Pramac ogłasza odejście od Ducati na rzecz Yamahy

Zespół Pramac ogłosił, że pod koniec obecnego sezonu MotoGP rozstaje się z Ducati, a od 2025 roku stanie się satelickim zespołem Yamahy. Tym samym włoski zespół zakończy prawie dwudziestoletnią współpracę z Ducati.

W tym roku Pramac dysponuje fabrycznymi motocyklami GP24, a Jorge Martin, zawodnik zespołu, jest przed Holenderskim TT liderem klasyfikacji zawodników z 18-punktową przewagą. Mimo to, władze Pramaca nie porozumiały się z Ducati, a zamiast tego postanowiły zawrzeć współpracę z Ducati, zwłaszczazwłaszcza że włoski producent wydawał się bardziej zainteresowany dostarczaniem fabrycznych motocykli do ekipy Valentino Rossiego – VR46.

Z drugiej strony Yamaha ponownie będzie miała satelicki zespół w MotoGP. Będzie to niejako zwieńczenie kariery szefa Yamahy Lina Jarvisa, który w tym roku planuje przejść na emeryturę. Wcześniej przekonał on Fabio Quartararo do pozostania w zespole i podpisania wieloletniej umowy.

Jest to jeden z kroków Yamahy, aby po kilku latach posuchy spróbować wrócić do czołówki, obecnie zdominowanej przez Ducati. Satelicki zespół i cztery motocykle w stawce zdecydowanie pomogą w rozwoju M1, jako że podpisany kontrakt gwarantuje identyczną specyfikację maszyn dla Pramaca od zespołu fabrycznego.

Pozostaje jednak teraz kwestia tego, kto będzie jeździć w Pramacu w przyszłym roku. Wiadomo już, że Martin zdecydował się dołączyć do fabrycznego zespołu Aprilii po tym, jak Ducati postawiło na Marca Márqueza, który zostanie zespołowym kolegą Francesco Bagnai w ich fabrycznej ekipie.

Jeśli chodzi o obecną stawkę, poważniejszymi kandydatami wydają się Fabio di Giannantonio z ekipy VR46 czy też Miguel Oliveira z Trackhouse. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądać przyszłość Alexa Rinsa.

W ostatnim czasie głośno się mówi o Topraku Razgatlıoğlu, mistrzu świata WorldSBK, który obecnie jest związany z BMW i posiada kontrakt do sezonu 2026. Niewykluczone jednak, że będzie szukał sposobu, aby przedwcześnie rozwiązać umowę.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze