Neuville wygrywa Rajd Portugalii, Pieniążek dziewiąty

Thierry Neuville w pewnym stylu odniósł zwycięstwo w szóstej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdzie Portugalii. Drugie miejsce zajął Elfyn Evans, a na najniższym stopniu podium stanął Teemu Suninen. W klasie WRC 2 drugą pozycję wywalczył Łukasz Pieniążek, który jednocześnie ukończył rywalizację na dziewiątej lokacie w klasyfikacji generalnej.

Neuville pewnie wykorzystał pech swoich rywali, w tym Sébastiena Ogier, który w piątek musiał wycofać się z walki o punkty po wypadnięciu z trasy. Belg w niedzielę musiał obronić prawie 40-sekundową przewagę nad drugim Evansem. Dzień rozpoczął bardzo dobrze, tracąc tylko dwie sekundy wobec Brytyjczyka.

Interesująca walka wywiązała się o trzecie miejsce między Suninenem a Danim Sordo, który po sobocie był górą. Na Hiszpana została jednak nałożona 10-sekundowa kara za potrącenie dwóch beli na piątkowym ulicznym superoesie na ulicach Porto. Dzięki temu Suninen awansował na trzecie miejsce, mając 5,3 sekundy przewagi nad swoim rywalem. Fin powiększył różnicę do niemal 11 sekund na kolejnych odcinkach, zaś na czwarte miejsce przesunął się Esapekka Lappi, który przez cały poranek toczył pojedynek z Sordo.

Ostatnim odcinkiem specjalnym dnia był nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage, na którym Neuville przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Portugalii. To drugi tegoroczny triumf Belga, który powrócił na prowadzenie w klasyfikacji sezonu. Drugie miejsce zajął Evans, a trzecią pozycję wywalczył Suninen, dla którego jest to pierwsze podium w WRC. Tuż poza czołową trójką rywalizację ukończył Lappi, piąta lokata przypadła Daniemu Sordo, szósty był Mads Østberg, a na siódmej pozycji zmagania ukończył Craig Breen.

Kolejne trzy pozycje przypadły zawodnikom WRC 2 – w tej klasie pewne zwycięstwo odniósł Pontus Tidemand, a drugą pozycję i zarazem dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu wywalczył Łukasz Pieniążek z pilotem Przemysławem Mazurem, dla których są to pierwsze punkty do ogólnego zestawienia. Czołową dziesiątkę rywalizacji w Portugalii zamknął Stéphane Lefebvre.

Na Power Stage dodatkowe punkty uzyskali: Esapekka Lappi (5), Thierry Neuville (4), Dani Sordo (3), Teemu Suninen (2) i Elfyn Evans (1).

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostwach Świata będzie Rajd Sardynii, który zostanie rozegrany w dniach 7-10 czerwca. Podczas tej rundy wystartuje kolejna polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, która w barwach LOTOS Rally Team potwierdziła start w co najmniej czterech rajdach.