie trwało jednak długo. Na następnym odcinku specjalnym Datça o długości 10,7 kilometra, Francuz w swoim Fordzie doznał złamania przedniego prawego wahacza, jednak mimo uszkodzenia był w stanie dojechać do mety odcinka, tracąc na tym incydencie tylko 18 sekund. Na dojeździe Ogier starał się naprawić samochód, w czym doradzali mu zespołowy kolega Elfyn Evans oraz jadący gościnnie Henning Solberg. Aktualny mistrz świata zdołał uporać się z naprawą, jednak na ostatnim odcinku pierwszej pętli zameldował się z opóźnieniem, za co otrzymał minutę kary. Ogier co prawda uzyskał najlepszy czas na próbie İçmeler (20,37 km), jednak w wyniku kary spadł na czwarte miejsce ze stratą 46 sekund do Mikkelsena, który był liderem. Na drugiej pozycji jechał Tänak, a za nim plasował się jego zespołowy kolega z Toyoty – Jari-Matti Latvala.

Po południowym serwisie Ogier, który miał najlepszą szansę na zmniejszenie straty w mistrzostwach do Neuville’a, na drugim przejeździe Yeşilbelde jechał bardzo dobrym tempem, urywając z czasu prowadzącego Mikkelsena aż pół minuty na półmetku odcinka. Później jednak okazało się, że samochód Francuza wypadł z trasy w ciasnym prawym łuku bez możliwości powrotu do rywalizacji. Na tym oesie również Mikkelsen nie uniknął problemów. Silnik w jego Hyundaiu gasł w wolnych zakrętach, jak również doznał przebicia opony, a także jechał wyłącznie z tylnym napędem. Z kolei Craig Breen bardzo problematycznie przejeżdżał przez odcinek z widocznie wydobywającym się dymem z jego Citroëna, który po zakończeniu oesu stanął w ogniu, przez co Irlandczyk również przedwcześnie zakończył występ w Rajdzie Turcji. To sprawiło, że na pozycję lidera awansował Tänak, który zwyciężał w dwóch poprzednich rajdach. Na drugie miejsce wskoczył Latvala, a czołową trójkę uzupełniał Hayden Paddon.

Na OS12 najszybciej pojechał Latvala, jednak na zakończenie dnia Tänak odpowiedział najlepszym czasem i przed niedzielną częścią rywalizacji ma 13,1 sekundy przewagi nad kolegą z Toyoty. Na trzeciej pozycji samotnie podąża Paddon, który ma ponad minutę straty do lidera. Czwarte miejsce zajmuje Teemu Suninen, który uniknął do tej pory większych problemów, na piątą lokatę spadł Mikkelsen, a na świetnym, szóstym miejscu jedzie Henning Solberg w prywatnej Škodzie. Z kolei Elfyn Evans zajmuje siódmą pozycję.

Na dalszych lokatach plasują się kierowcy WRC 2. Liderem w tej kategorii nadal jest Jan Kopecký, na drugie miejsce awansował Simone Tempestini, a czołową trójkę uzupełnia Chris Ingram. Kajetan Kajetanowicz, który przed ostatnim dzisiejszym odcinkiem jechał na trzeciej lokacie i w ciągu dnia był najszybszy na czterech oesach, na zakończenie dnia doznał niestety problemów ze wspomaganiem kierownicy, spadając na czwarte miejsce ze stratą trzech minut do lidera.

Jutro na załogi czekają 4 odcinki specjalne, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Jeśli Tänakowi uda się uniknąć problemów, wówczas ma on szansę na wyprzedzenie Ogiera w klasyfikacji kierowców i znaczące zmniejszenie straty do Neuville’a.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 3:34:22,5
2 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 13,1
3 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:10,5
4 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 3:22,2
5 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 6:25,4
6 81
Henning Solberg
Ilka Minor-Petrasko
Henning Solberg + 11:55,5
7 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 16:49,0
8 32
Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport II + 17:05,9
9 37
Simone Tempestini
Sergiu Itu
Simone Tempestini + 17:50,4
10 39
Chris Ingram
Ross Whittock
Toksport WRT + 18:38,2

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league