Crutchlow zawodnikiem testowym Yamahy w MotoGP

Cal Crutchlow od przyszłego sezonu będzie zawodnikiem testowym fabrycznego zespołu Yamaha w MotoGP. Zastąpi na tym miejscu, Jorge Lorenzo.

Doświadczony zawodnik rozpocznie swoją pracę w przyszłym roku w lutym, gdzie 14-16 lutego weźmie udział w shakedownie w Malezji, prowadząc YZR-M1. Weźmie również udział w testach IRTA oraz innych prywatnych testach zespołu, pomagając zrozumieć inżynierom problemy oraz pomóc w rozwoju motocykla i całego programu na sezon 2021.

W przeszłości Cal pracował już dla Yamahy. Brytyjczyk w 2009 ścigał w Supersportach razem z japońską ekipą, a potem w WSBK, gdzie kilkukrotnie był na podium oraz wygrał trzykrotnie. W sezonie 2011 Cal zadebiutował w klasie królewskiej z satelickim zespołem Monster Yamaha Tech3.

Jak przyznał Lim Jarvis, zatrudnienie Cala podyktowane jest nie tylko jego szybkością, ale również sporym doświadczeniem i latami spędzonymi w MotoGP, gdzie ścigał się dla kilku zespołów.

„Nadal pamiętam pierwszą wizytę Cala w Yamaha Motor Racing wiele lat temu jako upieczonego mistrza świata w Supersportach i przypominam sobie, że wyraził chęć awansu do MotoGP w przyszłości. Po przejściu do Superbike'ów potem spędził z nami trzy sezony w zespole Monster Energy Yamaha Tech3, po czym na siedem lat przeniósł się jeżdżąc dla naszych głównych konkurentów. To bogactwo doświadczenia, w połączeniu w uczciwym, rozsądnym podejściem Cala z pewności przyniesie nam duże korzyści, ponieważ staramy się ulepszyć nasze motocykle YZR-M1 dzięki pełnemu programowi testów na przyszły rok” – powiedział w oficjalnym komunikacie dyrektor zarządzający, Lim Jarvis.

Jednocześnie zespół pożegnał się z Jorge Lorenzo, życząc mu wszystkiego najlepszego na przyszłość: „Oczywiście zaplanowaliśmy i liczyliśmy na mocny program [testowy] w tym roku razem z Jorge. Niestety, nasz zespół do spraw testów musiał wstrzymać swoje plany, ponieważ rozpoczęła się pandemia Covid-19 i od marca miała wpływ na rok 2020. Szkoda, że nie byliśmy wstanie przeprowadzić naszego programu testów i zrealizować naszych celów. Życzymy Jorge wszystkiego najlepszego w przyszłych przedsięwzięciach i dziękujemy mu za wieloletnią współpracę z Yamahą”.

Źródło: yamahamotogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league