Mateusz Kaprzyk punktuje w Formule 4 na Imoli

18-letni Mateusz Kaprzyk został pierwszym Polakiem w historii prestiżowych mistrzostw Włoch Formuły 4, który wywalczył w tej serii punkty. Kierowca z Katowic zajął dziesiąte miejsce w trzecim wyścigu drugiej rundy sezonu na torze Imola.

Kartingowy mistrz Polski z 2017 roku o punkty otarł się już w drugim wyścigu weekendu. W niedzielę rano na mokrej nawierzchni do ostatnich metrów walczył bowiem w grupie o siódmą lokatę, ale na ostatnim okrążeniu spadł na jedenaste miejsce w stawce 24 kierowców z całego świata.

Kilka godzin później, choć startował z dalszej pozycji, kierowca ekipy Cram Motorsport widowiskowo przebił się z trzynastego na dziewiąte miejsce. Choć na finiszu spadł na dziesiątą lokatę, to jednak był w stanie dowieźć ją do mety, sięgając po pierwszy punkt w klasyfikacji generalnej.

Zrobił to w swoim zaledwie szóstym wyścigu w bolidzie jednomiejscowym, punktując jako pierwszy Polak w siedmioletniej historii serii uważanej za kuźnię przyszłych talentów Formuły 1.

Trzecia z siedmiu rund mistrzostw Włoch Formuły 4 odbędzie się już za dwa tygodnie na austriackim torze Red Bull Ring.

Mateusz Kaprzyk: „To był wyjątkowo ekscytujący weekend. W drugiej kwalifikacji wywalczyłem dziewiąte pole startowe do drugiego wyścigu, co było moim najlepszym wynikiem do tej pory, ale pierwszy, sobotni wyścig kompletnie nie poszedł zgodnie z planem. Mój bolid zgasł na starcie, a następnie został uderzony przez kierowcę ruszającego z dalszej pozycji, ale zespół był w stanie odbudować auto na niedzielne zmagania. Drugi wyścig rozpoczął się na mokrym torze. Nie wiedziałem czego się spodziewać, bo do tej pory w takich warunkach zaliczyłem w bolidzie F4 tylko jeden dzień testowy. Walczyliśmy w ekstremalnych warunkach, ponieważ widoczność była prawie zerowa, ale dobrze czułem się za kierownicą i byłem mocno rozczarowany, że dosłownie o włos przegrałem na ostatnim kółku walkę o pierwsze punkty. Do trzeciego wyścigu startowałem z trzynastej pozycji, ale po udanym początku przebiłem się do pierwszej dziesiątki i byłem w stanie dowieźć punkty do mety, choć w stawce doszło do wielu wypadków i incydentów. Jestem dumny z faktu, że zostałem pierwszym Polakiem, który wywalczył punkty w najmocniejszej serii Formuły 4 na świecie, ale jeszcze bardziej cieszę się z tego, że razem z zespołem zrobiliśmy w ten weekend bardzo duże postępy. To bardzo motywujące przed kolejnymi wyścigami”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league