Bastianini fabrycznym zawodnikiem Ducati w 2023 roku

Fabryczny zespół Ducati ogłosił, że Enea Bastianini zostanie zespołowym kolegą Francesco Bagnai w przyszłorocznym sezonie MotoGP dzięki podpisaniu dwuletniego kontraktu.

Po tym, jak Ducati postanowiło nie przedłużać umowy z Jackiem Millerem, który trafi w przyszłym roku do KTM-a, przez ostatnie tygodnie ekipa ewaluowała dwóch kandydatów mogących zastąpić Australijczyka – zwycięzcę jednego wyścigu Jorge Martina, a także triumfatora trzech rund Bastianiniego.

Po Grand Prix Austrii Ducati zdecydowało, że to Bastianini dostanie awans do fabrycznego zespołu. Włoch zadebiutował w ubiegłym roku w zespole Avintia, korzystając wówczas z dwuletniego motocykla. Mimo to, dwukrotnie zajął trzecie miejsce podczas GP San Marino i GP Emilii-Romanii, które zostały rozegrane w Misano.

Podczas gdy Bastianini w tym roku wygrał trzy wyścigi, Martin tylko dwa razy znalazł się na podium. Jego przygoda w MotoGP była dodatkowo komplikowana kontuzjami, a także faktem, że potrzebował więcej czasu, aby oswoić się z motocyklem Ducati. Bastianini, który korzystał z maszyny o fabrycznej specyfikacji przy swoich trzech zwycięstwach, jednocześnie nie ukończył aż czterech wyścigów.

Na torze Red Bull Ring Martin i Bastianini stoczyli krótką walkę, z którą zwycięsko wyszedł Martin. Z kolei Bastianini musiał później wycofać się z wyścigu z powodu uszkodzenia przedniego koła po uderzeniu w krawężnik. Mimo to, wybór padł na Bastianiniego, który ma 31 punktów przewagi nad Martinem w klasyfikacji kierowców.

„Jestem podekscytowany możliwością noszenia barw zespołu Ducati od przyszłego roku. To było moje marzenie, które teraz się spełniło” – powiedział Bastianini. „W ciągu tych dwóch lat w MotoGP wiele się nauczyłem i rozwinąłem, a także wierzę, że mogę się tylko poprawić pracując z inżynierami i ludźmi z Ducati”.

„Chcę podziękować Claudio, Gigiemu, Paolo i Davide za zaufanie i danie mi tej niesamowitej szansy. Mimo wszystko chcę również podziękować Nadii i całemu zespołowi Gresini za wielkie wsparcie, jakie od nich otrzymałem podczas tego wspaniałego wspólnego sezonu. Postaram się zamknąć ten 2022 rok w najlepszy możliwy sposób przed podjęciem mojej nowej przygody jako fabryczny zawodnik Ducati, okazując całkowite zaangażowanie i odpowiedniego ducha zespołu”.

Martin, który zadebiutował w ubiegłym roku i odniósł triumf w GP Styrii, pozostanie w ekipie Pramac Racing na sezon 2023 u boku Johanna Zarco. W zespole Gresini Bastianini zostanie zastąpiony przez Alexa Márqueza, zaś Fabio Di Giannantonio będzie rywalizował w swoim drugim sezonie w MotoGP we włoskim zespole.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze