Projekt Le Mans by Team Virage: polski zespół kierowców na najsłynniejszym wyścigu świata

Krajowa scena motorsportowa jest świadkiem narodzin nowej inicjatywy wyścigowej, której celem jest doprowadzenie zespołu polskich kierowców do startu w najsłynniejszym wyścigu świata, 24 godziny Le Mans.

Koordynowany przez grupę profesjonalistów oraz inwestorów projekt podczas premierowego pokazu zaprezentował swoją strategię na najbliższe lata oraz samochód, wokół którego plan będzie realizowany: prototyp Ligier JS P3-Nissan. Organizatorzy zapraszają do kontaktu polskich zawodników, którzy chcą mieć swój współudział w tym ogólnonarodowym przedsięwzięciu.

24-godzinny wyścig Le Mans to wyjątkowe wydarzenie nie tylko w skali wyścigów, ale i sportu w ogóle: co roku przyciąga on około ćwierć miliona kibiców oraz kilkaset milionów widzów z całego świata przed telewizory. Udział w tym kultowym wyścigu jest ambicją wielu kierowców z całego świata, jednak polski wkład w Le Mans był do tej pory ograniczony. Ten stan rzeczy planuje zmienić grupa profesjonalistów oraz inwestorów związanych z motorsportem, którzy rozpoczynają Projekt Le Mans by Team Virage: inicjatywę, której celem jest partycypacja w 24h Le Mans ze składem polskich kierowców.

Projekt Le Mans by Team Virage: przedsięwzięcie o bardzo dużym zapleczu

Projekt Le Mans by Team Virage to zaplanowana na szereg najbliższych lat, długofalowa inicjatywa, której celem jest wyłonienie polskich zawodników i doprowadzenie ich do startu w wyścigu 24h Le Mans. Za planem tym stoi zespół złożony z instruktorów jazdy wyścigowej mających za sobą wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu karier zawodników, menedżerów sportowych, oraz inwestorów, dla których wyścigi są biznesem i życiową pasją, co gwarantuje stabilność budżetu przez cały czas trwania projektu.

Za projekt odpowiada Maciej Marcinkiewicz, wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach płaskich oraz uczestnik wielu czołowych europejskich serii wyścigowych, łączący aktywny udział w wyścigach z nauką jazdy wyścigowej i koordynacją przedsięwzięć motorsportowych. Zadaniem Macieja Marcinkiewicza będzie poprowadzenie uczestników projektu przez kolejne serie wyścigowe (Michelin Le Mans Cup, European Le Mans Series w klasach LMP3 i LMP2) do głównego celu, jakim jest ich start w wyścigu Le Mans.

Projekt Le Mans by Team Virage przez cały czas swojego trwania będzie korzystał z infrastruktury zespołu wyścigowego Teamu Virage. Założony w 1998 roku w Hiszpanii zespół przez ostatnie dwadzieścia lat wypracował sobie pozycję jednej z wiodących sił w różnych seriach wyścigowych z Le Mans na czele. Prowadzony przez znanego inżyniera wyścigowego Philippe’a Gautherona zespół specjalizuje się w prowadzeniu karier zawodników i przygotowaniu ich do startu w najbardziej prestiżowych seriach. Do podopiecznych Virage Team zaliczają się między innymi Sergio Perez, Witalij Pietrow, Giedo van der Garde i Charles Pic. O roli Teamu Virage w rozwoju młodego zawodnika opowiada kierowca tego zespołu Julien Falchero: „W prototypach z otwartymi kokpitami zawodnicy łatwo mogą dojść do momentu kariery, w którym będą czuli się zagubieni: nawet jeśli jeździsz dobrze, istnieje duże ryzyko, że nadejdzie moment, w którym nie wiesz, w którym kierunku iść dalej. Formuła 1 jest poza zasięgiem i nie ma dla niej alternatywy, która mogłaby stać się celem ambitnego zawodnika”.

Uczestnicy projektu podczas swoich przygotowań będą korzystali z ultra-nowoczesnej infrastruktury Team Virage, pozwalającej uzyskać maksymalny rozwój techniczny, fizyczny i mentalny na torze i poza nim. Rozbudowana centrala Teamu Virage obejmuje między innymi przestrzeń serwisową o powierzchni 1900 m2, wysokiej klasy siłownię oraz wsparcie licznych specjalistów. O zespole opowiada Julien Gerbi, dyrektor Teamu Virage: „W Team Virage jestem zaangażowany od jego samego początku. Zespół ten rozpoczął swoją działalność jako program przygotowawczy dla młodych zawodników wyścigowych. Bazując na wieloletnim doświadczeniu zebranym w tej specjalizacji, stworzyliśmy zespół wyścigowy, w którym niezmiennie na pierwszym miejscu stawiamy rozwój zawodników tak na torze, jak i poza nim”.

Dwa samochody Projektu Le Mans by Team Virage: prototyp klasy LMP3

Strategia projektu Le Mans została zaplanowana wokół prototypu Ligier JS P3-Nissan. Klasa LMP3 stanowi wstęp do wyścigu Le Mans, gdzie o czołowe miejsca walczą konstrukcje LMP1 i LMP2. Prezentowany podczas premiery projektu Le Mans w Warszawie samochód klasy LMP3 to egzemplarz, którym uczestnicy będą zbierali doświadczenie podczas wyścigów w europejskich seriach European Le Mans Series oraz Michelin Le Mans Cup.

Ligier JS P3-Nissan to jedna z najbardziej udanych konstrukcji klasy LMP3 ostatnich lat. Dzięki połączeniu konkurencyjnych osiągów, wysokiego poziomu bezawaryjności oraz stosunkowo niskich kosztów eksploatacji najnowszy model uznanej firmy Ligier stanowi jeden z najpopularniejszych wyborów czołowych europejskich zespołów wyścigowych.

Ligier JS P3-Nissan wyposażony jest w silnik V8 o pojemności skokowej pięciu litrów autorstwa Nissan-Nismo. Moc 426 KM przenoszona jest na tylne koła przez sekwencyjną skrzynię biegów X-Trac o sześciu przełożeniach. Podczas wyścigów prototyp ten osiąga prędkości rzędu 280 km/h. Maksymalny poziom bezpieczeństwa zapewnia wysokowytrzymała, lekka rama wykonana z włókna węglowego. O wyborze Ligiera JS P3-Nissan na samochód projektu Le Mans by Team Virage opowiada Philippe Gautheron, dyrektor techniczny zespołu: „LMP3 to względnie nowa klasa wyścigów, która została opracowana przez ACO i FIA na podstawie zebranych wcześniej doświadczeń. LMP3 to bardzo dobrze przemyślana klasa wyścigów, idealna do przygotowania kierowców do topowych serii wyścigowych na świecie”.

Nowa szansa dla polskich talentów wyścigowych

Projekt Le Mans kierowany jest do polskich zawodników, którzy chcą osiągnąć międzynarodowy sukces w jednej z najbardziej prestiżowych serii wyścigowych na świecie. O tym, dlaczego 24h Le Mans i wyścigi wytrzymałościowe prototypów stanowią optymalny cel dla zawodników w Polskich realiach, opowiada koordynator projektu Maciej Marcinkiewicz: „Marzeniem polskich zawodników oraz publiczności są starty w Formule 1, ale obserwacja obecnej sytuacji każe nam pogodzić się z myślą, że dotarcie do tej serii jest dla polskich zawodników bardzo trudne. Talent i budżety polskich zawodników dużo efektywniej da się wykorzystać w programie doprowadzającym do startu w 24h Le Mans – kultowym wydarzeniu motorsportu, które pod względem prestiżu i zasięgu marketingowego w żaden sposób nie ustępuje Formule 1, a otwiera dużo większe szanse na powodzenie dla zawodników”.

Maciej Marcinkiewicz kontynuuje: „Projekt Le Mans skupia się na maksymalnym wykorzystaniu szans oferowanych przez europejskie wyścigi wytrzymałościowe. Zakłada wyłonienie zespołu polskich kierowców i przeprowadzenie ich przez kolejne etapy kariery aż do startu w tym najsłynniejszym wyścigu świata. Nasz wysokokwalifikowany, doświadczony zespół skupia topowych specjalistów i nowoczesne zaplecze, nie pozostawiając żadnego szczegółu przypadkowi. Klucz do sukcesu naszej inicjatywy stanowi siła przedsięwzięcia o charakterze narodowym: działając jako duży projekt reprezentujący Polskę na międzynarodowym wydarzeniu, zawodnicy posiadają w grupie większe szanse na rozwój i pozyskanie sponsorów niż pojedynczo. Posiadając wsparcie kluczowych partnerów oraz dysponując infrastrukturą czołowego zespołu Virage Team wraz z samochodem Ligier JS P3-Nissan, projekt Le Mans ma wszystko, czego potrzeba, by osiągnąć wyznaczony sobie cel: doprowadzenie polskich kierowców do startu w Le Mans”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league