MotoGP dodaje drugi wyścig w Katarze do kalendarza

MotoGP opublikowało zaktualizowany kalendarz tegorocznych mistrzostw z powodu trwającej pandemii COVID-19. Zgodnie z nowym harmonogramem, sezon rozpocznie się dwoma wyścigami w Katarze, a następnie stawka przeniesie się do Portugalii.

Pod koniec ubiegłego roku podano prowizoryczny kalendarz składający się z 20. wyścigów, chociaż już wtedy oczekiwano, że zajdą pewne zmiany w związku z wciąż trwającą pandemią. Niedługo później poinformowano o odwołaniu przedsezonowych testów w Malezji na torze Sepang w wyniku ogłoszenia w tym kraju stanu wyjątkowego. Po tych wydarzeniach władze MotoGP oraz szefowie zespołów przystąpili do rozmów w sprawie dokonania zmian w harmonogramie.

Zgodnie z nowym kalendarzem, sezon MotoGP rozpocznie się 28 marca, kiedy to zostanie rozegrany wyścig o GP Kataru, co bezpośrednio koliduje z otwarciem sezonu Formuły 1 w Bahrajnie. Tydzień później, również w Katarze na torze Losail International Circuit, odbędzie się GP Dohy.

Europejska część sezonu rozpocznie się już 18 kwietnia wyścigiem w Portugalii, a nie, jak pierwotnie zakładano, 2 maja w Jerez w Hiszpanii. Początkowo stawka miała przenieść się do Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych, jednak z powodu pandemii przełożono te wyścigi na bliżej nieokreślony termin. Ponadto w kalendarzu nie ma już wolnego miejsca po wykreśleniu GP Czech, a tor Igora Drive w Rosji nie znajduje się już na liście obiektów rezerwowych.

„FIM, IRTA i Dorna Sports publikują zaktualizowany kalendarz Motocyklowych Mistrzostw Świata na 2021 rok, zaś na horyzoncie pojawia się kolejny ekscytujący sezon wyścigów wraz z testami, które rozpoczną się za nieco ponad miesiąc” – czytamy w wydanym oświadczeniu.

„Otwierające sezon Grand Prix Kataru pozostaje potwierdzone i odbędzie się w dniach 26-28 marca, zaś po nim zorganizowana zostanie druga runda, Grand Prix Doha, na tym samym torze Losail International Circuit, od 2 do 4 kwietnia. Następnie Autodromo Internacional do Algarve w Portugalii będzie gospodarzem trzeciej rundy mistrzostw od 16 do 18 kwietnia, po czym padok przeniesie się na Circuito de Jerez-Angel Nieto, jak pierwotnie planowano”.

„Trwająca pandemia Covid-19 i wynikające z niej zakazy oraz komplikacje niestety powodują przełożenie zarówno GP Argentyny, jak i GP Ameryk, na ostatni kwartał 2021 roku. Wszelkie dalsze aktualizacje lub zmiany zostaną opublikowane, gdy tylko będą dostępne”.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league