Ubiegłotygodniowy test zespołu Formuły 1 Renault z udziałem Roberta Kubicy doprowadził do wznowienia spekulacji na temat przyszłości jedynego polskiego zwycięzcy wyścigu tej kategorii. Kubica przejechał 115 okrążeń toru w Walencji za kierownicą samochodu z 2012 roku.

Na temat jazd wypowiedział się m.in. dyrektor operacyjny Reanult Alan Permane, udzielając wywiadu stacji telewizyjnej Eleven Sports: „Nie mam żadnych wątpliwości co do jego szybkości, niewiadomą dla nas i dla niego była jego wytrzymałość fizyczna, bo choć przygotowywał się poprzez jazdy w symulatorze i samochodzie GP3, nie mogliśmy wywnioskować jakie są jego limity. Szczerze mówiąc, wszystko przebiegło bardzo dobrze. Robert był szybki – wykonał wiele długich przejazdów oraz symulacje kwalifikacji i wyścigu. Wszystko przebiegło znakomicie i patrząc na dane, nie brakuje mu szybkości. Tak jak mówiłem w czwartek w Walencji, Robert wykonał fantastyczną pracę. Jest wiele torów i jeżeli któreś będą stawiały przed nim ograniczenia, to tylko on o tym wie i jeżeli pojedzie na nich, będzie to kolejny krok na przód”.

Permane przyznał, że zespół musiał dokonać modyfikacji instrumentów sterujących, a dokładniej łopatek zmiany biegów. Do testów przygotowywano się przez wiele miesięcy, lecz do samego końca utrzymywano go w tajemnicy: „Nie chcieliśmy kreować burzy medialnej. Wiedzieliśmy, że taka informacja wywoła falę zainteresowania. Wszyscy kochają Roberta i współczują mu tego, co się stało. Szczerze mówiąc, Robert był bardzo spokojny i nie miał problemów z upublicznieniem testów, ale nie chciałem wywierać na nim presji. Chciałem, aby to był jego dzień, bez żadnych tłumaczeń, żadnego ciśnienia – po prostu jazda samochodem po torze”.

Permane, jak i sam Kubica, studzą emocje związane z możliwym kolejnym występem Polaka za kierownicą samochodu F1, lecz nie chcą całkowicie tego wykluczać.

„Myślę, że nadal jest za wcześnie na komentarz w tej sprawie” – kontynuował Permane. „Jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie i rozważamy możliwości, jakie mogą się nadarzyć w przyszłości. Obecnie nie mamy nic w planach, ale niewykluczone, że jeszcze coś zorganizujemy”.

Jeśli chodzi o samego Kubicę, również udzielił on wypowiedzi dla telewizji, w której stwierdził, że jeszcze nigdy nie był w tak znakomitej formie: „Nigdy nie bylem w tak dobrej formie jak teraz, nawet za moich złotych czasów. Nie odczuwam żadnych problemów związanych z moimi ograniczeniami – wiem, że jestem w stanie prowadzić samochód F1 szybko oraz równo i myślę, że niemiałbym problemów z samochodem obecnej generacji, gdybym miał okazję taki testować. Formuła 1 to coś, co kochałem, kocham i jest moją pasją”.

Polak przyznał również, że jest częścią wielu projektów, które prawdopodobnie już niedługo wyjdą na światło dzienne.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race