Zarco zwycięża w emocjonujących kwalifikacjach MotoGP na Sachsenringu

Johann Zarco z Pramac Ducati zdobył pole position przed jutrzejszym wyścigiem o Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring. Francuz wyprzedził Fabio Quartararo i Aleixa Espargarò.

Q1:

Zawodnicy startujący w pierwszej części kwalifikacji musieli poczekać dziesięć minut na start sesji, a wszystko to przez problemy z prądem w boksach kilku zespołów. Sesja zapowiadała się bardzo ciekawie, bowiem o awans do Q2 walczyli między innymi Joan Mir, Franco Morbidelli, Maverick Viñales, czy powracający po kontuzji Alex Rins. Jako pierwszy na tor wyjechał obrońca mistrzowskiego tytułu Joan Mir, a za jego plecami podążali Marini i Savadori. Pierwszym liderem został Lorenzo Savadori z czasem 1:21.412, ale jego wynik był dużo gorszy niż rezultaty osiągane w trzecim treningu. Chwilę później na pierwsze miejsce awansował Alex Rins przełamując granice 1:21. Drugi był jego zespołowy kolega Joan Mir, ale radość zawodnika Suzuki nie trwała długo, bowiem bardzo dobre kółko przejechał Pol Espargarò tracąc niewiele do Alexa Rinsa. Kolejne szybkie okrążenie Rinsa przyniosło poprawę jego rezultatu o kilkadziesiąt tysięcznych sekundy. 

Na półmetku pierwszej części kwalifikacji liderem pozostawał Alex Rins, drugi był Pol Espargarò, trzeci Brad Binder, a czwarty Joan Mir. Słabe okrążenia przejechał Maverick Viñales zajmujący dopiero szóstą lokatę ze stratą prawie czterech dziesiątych sekundy do najlepszego rezultatu. Hiszpan nie potrafi poradzić sobie na torze Sachsenring i regularnie traci kilka dziesiątych sekundy do liderów. W trakcie drugiego wyjazdu na tor w 12 zakręcie przewrócił się Lorenzo Savadori i dla Włocha był to koniec kwalifikacji. Chwilę później szybkie okrążenie przejechał Joan Mir awansując na drugą lokatę i zbliżając się do Alexa Rinsa. Hiszpan nie zwalniał tempa i na kolejnym okrążeniu jechał jeszcze szybciej, ale popsuł czwarty sektor i nie odnotował poprawy rezultatu. Kolejnym liderem Q1 został Pol Espargarò, który przejechał okrążenie w czasie 1:20.700 i zawodnik Repsol Hondy mógł choć przez chwilę poczuć się bezpiecznie. 

Na minutę przed końcem sesji kwalifikacyjnej prowadzenie przejął po raz kolejny Alex Rins, a swoje szybkie okrążenie jechali jeszcze Brad Binder i Maverick Viñales. Niestety w 13 zakręcie przewrócił się Franco Morbidelli i sesja kwalifikacyjna zakończyła się przy żółtej fladze w ostatnim sektorze. Ostatecznie najszybszym zawodnikiem sesji został Alex Rins, drugi był Pol Espargarò, który zaprezentował dobre tempo na swoim szybkim okrążeniu. Trzeci był Binder, czwarty Marini, a piąty Enea Bastianini. Bardzo słabą sesję ma za sobą Maverick Viñales, który wystartuje do jutrzejszego wyścigu z przedostatniej lokaty. 

Q2:

Faworytem drugiej części sesji kwalifikacyjnej MotoGP jest Fabio Quartararo, który w ten weekend walczy o szóste z rzędu pole position w tym sezonie, ale plany z pewnością będą chcieli mu pokrzyżować Jack Miller, Johann Zarco, czy Marc Marqúez, który na Sachsenringu radzi sobie dużo lepiej niż w trakcie poprzednich weekendów wyścigowych. Zawodnicy królewskiej kategorii od razu wyjechali na tor, a jako pierwszy zrobił to Jack Miller, a zaraz za nim Aleix Espargarò i bracia Alex i Marc Marqúez. Pierwsze szybkie okrążenie w najlepszym tempie przejechał Marc Marqúez z Repsol Hondy, a jego wynik to 1:20.567. Okrążenie przejechane przez Hiszpana było jego najlepszym rezultatem w trakcie całego weekendu. Drugi czas należał do Fabio Quartararo, który po rekordach w dwóch pierwszych sektorach wyjechał zbyt szeroko w jednym z zakrętów i jego czas został anulowany. W międzyczasie na drugie miejsce awansował Jorge Martin, a trzeci był Aleix Espargarò. Kolejne okrążenie Quartararo pozwoliło mu jednak awansować na pierwszą lokatę z przewagą ponad jednej dziesiątej sekundy nad Marqúezem.

Na półmetku sesji na torze nie pojawił się jeszcze Pol Espargarò, który nie miał dwóch kompletów nowych miękkich opon i czekał na ostatnie minuty sesji. Bardzo szybko jechał Jack Miller, ale Australijczyk odpuścił w trzecim sektorze, bowiem za jego plecami jechał Johann Zarco, a zawodnik Ducati ewidentnie nie chciał pomagać jednemu ze swoich głównych rywali. Kolejne szybkie okrążenie przejechane przez Millera pozwoliło mu awansować na drugą lokatę ze stratą niespełna jednej dziesiątej sekundy do Quartararo. Kolejne kilka minut minęło pod znakiem świetnej walki z czasem i bardzo dobrych rezultatów, ostatecznie to Johann Zarco wykręcił najlepsze kółko w trakcie drugiej części sesji kwalifikacyjnej wyprzedzając o jedenaście tysięcznych Fabio Quartararo. Trzeci był Aleix Espargarò, a czwarty Jack Miller. W pierwszej piątce uplasował się Marc Marqúez, a szósty był Miguel Oliveira. 

Jutrzejszy wyścig MotoGP o Grand Prix Niemiec rozpocznie się o godzinie 14:00. 

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
15
Johann Zarco
Pramac Racing1:20,2367
220
Fabio Quartararo
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,0119
341
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,2117
443
Jack Miller
Ducati Lenovo Team+ 0,27210
593
Marc Márquez
Repsol Honda Team+ 0,3319
688
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,3538
789
Jorge Martín
Pramac Racing+ 0,3818
844
Pol Espargaró
Repsol Honda Team+ 0,42315
930
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 0,5748
1063
Francesco Bagnaia
Ducati Lenovo Team+ 0,5758
1142
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,71316
1273
Álex Márquez
LCR Honda CASTROL+ 0,8999
1333
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,092*9
1410
Luca Marini
SKY VR46 Esponsorama+ 0,220*10
1523
Enea Bastianini
Esponsorama Racing+ 0,309*9
1646
Valentino Rossi
Petronas Yamaha SRT+ 0,328*8
1736
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,370*10
1821
Franco Morbidelli
Petronas Yamaha SRT+ 0,447*7
199
Danilo Petrucci
Tech 3 KTM Factory Racing+ 0,493*8
2027
Iker Lecuona
Tech 3 KTM Factory Racing+ 0,510*8
2112
Maverick Viñales
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,521*9
2232
Lorenzo Savadori
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,767*5
* - strata względem najlepszego czasu z Q1
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze