Marc Márquez przejdzie czwartą operację ramienia

Marc Márquez podda się czwartej już operacji prawego ramienia. Zabieg zostanie przeprowadzony po wyścigu o Grand Prix Włoch, zaś zawodnik Repsol Hondy najprawdopodobniej zrezygnuje z udziału z pozostałej części tegorocznego sezonu MotoGP.

W sobotę po kwalifikacjach na torze Mugello Honda zwołała specjalną konferencję prasową w tej sprawie. W przyszłym tygodniu Márquez wyleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma poddać się operacji w klinice Mayo w Minnesocie.

Márquez doznał poważnego złamania prawej ręki podczas otwierającego sezon 2020 Grand Prix Hiszpanii, który wykluczył go całkowicie z dalszej jazdy w tamtym roku. Od tego czasu przeszedł już trzy operacje. Pierwsza z nich była jednak nieskuteczna po tym, gdy uszkodził płytkę w swoim ramieniu, próbując wrócić na motocykl zaledwie tydzień później w Jerez. Druga operacja skończyła się z kolei infekcją, która uniemożliwiła wyleczenie kontuzjowanego ramienia. W wyniku tego została wykonana trzecia operacja zimą 2020 roku, przez co opuścił pierwsze dwa wyścigi sezonu 2021. Mimo to był w stanie wsiąść z powrotem na motocykl i odnieść trzy zwycięstwa.

Pomimo wielu zabiegów i okresu rehabilitacyjnego, Márquez nadal miał problemy ze swoim ramieniem, które musi oszczędzać podczas treningów po dziś dzień. Dodatkowo nie pomogła groźna wywrotka z Indonezji w tym roku, na skutek której doznał wstrząśnienia mózgu i opuścił kolejne dwa wyścigi. Ponadto nawrócił problem z diplopią (podwójnym widzeniem), który wcześniej wystąpił w końcówce sezonu 2021 i który sprawił, że Márquez nie wystartował w Argentynie.

Tegoroczny sezon nie układa się po myśli Hiszpana, który nadal nie stanął na podium w tym sezonie i ma spore kłopoty z dostosowaniem swojego stylu jazdy do nowej Hondy. Łącząc wszystkie te okoliczności, Márquez wspólnie z Hondą podjął decyzję o rezygnacji z walki w tegorocznym sezonie, aby poddać się kolejnej operacji ramienia, która ma zażegnać wszelkie dotychczasowe problemy. Uważa się również, że z powodu tego zabiegu zawodnik opuści pozostałą część tegorocznego sezonu.

„Niestety, muszę zrobić przerwę w sezonie 2022, która sprawi, że przez jakiś czas będę z dala od rywalizacji” – powiedział Márquez. „Po tych wszystkich miesiącach intensywnej pracy z moim nowym zespołem medycznym w Madrycie, mój stan fizyczny poprawił się i zmniejszyłem dyskomfort w prawym ramieniu, aby móc startować w wyścigach. Nadal mam jednak znaczne ograniczenia w kości ramiennej, które nie pozwalają mi na prawidłową jazdę na motocyklu i osiągnięcie celów, które zawsze sobie stawiałem”.

„To właśnie z tego powodu, wraz z moim zespołem medycznym, dr Samuelem Antuña i dr Angelem Cotorro, oraz po konsultacji ze specjalistami z kliniki Mayo, podjąłem decyzję o przeprowadzeniu nowej operacji, której celem jest poprawa mojej pozycji na motocyklu, która pozwoli mi jeździć bez obecnych ograniczeń. Wykazuję maksymalną motywację i entuzjazm, aby kontynuować pracę i podjąć wysiłek, aby powrócić do rywalizacji na najwyższym poziomie”.

„Chcę podziękować za całe wsparcie, jakie zawsze okazywała mi rodzina, zaufane osoby z mojego otoczenia, zespół Repsol Honda Team, cały mój zespół medyczny, a zwłaszcza wszyscy kibice, którzy zawsze są ze mną w dobrych i złych chwilach”.

Z kolei dr Sanchez Sotelo dodał: „Biorąc pod uwagę brak wystarczającej poprawy klinicznej przy zastosowaniu leczenia rehabilitacyjnego oraz zgodnie z zaleceniami zespołu medycznego, Marc Márquez zostanie poddany nowej interwencji chirurgicznej w klinice Mayo w USA w celu zmniejszenia dyskomfortu w prawym ramieniu, wynikającego z utraty ruchomości. Operacja będzie polegała na usunięciu materiału osteosyntezy z jego ramienia połączonego z osteotomią kości ramiennej w celu zwiększenia rotacji zewnętrznej i utrzymania stabilności ramienia”.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Márqueza w pozostałych wyścigach, chociaż Honda najprawdopodobniej postawi na swojego zawodnika testowego, Stefana Bradla, który zastępował już Hiszpana w sezonie 2020.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Honda Racing Corporation

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze