Miller najszybszy w pierwszym treningu MotoGP na przesychającym torze

Jack Miller z fabrycznego zespołu Ducati został najszybszym zawodnikiem pierwszej sesji treningowej przed Grand Prix Austrii. Australijczyk wyprzedził Johanna Zarco, a czołową trójkę uzupełnił Joan Mir z Suzuki.

Warunki panujące na torze w pierwszych minutach sesji nie sprzyjały szybkiej jeździe, ale zawodnicy królewskiej kategorii nie zwlekali z wyjazdem na tor. Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Alex Marquez, ale jego wynik bardzo szybko został poprawiony przez Joana Mira. Kolejni zawodnicy przyspieszali i następnym liderem sesji treningowej został Johann Zarco, a po chwili na pierwszym miejscu znajdował się już Jack Miller. Motocykliści wymieniali się rekordami okrążeń, a wszystko przez regularnie poprawiające się warunki na torze Red Bull Ring. Po 10 minutach najlepszym czasem legitymował się Miguel Oliveira z czasem 1:39.109. Prowadzenie Portugalczyka nie potrwało dłużej niż dwie minuty, gdyż bardzo dobrze jechał Zarco, który poprawił czas zawodnika KTM-a. Oliveira nie pozostał mu dłużny i po upływie kolejnych pięciu minut to on był liderem treningu.

Na półmetku treningu do głosu doszli zawodnicy dosiadający motocykli Suzuki - Alex Rins i Joan Mir, którzy zaczęli wymieniać się najlepszymi rezultatami. Lepiej z wewnątrz zespołowej walki o najlepszy czas wyszedł Mir, który przejechał kilka szybkich okrążeń z rzędu, a jego najlepszy wynik w tym momencie wynosił 1:37.153. Ostatnie kilkanaście minut należało jednak do Jacka Millera, który zaprezentował fenomenalne tempo na przesychającym torze i poprawiał swoje najlepsze rezultaty regularnie co okrążenie. Australijczyk zdołał wykręcić rezultat 1:30.756, który był zdecydowanie najlepszym czasem pierwszego treningu. Na drugim miejscu uplasował się Zarco, który stracił do Millera ponad sześć dziesiątych sekundy, a uzupełniający czołową trójkę Mir tracił już osiem dziesiątych sekundy.

Czwarty był Jorge Martin, piąty Fabio Quartararo, szósty Rins, siódmy Brad Binder, a czołową dziesiątkę uzupełnili Takaaki Nakagami, Enea Bastianini i niespodziewanie Andrea Dovizioso. Spokojnie do pierwszego treningu podeszli zawodnicy Aprilii, którzy uplasowali się odpowiednio na jedenastym i siedemnastym miejscu. Zawodników MotoGP czeka dziś jeszcze jeden trening, który rozpocznie się o godzinie 14:10.