Po historycznym pierwszym podium i pracowitej wakacyjnej przerwie, najmłodszy Polak w historii Formuły 3 rozpoczyna drugą połowę swojego debiutanckiego sezonu w serii Euroformula Open w jeszcze lepszej formie. W ten weekend Alex Karkosik wystartuje na legendarnym torze Silverstone.

17-latek z Torunia, wcześniej jeden z czołowych polskich kartingowców, w wyścigach aut jednomiejscowych debiutował rok temu w mistrzostwach Francji Formuły 4. W tym roku, po wygraniu bliskowschodniej Formuły Gulf, Alex ściga się w międzynarodowym cyklu Euroformula Open w barwach utytułowanej, włoskiej ekipy RP Motorsport. Karkosik ma za sobą udaną pierwszą połowę sezonu, której zwieńczeniem było podium w kategorii debiutantów wywalczone w lipcu na węgierskim Hungaroringu.

Blisko dwumiesięczną, wakacyjną przerwę torunianin spędził bardzo pracowicie, najpierw przez miesiąc trenując intensywnie we włoskiej miejscowości Pietrasanta pod okiem trenera kilku czołowych kierowców F1, Riccardo Salviniego, następnie testując z rekordowym tempem razem ze swoją ekipą, a ostatnie dni spędzając w symulatorze w Wielkiej Brytanii.

Najmłodszy kierowca w stawce Euroformuły Open rozpoczyna więc drugą połowę sezonu w życiowej formie. W najbliższych miesiącach czekają go cztery podwójne rundy na najsłynniejszych torach Formuły 1. Już w ten weekend kierowcy EFO zmierzą się na brytyjskim Silverstone, następnie na włoskiej Monzy, a sezon zakończą na hiszpańskich torach w Jerez i Barcelonie.

W piątek stawkę EFO czekają na Silverstone trzy treningi wolne po 30 minut każdy. Liczące po 15 okrążeń wyścigi odbędą się odpowiednio w sobotę o 15:15 i w niedzielę o 13:15 polskiego czasu. Każdy z nich poprzedzony będzie poranną sesją kwalifikacyjną.

Alex Karkosik: „Nie mogę doczekać się powrotu za kierownicę i kolejnych wyścigów Euroformuły Open. Wakacyjną przerwę spędziłem we włoskiej Pietrasancie, gdzie mieszka także Robert Kubica, a okolica przesiąknięta jest atmosferą Formuły 1 i wyścigów. Miesiąc wspólnych treningów z Riccardo Salvinim był bardzo intensywny, ale z pewnością zaprocentuje w drugiej połowie sezonu. Zaskoczyłem swoimi wynikami nie tylko jego, ale także siebie samego i przed zbliżającymi się wyścigami czuję się bardzo dobrze”.

„Tegoroczna stawka EFO jest bardzo mocna. Większość debiutantów nie tylko doskonale zna tory, ale i jeździła już wcześniej autami F3, dlatego mam przed sobą bardzo trudne zadanie, ale dam z siebie wszystko. Przed nami wyścigi na Silverstone, który będzie dla mnie kolejnym nowym torem. Znam go głównie z relacji z wyścigów Formuły 1 i MotoGP, ale w ostatnich dniach testowałem tam także w symulatorze w Wielkiej Brytanii pod okiem kierowcy testowego ekipy Force India z F1. Jesteśmy więc całkiem nieźle przygotowani do weekendu i drugiej połowy sezonu. Dam z siebie wszystko, tym bardziej, że mogę liczyć na gorący doping polskich kibiców”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race