Franco Morbidelli wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu MotoGP o Grand Prix Walencji. Obok niego ustawią się Jack Miller oraz Takaaki Nakagami. Lider mistrzostw Joan Mir ustawi się dopiero na 12. pozycji, w wyniku czego nieco utrudnia sobie szansę na przypieczętowanie mistrzowskiego tytułu.
Q1
Tuż po rozpoczęciu czasówki zawodnicy zaczęli wręcz bitwę o miejsce na torze, ponieważ bardzo szybko nadciągał deszcz. Biała flaga z czerwonym krzyżem pojawiła się jednak kilka chwil później, jednak ostatecznie opady okazały się być chwilowe i nie wpłynęły znacząco na stan nawierzchni toru Ricardo Tormo.
Po pierwszych przejazdach na czele zestawienia znajdował się Brad Binder oraz Fabio Quartararo, dla którego była to pierwsza wizyta w Q1 w tym sezonie. Bardzo niebezpieczny wypadek zaliczył z kolei Alex Márquez, który po swojej wywrotce omal nie został przejechany przez jadącego za nim Bindera. Zawodnik Repsol Hondy był jednak w stanie opuścić tor o własnych siłach, lecz widać było, że wywrotka sprawiła mu sporo bólu. Mimo tego, po powrocie do boksów dosiadł drugiego motocykla i ponownie wyjechał na tor.
Ostatecznie w czołówce nie doszło do wielkich zmian. Awans do Q2 wywalczyli Binder, który w końcówce nie poprawił się i przeszedł z czasem 1:30,810, a także Quartararo, który również nie odnotował poprawy i do zawodnika KTM-a stracił nieco ponad 0,1 sekundy.
Na 13. polu startowym znajdzie się z kolei odchodzący z MotoGP Cal Crutchlow, który obejmie rolę zawodnika testowego w Yamasze, zaś za nim ustawią się kolejno: walczący o tytuł Alex Rins, Danilo Petrucci, Valentino Rossi, Andrea Dovizioso, Stefan Bradl, Tito Rabat, Alex Márquez i Lorenzo Savadori.
Q2
Przed rozpoczęciem decydującego o pole position finałowego segmentu czasówki nad tor w Walencji powróciły drobne opady deszczu, które jednak ponownie nie wpływały znacząco na przyczepność. Większość zawodników na pierwsze przejazdy zdecydowała się na strategię pośredni przód, miękki tył, a wyjątek stanowili Maverick Viñales oraz Morbidelli, którzy postawili na dwie miękkie opony Michelin.
Po pierwszej turze okrążeń na czele tabeli z czasami znajdował się Quartararo z czasem 1:31,889. Przez chwilę liderem był jego zespołowy kolega z Petronas Yamahy SRT, Morbidelli, lecz Francuz szybko odpowiedział wynikiem 1:30,983.
Na półmetku sesji prowizoryczne pole position odebrał mu jednak Miguel Oliveira, który ustawił poprzeczkę na 1:30,839 i mimo szybkiego okrążenia Quartararo, ostatni sektor w wykonaniu Francuza okazał się być nieznacznie gorszy, w efekcie czego Portugalczyk prowadził różnicą zaledwie 0,025 sekundy.
Podczas gdy spora część stawki zdążyła powrócić do boksów, jeszcze lepszym czasem okrążenia popisał się Binder, który uzyskał 1:30,763 i wyprzedził Oliveirę o 0,076 sekundy. Dosyć zaskakującą strategię obrał z kolei Quartararo, który nie zdecydował się na zjazd do alei serwisowej, a zamiast tego kręcił kolejne kółka, chociaż już żadne z nich nie prezentowało poprawy.
Przez moment na czele kwalifikacji znajdował się duet KTM – Pol Espargaró na trzy minuty przed końcem przekroczył linię mety z drugim czasem sesji, tracąc do Bindera zaledwie 0,034 sekundy, lecz obaj zawodnicy austriackiej ekipy musieli podkręcić swoje tempo, jeśli myśleli o walce o pole position. Powodem było najszybsze okrążenie Viñalesa, który ustawił poprzeczkę na 1:30,645, a chwilę później Miller jeszcze bardziej podkręcił swoje tempo, wykręcając 1:30,287.
Nawet czas Australijczyka nie był wystarczająco szybki – na minutę przed końcem Morbidelli popisał się rezultatem 1:30,191, który ostatecznie wywalczył pole position. Miller ustawi się jutro tuż obok niego na drugiej pozycji, a pierwszą linię uzupełni Nakagami. Drugi rząd otworzy Johann Zarco, piąty czas wykręcił Pol Espargaró, a szósta lokata w tabeli przypadła Viñalesowi. Aleix Espargaró był siódmy, za nim uplasował się Francesco Bagnaia, a czołową dziesiątkę zamknęli Binder i Oliveira.
Quartararo ostatecznie spadł na 11. miejsce, a lider mistrzostw, który może jutro o tej porze świętować mistrzowski tytuł, przystąpi do wyścigu z 12. pozycji.
Wyścig MotoGP o Grand Prix Walencji rozpocznie się o godzinie 14:00.
P | Nr | Kierowca | Zespół | Rezultat | Okr. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 21 | Franco Morbidelli | Petronas Yamaha SRT | 1:30,191 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | 43 | Jack Miller | Pramac Racing | + 0,096 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | 30 | Takaaki Nakagami | LCR Honda IDEMITSU | + 0,222 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | 5 | Johann Zarco | Esponsorama Racing | + 0,329 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | 44 | Pol Espargaró | Red Bull KTM Factory Racing | + 0,362 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | 12 | Maverick Viñales | Monster Energy Yamaha MotoGP | + 0,454 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | 41 | Aleix Espargaró | Aprilia Racing Team Gresini | + 0,466 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | 63 | Francesco Bagnaia | Pramac Racing | + 0,480 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | 33 | Brad Binder | Red Bull KTM Factory Racing | + 0,546 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | 88 | Miguel Oliveira | Red Bull KTM Tech 3 | + 0,590 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | 20 | Fabio Quartararo | Petronas Yamaha SRT | + 0,673 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | 36 | Joan Mir | Team SUZUKI ECSTAR | + 0,797 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | 35 | Cal Crutchlow | LCR Honda CASTROL | + 0,349 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | 42 | Álex Rins | Team SUZUKI ECSTAR | + 0,784 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | 9 | Danilo Petrucci | Ducati Team | + 0,791 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | 46 | Valentino Rossi | Monster Energy Yamaha MotoGP | + 0,794 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | 4 | Andrea Dovizioso | Ducati Team | + 0,796 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | 6 | Stefan Bradl | Repsol Honda Team | + 1,021 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | 53 | Tito Rabat | Esponsorama Racing | + 1,253 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | 73 | Álex Márquez | Repsol Honda Team | + 1,395 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | 32 | Lorenzo Savadori | Aprilia Racing Team Gresini | + 1,427 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
* - strata względem najlepszego czasu z Q1 |
Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.