Jedliński z mistrzowskim tytułem

Co przed weekendem na torze w Brnie było zaledwie prawdopodobne, teraz jest już faktem. Po wygraniu sobotniego wyścigu mistrzem Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe w sezonie 2017 został Marcin Jedliński.

Przedostatnia runda środkowo-europejskiego pucharu Porsche na czeskim torze niedaleko Brna zapowiadała się fascynująco. Na zdobycie mistrzowskiego tytułu teoretyczne szanse miało czterech zawodników. Ostatecznie do walki włączyli się lider serii Marcin Jedliński oraz zajmujący trzecią pozycję w tabeli Dietmar Pucher. Austriacki kierowca wygrał piątkowe kwalifikacje, zostawiając za sobą Stefana Oschmanna i Marcina Jedlińskiego. Drugi w klasyfikacji sezonu Stanisław Jedliński zajął w czasówce piąte miejsce. Niespodziewane pole position Puchera pokazało, że jeżeli kierowcy Olimp Racing chcą myśleć o mistrzowskich tytułach, to muszą do końca prezentować się z jak najlepszej strony. Najlepszym czasem w trakcie kwalifikacji popisał się za to startujący w klasie Gość Robert Lukas.

Ustawienie do sobotniego wyścigu gwarantowało sporą dawkę emocji. Startujący z pierwszej linii Dietmar Puchar miał tuż za swoimi plecami Marcina Jedlińskiego, który znany jest z dobrych startów. Kierowca z Dębicy wykorzystał wszystkie swoje atuty i już na pierwszym okrążeniu wyprzedził Austriaka. Chwilę potem do boksów zjechał Robert Lukas i przed liderującym w wyścigu Jedlińskim otworzyła się szansa na zwycięstwo i powiększenie przewagi w punktacji nad swoim ojcem Stanisławem oraz wyprzedzonym na czwartym okrążeniu przez Zeljko Drmica Pucherem. Właśnie w takiej kolejności pierwsza trójka przekroczyła linię mety, co oznaczało, że czwarty w wyścigu Stanisław Jedliński i pozostali rywale nie będą już wstanie dogonić w klasyfikacji sezonu Marcina Jedlińska. Tym samym młodszy z kierowców ekipy Olimp Racing na mecie mógł cieszyć się mistrzowskiej korony. Wyścig w klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 r., wygrał Stanisław Jedliński, który pokonując Wiesława Lukasa i Kálmána Bódisa zapewnił sobie triumf w tej klasyfikacji.

Rozwiązanie kwestii mistrzowskich tytułów nie oznaczało, że niedzielny wyścig będzie pozbawiony zaciętej rywalizacji. Wszystko dlatego, że nadal otwartą kwestią pozostały kolejne miejsca w punktacji i niewielka różnica między Stanisławem Jedlińskim i Dietmarem Pucherem. Ten drugi w Brnie prezentował się z dobrej strony i chciał zmniejszyć stratę. Ostatecznie dwaj pretendenci do wicemistrzowskiej korony stoczyli pojedynek o 3. miejsce, z którego zwycięsko wyszedł Pucher. Najszybszy w wyścigu po raz pierwszy w tym sezonie okazał się Zeljko Drmic, którego do samej mety gonił Stefan Oschmann. Niemiec przegrał z austriackim kierowcą chorwackiego pochodzenia o niespełna sekundę. Pozostałe pozycje zajęli Dominik Kotarba-Majkutewicz, Wiesław Lukas oraz Kálmán Bódis.

Finałowa runda tegorocznej edycji Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się na torze Autodrom Most. Dojdzie na nim do ostatecznych rozstrzygnięć w klasyfikacji sezonu, z których najciekawiej zapowiada się pojedynek o dwa miejsca na podium. Stanisława Jedlińskiego i Dietmara Puchera dzieli obecnie tylko siedem punktów, a więc kwestia wicemistrzostwa jest nadal otwarta. O tym, kto okaże się lepszy, przekonamy się już na początku października.

Wypowiedź po szóstej rundzie
Marcin Jedliński: „Mamy to! Już podczas sobotniego wyścigu udało mi się zwyciężyć i zapewniłem sobie mistrzowski tytuł w tym roku. Wszystko rozstrzygnęło się na pierwszym okrążeniu, na którym wyprzedziłem Dietmara i mogłem skupić się na czystej jeździe do mety. Przekroczenie na pierwszej pozycji gwarantowało mi upragniony tytuł. Chciałbym podziękować za to zespołowi Olimp Racing, ekipie Lukas Motorsport oraz Mateuszowi Lisowskiemu, bez których ten sukces nie byłby możliwy”.

Wyścig 1 – Porsche GT3 CCCE
1. Marcin Jedliński
2. Zeljko Drmic +8.984
3. Dietmar Pucher +15.436
4. Stanisław Jedliński +53.653
5. Dominik Kotarba-Majkutewicz +1:22.194
6. Wiesław Lukas +1:25.937
7. Kálmán Bódis +2:09.729 okr.
8. Stefan Oschmann - 1 okr.

Wyścig 2 – Porsche GT3 CCCE
1. Zeljko Drmic
2. Stefan Oschmann +0.811
3. Dietmar Pucher +24.704
4. Stanisław Jedliński +46.514
5. Dominik Kotarba-Majkutewicz +1:05.221
6. Wiesław Lukas +1:05.266
7. Kálmán Bódis +2:03.112

Klasyfikacja końcowa po VI rundzie
1. Marcin Jedliński 208 pkt.
2. Stanisław Jedliński 159 pkt.
3. Dietmar Pucher 152 pkt.
4. Piotr Wójcik 114 pkt.
5. Wiesław Lukas 105 pkt
6. Stefan Oschmann 86 pkt.
7. Kálmán Bódis 68 pkt.
8. Zeljko Drmic 56 pkt.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league