Tänak pewnie zwycięża w Rajdzie Finlandii

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Finlandii. Drugie miejsce zajął Mads Østberg, a na najniższym stopniu podium stanął Jari-Matti Latvala.

Tänak objął prowadzenie już na czwartkowym pierwszym odcinku specjalnym, gdzie miał 0,7 sekundy przewagi nad broniącym pozycji lidera klasyfikacji Thierrym Neuvillem, zaś aktualny mistrz świata Sébastien Ogier był trzeci z 0,8 sek. stratą.

Prawdziwa walka zaczęła się jednak w piątek. Kierowca Toyoty obronił pierwsze miejsce na porannej pętli, jednak bardzo blisko Estończyka trzymał się Østberg, który w swoim Citroënie C3 miał spory pakiet poprawek przywieziony na Finlandię. Neuville oraz jego zespołowy kolega z Hyundaia Andreas Mikkelsen dopuścili się błędów, na skutek czego stracili oni sporo czasu, znacząco utrudniając sobie szansę na zdobycie dobrego wyniku.

Po południu Tänak oraz Østberg wciąż toczyli zaciętą walkę o pozycję lidera, jednak i tym razem to Estończyk wyszedł z niej górą, mając nad reprezentantem Citroëna prawie 6 sekund przewagi. Na trzeciej pozycji plasował się Latvala, który do Tänaka tracił już 23 sekundy. Czwarte miejsce zajmował Hayden Paddon, piąty był Teemu Suninen, a jako szósty jechał Ogier. Na dziesiąte miejsce spadł Neuville, między innymi z powodu konieczności czyszczenia tras jako lider mistrzostw.

Podczas porannej sobotniej pętli Tänak nie miał sobie równych i był w stanie powiększyć prowadzenie nad resztą stawki do 23,7 sekundy, wykorzystując lepszą pozycję startową i uzyskując najlepsze czasy na wszystkich czterech próbach przed serwisem. Znajdujący się na drugiej pozycji Østberg co prawda nie był w stanie odpowiedzieć na tempo kierowcy Toyoty, jednak był szybszy od innych rywali, umacniając się w czołówce. Dobre tempo pokazał z kolei Esapekka Lappi, który z ósmej pozycji przesunął się na piątą lokatę i do Paddona tracił 13,6 sek. Z kolei Ogier znajdował się na siódmej lokacie, trzy pozycje wyżej od Neuville’a, który po piątkowym błędzie nie zrobił praktycznie żadnego postępu.

Po południu sytuacja w ścisłej czołówce nie uległa specjalnej zmianie. Tänak odjechał od Østberga na niemal 40 sekund, jednak większym zmartwieniem kierowcy Citroëna był jadący za nim Latvala, nad którym miał tylko 5,4 sekundy przewagi. Spowodowane to było faktem, że Østberg miał dosyć spore problemy z zużywaniem się opon Michelin. Na czwarte miejsce awansował z kolei Lappi, który przeskoczył Paddona, dzięki czemu w pierwszej czwórce znajdowały się trzy samochody Toyoty. Ogier nie był w stanie podkręcić swojego tempa, podobnie jak Neuville, którzy utrzymali swoje dotychczasowe pozycje.

Ostatecznie Tänak utrzymał prowadzenie do mety i odniósł drugie tegoroczne zwycięstwo. Ponadto Estończyk nie miał sobie równych również na nagradzanym dodatkowymi punktami Power Stage, dzięki czemu Finlandię opuścił z dodatkowymi 30. oczkami do klasyfikacji. Na drugiej pozycji znalazł się Østberg, który w końcówce odparł ataki Latvali.

Czwarte miejsce wywalczył Paddon, który był najwyżej sklasyfikowanym kierowca Hyundaia, piąty był Ogier, szósta lokata przypadła Suninenowi, siódmą pozycję zajął Elfyn Evans, a czołową dziesiątkę zamknęli Craig Breen, Neuville oraz Mikkelsen. Rajdu nie ukończył jadący wcześniej na czwartym miejscu Lappi, który wypadł z trasy w niedzielny poranek

W klasyfikacji WRC2 zwycięstwo odniósł Eerik Pietarinen, drugie miejsce zajął Jari Huttunen, a trzeci był Gus Greensmith.

Kolejną rundą tegorocznego sezonu WRC będzie Rajd Niemiec, który zostanie rozegrany w dniach 16-19 sierpnia.