Suzuki pozostanie w MotoGP do 2026 roku

Suzuki poinformowało, że podpisało nową umowę wyznaczającą pięcioletni cykl udziału w Motocyklowych Mistrzostwach Świata w latach 2022-2026. Japoński producent dołącza tym samym do KTM-a, Ducati, Hondy i Yamahy, którzy już wcześniej zadeklarowali pozostanie w MotoGP.

W ubiegłym roku Suzuki wygrało swój pierwszy od 2000 tytuł w królewskiej klasie. Wśród zawodników triumfował Joan Mir, a dodatkowo mistrzostwo dla zespołu pomógł zdobyć zespołowy kolega Alex Rins. Podczas poprzedniego udziału w MotoGP w latach 2002-2011 ekipa wygrała tylko raz, po czym odeszła na skutek kryzysu finansowego.

Od pewnego czasu spekulowano, że Suzuki może zdecydować się na satelicki zespół, zaś potencjalnymi kandydatami do współpracy byli VR46, Sepang Racing Team i Gresini Racing. Odejście Davide Brivio jako menedżera zespołu w czasie zimowej przerwy skomplikowało te plany. Mimo to japoński producent potwierdził, że fabryczna ekipa pozostanie w MotoGP na następny cykl trwania umowy do 2026 roku.

„Jako Suzuki Motor Corporation jesteśmy dumni, że możemy kontynuować starty w Mistrzostwach Świata MotoGP, ponieważ wszyscy podzielamy ambicje rywalizacji w najlepszych zawodach motocyklowych na świecie” – powiedział Shinichi Sahara, szef projektu Suzuki i dyrektor zespołu. „Zaczęliśmy tą nową podróż w 2015 roku i w ciągu zaledwie sześciu lat zdobyliśmy tytuł mistrza świata kierowców, wraz z tytułem wśród zespołów i nadal jesteśmy głodni dalszych sukcesów. Z tych powodów przedłużyliśmy naszą umowę z Dorną, mając nadzieję i zobowiązanie do dalszego rozwoju technicznej i wyścigowej strony firmy”.

Carmelo Ezpeleta, CEO Dorny Sports, dodał: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z przedłużenia mowy z Suzuki – fabrycznym zespołem, z którym od lat jeździmy na mistrzostwa świata i cieszymy się świetną współpracą. Ich powrót do MotoGP w 2015 roku od razu okazał się sukcesem, a wraz z osiągnięciem kulminacyjnego punktu, jakim było zdobycie tytułu mistrza świata w 2020 roku z Joanem Mirem, z dumą przedłużamy tę współpracę i mamy nadzieję, że będziemy nadal wyznaczać kamienie milowe wraz z tą kultową marką”.

Obecni zawodnicy Suzuki, Mir i Rins, mają ważne umowy z Suzuki do końca tego sezonu. W klasyfikacji kierowców zajmują oni odpowiednio piąte i siódme miejsce.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league