Czeska końcówka sezonu

Zmagania w Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe wchodzą w decydującą fazę. Na koniec sezonu zaplanowano dwie rundy na znanych czeskich torach. Na początek kierowcy zmierzą się ze sobą na Automotodromie Brno.

W czterech ostatnich wyścigach sezonu do zdobycia jest maksymalnie 80 punktów, więc teoretycznie szanse na mistrzowski tytuł ma nawet czwarty w klasyfikacji Piotr Wójcik. Jednak obecna przewaga punktowa i przede wszystkim świetna dyspozycja lidera Marcina Jedlińskiego, który okazał się najlepszy także podczas ostatniej rundy, pozwala temu ostatniemu z optymizmem patrzeć na walkę o mistrzowski laur. Zacięty pojedynek do ostatniego wyścigu czeka także odpowiednio drugiego i trzeciego w punktacji Stanisława Jedlińskiego oraz Dietmara Puchera. Kibice środkowoeuropejskiego pucharu Porsche mogą więc liczyć na ciekawą końcówkę czempionatu.

Automotodrom Brno znany jest także jako Tor Masaryka i powstał w latach 30. XX w. Obecnego kształtu nabrał w 1987 r. Obiekt spełnia wysokie normy bezpieczeństwa. Kierowcy ścigają się na pętli o długości prawie 5,5 kilometrów. Składa się ona z sześciu lewych i ośmiu prawych zakrętów oraz trzynastu prostych, z których najdłuższa ma ponad 600 metrów długości. Ważną rolę na torze w Brnie odgrywa także różnica wysokości między najwyższym a najniższym punktem, która wynosi 73 m.

Siódma runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe oficjalnie rozpocznie się piątkową sesją treningową o godzinie 11:35. Stawka zawodników rywalizujących w wyścigowych Porsche 911 GT3 Cup będzie miała 35 minut na przypomnienie sobie linii czeskiego toru. W sobotę o godzinie 9:20 kierowcy rozpoczną walkę o najlepszy czas w 35-minutowej sesji kwalifikacyjnej. O godzinie 14:10 ruszy pierwszy w tej rundzie wyścig na torze Brno. Tradycyjnie potrwa on 25 minut i wyłoni pierwszych podczas tego weekendu zdobywców punktów. Szansa na zdobycie kolejnych pojawi się w niedzielę od godziny 10:30, kiedy rozpocznie się drugi wyścig. Wówczas poznamy odpowiedź na pytanie: czy losy mistrzostwa rozstrzygną się już w Brnie, czy raczej na wyłonienie zwycięzcy trzeba będzie poczekać do finałowej rundy w czeskim Moście?

Wypowiedź przed wyścigiem
Marcin Jedliński: „Ponieważ w klasyfikacji generalnej pucharu jestem na czele tabeli, ze znaczną przewagą nad resztą stawki, dlatego do Brna jadę na pełnym luzie i z nastawieniem na wysokie miejsce. Równolegle uczestniczę w mistrzostwach FIA CEZ, gdzie walczę o mistrzostwo Europy, więc większość treningów odbywam za kierownicą Porsche GT3 R, którym rywalizuję w tej serii. Z tego powodu najprawdopodobniej zabraknie mi czasu na trening pucharowym 911 GT3 Cup, co dodatkowo zwiększy emocje. Mimo to celem jest dobra jazda i utrzymanie pozycji lidera w pucharze Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe”.

VII runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe
Piątek, 8 września, 11:35–12:10 sesja treningowa (35 minut)
Sobota, 9 września, 09:20–09:55 sesja kwalifikacyjna (35 minut)
Sobota, 9 września, 14:10–14:50 wyścig 1. (25 minut)
Niedziela, 10 września, 10:30–11:10 wyścig 2. (25 minut)

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league