Bagnaia zdobywa pole position do Grand Prix Aragonii

Francesco Bagnaia pobił rekord toru należący do Marca Márqueza i do jutrzejszego wyścigu wystartuje z pierwszego pola. Obok niego ustawią się Jack Miller i Fabio Quartararo.

Tuż przed rozpoczęciem sesji kwalifikacyjnej temperatura powietrza wynosiła 27℃, a asfaltu 44℃.

Q1

Zawodnicy wyjeżdżać na tor zaczęli praktycznie od razu – tylko Johann Zarco pozostał w boksie kilka chwil dłużej. Jako pierwszy czas ustanowił Alex Rins, zaraz po nim Alex Marquez, który był jednak wolniejszy od swojego rodaka. Zarco za to od początku jechał rewelacyjnie i odebrał pierwszą pozycję zawodnikowi Suzuki, wykręcając 1:47,327. Brad Binder pojechał cztery dziesiąte sekundy wolniej, wystarczyło to jednak na uplasowanie się tuż za Francuzem. Wtedy większość zawodników zjechała do alei serwisowej, a na torze zrobiło się spokojnie.

Kiedy do końca Q1 zostało kilka minut, próbę poprawienia swojego czasu podjął Alex Rins jednak jego słaby czwarty sektor sprawił, że wskoczył tylko na trzecie miejsce – później dodatkowo Viñales pobił jego czas. Ostatnie szybkie okrążenia rozpoczęli Binder oraz Lecuona. Zawodnik z RPA umocnił drugą pozycję, a Hiszpan uplasował się tuż za nim. Największe wrażenie robił na wszystkich Zarco, który poprawił się jeszcze bardziej i właściwie przypieczętował awans do Q2 – jednak przez to, że wyjechał szeroko na pierwszym zakręcie, stracił okazje zrobienia jeszcze jednego kółka.  Ostatecznie to on i Binder przeszli do dalszej części sesji kwalifikacyjnej. Największym, niestety niepozytywnym, zaskoczeniem był Rins. Zawodnik Suzuki wystartuje w niedzielę dopiero z dwudziestej pozycji, za Maverickiem Viñalesem. Za nim ustawią się Valentino Rossi i Jake Dixon.

Q2

Marc Marquez wyjechał na tor jako pierwszy, wręcz wystrzelając z boksu. Jednak najlepsze tempo od samego początku prezentowali Francesco Bagnaia, Jack Miller i Fabio Quartararo. Włoch i Australijczyk wskoczyli kolejno na pozycję pierwszą i drugą, czas Francuza wystarczył na trzecią pozycję w tamtym momencie. Od Millera, po chwili, szybszy okazał się jednak Marquez, który wykręcił 1:47, 144. Do walki włączył się Jorge Martin – na krótki moment został liderem Q2. Zawodnik Pramaca został jednak pozbawiony pozycji przez Quartararo, który nie miał zamiaru odpuszczać w walce o pole position. Francesco Bagnaia zaczął więc naciskać jeszcze bardziej – świetne wyglądały jego ostatnie sektory, dzięki którym wykręcił 1:46,332 bijąc rekord Marca Marqueza. Za to wspomniany zawodnik Repsol Hondy awansował na trzecią pozycję, jednak na pierwszym zakręcie natknął się na wolno jadącego Joana Mira co odebrało mu ostatnią szansę na poprawę. Fabio Quartararo oraz Jack Miller poprawili swoje rezultaty, spychając Hiszpana do drugiego rzędu.

Bagnaia zdobył pole position, a tuż za nim uplasował się Jack Miller – ostatni raz, gdy dwójka motocykli Ducati ustawiła się na dwóch pierwszym pozycjach miał miejsce w 2018 roku. Z pierwszego rzędu wystartuje jeszcze lider klasyfikacji generalnej Quartararo.

Start wyścigu na MotorLand Aragon w niedzielę, o godzinie 14:00.