Prezydent Toyota Motor Corporation Akio Toyoda wyraził nadzieję na to, że w przyszłości Subaru oraz Mitsubishi podejmą decyzję o powrocie do Rajdowych Mistrzostw Świata.

Wszystkie trzy marki rywalizowały między sobą w WRC w latach 90. ubiegłego wieku, ukazując swoją dominację w sezonach 1998 ora 1999, zanim Toyota skupiła swoją uwagę na Formule 1. Mitsubishi zrezygnowało ze startów w najwyższej kategorii rajdów przed 2006 rokiem, zaś Subaru postąpiło podobnie dwa lata później. Dopiero po ośmiu latach stagnacji japoński producent ponownie zjawił się w WRC, kiedy Toyota stanęła do rywalizacji w 2017 roku.

„Toyota jest jedynym [japońskim producentem] startującym w WRC, a kiedyś mieliśmy przecież Mitsubishi oraz Subaru. Wyzwanie Toyoty stymuluje wszystkich fanów rajdów. Wielu kibiców pamięta czasy Toyoty, Subaru i Mitsubishi i mam nadzieję, że nadejście WRC do Japonii pobudzi nie tylko Toyotę, ale też wszystkich producentów – chcielibyśmy ich zobaczyć. Wspieram [ten powrót]. O to chodzi dla Gazoo Racing – nie myślimy tylko o Toyocie, ale pracujemy też dla dobra tego sportu” – powiedział Toyoda w rozmowie z Motorsport.com.

Toyoda podkreślił również fakt, że zespół pozostanie w WRC tak długo, jak będzie konkurencyjną ekipą.

„Mam nadzieję, że Toyota pozostanie w rajdach przez długi czas. Czasami Toyota jest zależna od czynników finansowych, ale dla mnie głównym celem uczestnictwa w rajdach jest tworzenie coraz lepszych samochodów. To drogi tworzą samochody, a drogi w WRC są bardzo trudne. Rywalizacja z naszymi rywalami przyczynia się do tworzenia lepszych aut przez Toyotę. Chcemy też zwiększyć liczbę fanów zespołu. Będziemy kontynuować realizację tych celów i to sprawia, że ta działalność jest trwała”.

Od początku ubiegłego sezonu do chwili obecnej Toyota odniosła cztery zwycięstwa. W tym sezonie Ott Tänak stawał na najwyższym stopniu podium w Argentynie oraz Finlandii.

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race