Już dziś wieczorem od próby na torze w Mikołajkach rozpocznie się ORLEN 74. Rajd Polski – ósma runda Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Po raz czwarty w tegorocznym cyklu mistrzowskim wystartuje załoga ORLEN Team w składzie Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak, która będzie walczyć o podium w klasie WRC2. Kuba Przygoński oraz jego pilot Tom Colsoul pojadą jako tzw. zerówka i będą sprawdzać trasę, zanim rywalizację rozpoczną kierowcy WRC. Transmisja z Rajdu Polski od 30 czerwca do 2 lipca na bezpłatnej platformie Red Bull TV oraz na kanałach TVP2 i TVP Sport.

Po zmaganiach na upalnej Sardynii zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC przenoszą się na północ Starego Kontynentu. Rozpoczynający się w czwartek Rajd Polski już czwarty sezon z rzędu jest jedną z rund najważniejszej serii rozgrywanej pod egidą FIA. Wśród prawie 50 rajdówek ma starcie stanie załoga wspierana przez PKN ORLEN – Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak. To będzie ich czwarty w tym sezonie start w Mistrzostwach Świata WRC2. Pomimo awarii samochodu podczas Rajdu Meksyku oraz przygód na rajdach Argentyny i Portugalii, pokazali, że zaczynają w pełni wykorzystywać potencjał Skody Fabii R5 i na poszczególnych OS-ach nawiązują walkę z najlepszymi. Cel na ten sezon to pierwsza piątka wśród załóg startujących w WRC2.

„Nastroje w ekipie są bardzo dobre. Jako ORLEN Team mamy niepowtarzalną możliwość wystartowania w rundzie Mistrzostw Świata na własnym terenie. Z tego powodu czujemy delikatną, ale pozytywną presję ze strony polskich kibiców. Za sobą mamy udane dni testowe. Liczymy, że notatki, które zrobiliśmy pozwolą nam na dobre przejazdy na dużych prędkościach, z których słynie Rajd Polski. Jeśli tylko wykonamy naszą pracę najlepiej jak potrafimy to wynik przyjdzie sam” – powiedział przed startem Hubert Ptaszek.

W tym roku dodatkową atrakcją będą przejazdy tzw. zerówek czyli samochodów, które jako ostatnie pokonają i sprawdzą trasę, zanim na odcinkach specjalnych pojawią się najlepsi kierowcy WRC. Jedną z nich poprowadzi Kuba Przygoński, wicelider Pucharu Świata Cross Country i siódmy kierowca tegorocznego Dakaru. Razem ze swoim pilotem Tomem Colsoulem mazurskie szutry będzie pokonywał terenowym Mini All4 Racing, którym dwa tygodnie temu wygrał legendarny Italian Baja.

„Bardzo fajnie, że możemy pojechać po trasach Rajdu Polski i zrobimy to tak, jak byśmy startowali w zawodach. Z Tomem zrobimy opis trasy, będziemy mieli roadbooka, a przejazdy będą naprawdę szybkie. Tak naprawdę jednak przede wszystkim bardzo odpowiedzialną rolę i najważniejsze jest to, że odpowiadamy za bezpieczeństwo kibiców. Postaramy się „rozgonić” tych niesfornych, żeby w trakcie przejazdu kierowców WRC nikomu nic się nie stało” – mówi Kuba Przygoński i dodaje: „Na pewno ciekawostką i atrakcją dla kibiców będzie to, że pojedziemy naszym dakarowym MINIi. Sami jesteśmy ciekawi, jak poradzi sobie na szybkim, płaskim rajdzie”.

ORLEN 74. Rajd Polski zostanie rozegrany w dniach 29 czerwca – 2 lipca. Kierowcy będą mieli do pokonania ponad 1400 km, w tym 23 odcinki specjalne o łącznej długości 320 km. W czwartek, piątek i sobotę kierowcy będą rywalizować na oczach tysięcy kibiców na torze w Mikołajkach. Na liście startowej jest 49 załóg, w tym ścisła czołówka Rajdowych Mistrzostw Świata m.in. lider cyklu Francuz Sebastian Ogier, goniący go w klasyfikacji Thierry Neuville, zwycięzca ostatniego Rajdu Sardynii Łotysz Ott Tänak czy specjalista od szutrów Fin Jari-Matti Latvala.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race