Aleix Espargaró zakończy karierę w MotoGP po tym sezonie

Aleix Espargaró ogłosił, że wraz z końcem tegorocznego sezonu zakończy się jego przygoda w MotoGP.

Zawodnik Aprilii ujawnił wieść mediom w przeddzień Grand Prix Katalonii na torze w Barcelonie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, na której obecny byli członkowie jego zespołu, koledzy, inni zawodnicy, a także jego brat Pol. 34-latek, który jest najstarszym zawodnikiem w stawce, zdecydował się na rezygnację z dalszych startów w królewskiej klasie po zakończeniu tegorocznej rywalizacji.

Hiszpan zadebiutował w MotoGP w sezonie 2009 i spędził w serii pełne 13 sezonów. Na swoim koncie ma on trzy zwycięstwa – GP Argentyny w 2022 roku, a także GP Wielkiej Brytanii i Katalonii w ubiegłym sezonie. W tym czasie startował dla ART (Aprilia), Suzuki, Forward Yamaha i a w fabrycznej ekipie Aprilii jest od 2017 roku.

„Jest wielu zawodników na świecie, którzy wygrali więcej ode mnie. Ale dałem z siebie wszystko. Pracowałem bardzo ciężko” – powiedział Espargaró. „Wiele razy czułem, że nie mam takiego talentu jak inni zawodnicy. Ale dzięki ciężkiej pracy osiągnąłem wysoki poziom”.

„Ostatnie dwa lub trzy sezony były niesamowite. Marzyłem. Chciałbym przejść na emeryturę jako pełnoetatowy zawodnik z dobrym samopoczuciem. To nie był łatwy tydzień. Czułem się, jakbym wskoczył w naprawdę dziwną przestrzeń. Ale jestem szczęśliwy. Mam nadzieję, że inni zawodnicy, jako prezent, pozwolą mi wygrać w ten weekend!”.

Espargaró ujawnił powody, dla których zdecydował się podjąć taką, a nie inną decyzję: „Zawodnicy, którzy są tutaj dzisiaj, czekają na środę, aby polecieć na wyścigi. To najważniejsza rzecz w ich życiu. Ja też tak się czułem w przeszłości. Teraz czuję, że może chciałbym zostać dłużej w domu. Uwielbiam przebywać z moimi dziećmi. Jestem uczciwy wobec siebie. Jeśli nie jesteś skupiony na byciu zawodnikiem MotoGP, to jest to trudne”.

„Po wypadku Pola nie było łatwo. Miał duży wypadek. Bardzo się zmienił. Widziałem go bardziej szczęśliwego. Nie spodziewałem się tego. Kiedy się nie ścigasz, nie bawisz się w domu. Ale on był bardzo szczęśliwy ze swoją rodziną. Skłonił mnie do tej decyzji”.

Oczekuje się, że Espargaró podejmie się roli zawodnika testowego i będzie mógł startować z dziką kartą dla Aprilii, ale podkreślił, że obecnie koncentruje się na bieżącym sezonie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Aprilii

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze