Zmarł Fausto Gresini, szef zespołu MotoGP

Dwukrotny mistrz świata 125cc oraz wieloletni szef zespołu MotoGP Fausto Gresini zmarł w wieku 60 lat w szpitalu we Włoszech po dwumiesięcznej walce z koronawirusem.

Gresini zakaził się koronawirusem tuż przed świętami pod koniec ubiegłego roku, zaś 27 grudnia trafił do szpitala w Imoli. Z powodu pogorszenia się jego stanu zdrowia, został przetransportowany do specjalistycznego oddziału szpitalnego w Bolonii, dedykowanego w leczeniu osób z COVID-19. Przebywał w nim do swojej śmierci.

Po wprowadzeniu go w stan śpiączki oraz podłączenia aparatury wspomagającej oddychanie, w styczniu zespół informował o poprawie jego stanu i został wybudzony ze śpiączki. W ostatnich tygodniach konieczny był jednak powrót do stanu śpiączki z powodu zapalenia płuc wywołanego koronawirusem. We wtorek zespół Gresini poinformował, że Włoch zmarł.

„To wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy przekazać, a którą niestety jesteśmy zmuszeni podzielić z wami wszystkimi. Po prawie dwóch miesiącach walki z Covidem, Fausto Gresini zmarł, kilka dni po ukończeniu 60 lat. Wszyscy w Gresini Racing mocno wspierają rodzinę Fausto: jego żonę Nadię oraz czwórkę dzieci: Lorenzo, Lukę, Alice oraz Agnese… a także wszystkich, którzy mieli okazję go poznać i pokochać przez lata” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Gresini startował w mistrzostwach świata 125cc od 1983 do 1994 roku, a po tytuły w tej klasie sięgnął w sezonach 1985 oraz 1987 na motocyklach Garelli. Wygrał łącznie 21 wyścigów i 47-krotnie stawał na podium. Po zakończeniu wyścigowej kariery, w 1997 roku Gresini założył zespół oznaczony jego nazwiskiem. W 2001 roku w barwach tej ekipy Japończyk Daijiro Kato wywalczył mistrzostwo 250cc, by w następnym sezonie przenieść się do MotoGP. Po jego śmierci w 2003 roku w Grand Prix Japonii, Sete Gibernau w tym sezonie odniósł cztery zwycięstwa i został wicemistrzem. W 2004 roku Gibernau powtórzył ten wyczyn, zaś w następnej odsłonie tę samą pozycję uzyskał Marco Melandri na Hondzie.

Ostatnie zwycięstwo Gresiniego w MotoGP przypadło na sezon 2006, kiedy to Toni Elías wygrał na torze Estoril. Hiszpan w 2010 roku dał zespołowi pierwszy tytuł Moto2, zaś w sezonie 2018 ekipa sięgnęła po mistrzostwo Moto3 za sprawą Jorge Martina. Gresini zakończył współpracę z Hondą w 2015 roku, by stać się oficjalnym partnerem Aprilii. W grudniu ubiegłego roku potwierdzono jednak, że od sezonu 2022 zespół Gresini ponownie stanie się samodzielną ekipą.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league