Drugi sezon Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

W połowie maja rozpoczął się drugi sezon wyścigowy polskiej edycji pucharu Mazdy MX-5 pod nazwą Unitel Mazda MX-5 Cup Poland. W ubiegłym roku podczas czterech podwójnych rund na torze w Poznaniu nowy puchar szybko znalazł swoje miejsce w krajobrazie naszych wyścigów. Przygotowane w Polsce Mazdy startowały także w wyścigach długodystansowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą – zadebiutowały na torach w Czechach i Słowacji.

Dzięki lekkiej konstrukcji i tylnemu napędowi nawet seryjna Mazda MX-5 ma w sobie geny prawdziwego samochodu wyścigowego, dlatego startuje na torach w wielu krajach od pierwszych lat produkcji, czyli od końca lat 80. W użyciu była wtedy legendarna już generacja NA z otwieranymi reflektorami. Od 2015 roku produkowana jest czwarta generacja modelu, nosząca oznaczenie ND i takie właśnie samochody startują w polskiej edycji pucharu, w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy i Automobilklub Wielkopolski.

Kierowcy mają do dyspozycji 10 pojazdów zaadaptowanych do sportu wyłącznie przez polskich inżynierów i mechaników w warszawskiej firmie TG Auto na zlecenie operatora cyklu – firmy Unitel Motorsport. Jedenasty egzemplarz przeznaczony jest do startu dla zaproszonych gości – VIP-ów. Partnerem pucharu jest polski importer – Mazda Motor Poland.

Samochody oferowane są kierowcom w formule „Arrive & Drive”. Oznacza to, że identycznie przygotowane Mazdy są dostarczane na tor przez Unitel Motorsport wraz z oponami, paliwem oraz niezbędnymi częściami, a kierowca przyjeżdża na tor jedynie ze swoim kombinezonem, kaskiem i wyposażeniem osobistym. Organizator zapewnia także do obsługi samochodów inżynierów i mechaników oraz całe know-how.

W tym roku Unitel Mazda MX-5 Cup Poland zyskał trzech nowych partnerów. Firma Ragnar Simulator jest operatorem wirtualnej edycji Pucharu Polski Digital Motorsport. Renomowany koreański producent opon Hankook został dostawcą wyścigowego ogumienia typu slick, a gdańska marka Diverse Extreme Team ubierze uczestników i organizatorów pucharu w wysokiej jakości odzież sportową.

„Wyścigowa Mazda MX-5 napędzana jest seryjnym, 2-litrowym, wolnossącym silnikiem Skyactiv o mocy niemal 200 KM” – mówi Paweł Skucha, dyrektor TG Auto. „Układ przeniesienia napędu pozostał bez zmian, z pomocą partnerów pucharu wprowadzono jednak istotne modyfikacje w zawieszeniu i układzie jezdnym. Masa samochodu wynosi około 970 kg. Po pierwszych wyścigach jesteśmy bardzo zadowoleni z opon Hankook, które zapewniają tempo lepsze o 3 – 4 sekundy na okrążeniu, niż w poprzednim sezonie, a także jeszcze więcej emocji i sportowych doznań”.

„Rywalizacja, którą mogliśmy obserwować w pierwszy weekend tego sezonu pokazała, że mamy w pucharze nie tylko samochody o równych osiągach, ale i kierowców zdolnych do kręcenia niemal identycznych czasów przez cały wyścig, dostarczając kibicom niesamowitych emocji” – podkreśla Szymon Sołtysik, odpowiedzialny za PR Mazdy w Polsce. „Cieszymy się, że za kierownicami wyścigowych roadsterów MX-5 pojawiło się 8 nowych zawodników o zróżnicowanym doświadczeniu – od początkujących, po „wyjadaczy” z mistrzowskimi tytułami na koncie”.

Do startujących Mazdą MX-5 Cup w minionym sezonie braci Krzysztofa i Marcina Siadkowskich, Wicemistrzów Polski Endurance 2021 w klasie D5 2000, dołączyli kierowcy-debiutanci: Przemysław Turek i Krzysztof Bogusz. Obok nich na starcie stanęli utytułowani zawodnicy – Jacek Cichopek, Bartosz Palusko, Jakub Glasse oraz Nikodem Wierzbicki. Element egzotyki wniósł Konrad Czaczyk, który swoje wyścigowe szlify zdobywał na Florydzie w seriach F4 i Formula 1600. W drugi weekend sezonu 2022 do kierowców dołączy Tomasz Lach startujący w tym roku także w serii Porsche Sprint Challenge.

„W swoim zaledwie drugim roku istnienia puchar dostarcza mi podwójnej satysfakcji jako organizatorowi: sportowej, dzięki pojawieniu się bardzo wyrównanej stawki na niezwykle wysokim poziomie oraz biznesowej dzięki nawiązaniu współpracy z najpoważniejszymi w swoich branżach partnerami: Mazda Motor Poland, Ragnar, Diverse Extreme Team, Hankook” – mówi Marcin Siadkowski, wspólnik w Unitel Motorsport, jeden z pomysłodawców pucharu. „Wierzę, że na tym nie koniec i niedługo będziemy mogli ogłosić kolejne niespodzianki. Jednego jestem pewien już dziś: dzięki takim zawodnikom i partnerom chcemy być i będziemy najlepszą marką w polskich wyścigach”.

Najbliższa podwójna runda pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odbędzie się w ostatni weekend czerwca na torze w Poznaniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1