Dzikie karty wrócą do MotoGP w przyszłym roku

Komisja Grand Prix opublikowała nową wersję regulaminu sportowego na przyszły sezon MotoGP, która zatwierdza między innymi powrót możliwości startu przez zawodników z dziką kartą.

Dzikie karty zostały wykluczone na ten sezon z powodu ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa – w wyniku tego Jorge Lorenzo z Yamahy nie mógł wystartować w GP Katalonii. Taka możliwość zostanie przywrócona w przyszłym roku, co może wykorzystać zastępca Lorenzo, Cal Crutchlow, który będzie nowym kierowcą testowym japońskiego zespołu.

Poinformowano, że na jedną rundę w każdej klasie oddzielnie będą przypadać po maksymalnie dwie dzikie karty. Ponadto, tak jak to miało miejsce w przypadku Moto2, w przyszłym roku również w Moto3 możliwość startu z dzikimi kartami zostanie udostępniona wyłącznie istniejącym zespołom. W MotoGP Ducati, Suzuki, Yamaha, KTM i Honda będą mieć do dyspozycji po maksymalnie trzy dzikie karty na sezon, zaś Aprilia – sześć.

Poniżej zamieszczono wszystkie nowe ustalenia dotyczące regulaminu sportowego.

Żółte flagi

Zawodnicy, którzy zobaczą żółtą flagę, muszą zwolnić w celu ochrony motocyklistów, którzy wypadli, a także będących na miejscu porządkowych. Komisja wprowadziła do regulaminu dotychczasową politykę realizowaną już przez dyrekcję wyścigu. Zawodnicy, którzy przejadą przez strefę żółtej flagi w czasie sesji treningowej, będą mieć anulowane czasy okrążenia.

Przekraczanie prędkości w alei serwisowej

Kara za przekroczenie prędkości w alei serwisowej w wyścigu została zmieniona na podwójną karę długiego okrążenia. Poprzednią karą był przejazd przez aleję. (Sędziowie FIM zachowują prawo do nakładania dalszych lub innych kar, na przykład za wyraźne przekroczenie prędkości).

Kaucje za protesty i odwołania

Przepisy zostały zmienione w celu sformalizowania dotychczasowego postępowania. Każda osoba lub organ składający protest lub odwołanie zawsze otrzyma zwrot kaucji w przypadku pomyślnego protestu lub odwołania. (Uwaga: obecną praktyką jest również to, że wszelkie kaucje w sprawach przegranych trafiają do funduszu zarządzanego przez FIM w celu ewentualnego wykorzystania w szczytnych celach).

Starty z dziką kartą

Z powodu ograniczeń związanych z COVID-19, starty z dziką kartą zostały anulowane w 2020 roku. W sezonie 2021 takie starty będą dozwolone z możliwością wystawienia maksymalnie dwóch uczestników w danej klasie i danym wydarzeniu. Podobnie jednak, jak to miało miejsce w przypadku dzikich kart w Moto2, dzikie karty w Moto3 będą możliwe tylko w przypadku istniejących zespołów Moto3.

Najlepsze Grand Prix sezonu 2020

Komisja zdecydowała, że ze względu na zakłócenie kalendarza przez pandemię, żadna runda nie zostanie uznana za najlepsze Grand Prix. Zamiast tego, każdy z 10. obiektów, które były gospodarzami wyścigów w 2020 roku, otrzyma specjalne trofeum, w celu uznania ogromnych wysiłków, jakich podjęli, aby wesprzeć mistrzostwa w trudnych czasach.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league