Morbidelli z pierwszym pole position w karierze w MotoGP

Franco Morbidelli uzyskał najlepszy czas sesji kwalifikacyjnej przed Grand Prix Katalonii pokonując swojego zespołowego kolegę Fabio Quartataro, a pierwszy rząd uzupełnił Valentino Rossi.

Q1:

Pierwsza część sesji kwalifikacyjnej zapowiadała się bardzo ciekawie. Wielu zawodników walczących regularnie w czołówce nie było w stanie złożyć dobrego okrążenia i bezpośrednio awansować do Q2 po połączeniu czasów z treningów, a wśród nich znajdowali się Francesco Bagnaia, który przez poprzedni weekend wyścigowy na torze Misano prezentował bardzo dobre tempo, praktycznie nieosiągalne dla innych zawodników. O awans do Q2 powalczy także Andrea Dovizioso czyli lider klasyfikacji generalnej, a także Jack Miller, Alex Rins czy Takaaki Nakagami. Walka o dwa miejsca premiowane awansem zapowiada się więc na bardzo zaciętą.

Zawodnicy bardzo szybko wyjechali na tor nie zwlekając nawet chwili. Jako pierwszy szybkie okrążenie rozpoczął Andrea Dovizioso, ale po chwili odpuścił swój przejazd i jechał za Alexem Rinsem i Tito Rabatem. Pierwszym zawodnikiem, który pojawił się na czele tabeli był właśnie Rins, ale jego czas 1:40.469 był jeszcze daleki od wyników jakie zawodnicy osiągali w trakcie trzeciej sesji treningowej. Kolejne pomiarowe okrążenie było dla większości zawodników dużo szybsze od poprzedniego, a najlepiej z zamieszaniem na torze poradził sobie Cal Crutchlow, wykręcając czas 1:40.124. Drugą lokatę, która dawała prowizoryczny awans do Q2 zajmował Andrea Dovizioso. Taka kolej rzeczy nie utrzymała się jednak długo i na półmetku sesji kwalifikacyjnej pierwsze miejsce zajmował Jack Miller, jako jedyny schodząc z czasem poniżej bariery 1:40. Drugi był Aleix Espargarò, trzeci Cal Crutchlow, a czwarty Francesco Bagnaia. 

Na 5 minut przed końcem Q1 wszyscy zawodnicy po raz kolejny wyjechali na tor na swoje ostatnie pomiarowe okrążenia. Najszybciej z alei serwisowej wyjechał Andrea Dovizioso, który prawdopodobnie ma w planach dwa szybkie okrążenia z nadzieją na awans do Q2. Jednak pierwsze okrążenia pomiarowe były dalekie od rekordowych czasów, ale zawodnicy potrzebują przynajmniej dwóch okrążeń, żeby dogrzać odpowiednio tylną oponę. Na minutę przed końcem świetne okrążenie przejechał Jack Miller wykręcając najlepszy czas tego weekendu, a jego wynik to 1:39.399. drugi był Alex Rins tracąc cztery dziesiąte sekundy, a trzeci Takaaki Nakagami. Jednak nic nie było jeszcze jasne, bowiem na szybkim okrążeniu był drugi z zawodników Pramac Ducati - Francesco Bagnaia. Włoch jednak nie był w stanie poprawić swojego rezultatu w czwartym sektorze i zakończył pierwszą część kwalifikacji na czwartej pozycji, a chwilę po Bagnaii linię mety minął Nakagami, który awansował na drugie miejsce. Ostatecznie do decydującej części kwalifikacji awansowali Jack Miller i Takaaki Nakagami, a bardzo słabą sesje ma za sobą Andrea Dovizioso, który zajął dopiero siódme miejsce i jutro ustawi się na siedemnastym polu startowym.

Q2:

Druga część sesji kwalifikacyjnej rozpoczęła się punktualnie o godzinie 14:35. Pierwszym zawodnikiem, który pojawił się na torze był Franco Morbidelli zatrzymując stoper na czasie 1:40.195, ale ten wynik był zdecydowanie za słaby na zdobycie pierwszego pola startowego. Prowadzenie Włocha nie trwało jednak długo, bowiem kilka sekund później na pierwsze miejsce awansował Valentino Rossi, a potem Maverick Viñales. Czas Hiszpana to 1:39.655 i nadal był to wynik daleki od czasu pozwalającego myśleć o pole position. Kolejne rekordowe okrążenie i kolejna zmiana prowadzenia miała miejsce kilkadziesiąt sekund później kiedy to Morbidelli wykręcił rekordy w każdym sektorze i zbliżył się do złamania granicy 1:39. W takiej sytuacji na półmetku sesji pierwszy był Morbidelli, drugi Viñales, trzeci Valentino Rossi, a czwarty Brad Binder. 

Kilku zawodników zjechało już do alei serwisowej, ale w tym samym czasie swoje najlepsze wyniki poprawiali Espargarò, Zarco i Miller awansując kolejno na piąte, trzecie i drugie miejsce. Ostatni był niespodziewanie Fabio Quartataro, który nie popełnił błąd w dziesiątym zakręcie i nie był w stanie przejechać szybkiego okrążenia pozwalającego mu na awans do czołówki. Po krótkich postojach w swoich boksach zawodnicy wyjechali na ostatnie szybkie okrążenia, które miały wyjaśnić, który z nich ustawi się jutro na pierwszym polu startowym.

Fabio Quartataro poprawił swój czas i awansował na drugie miejsce dołączając do swojego zespołowego kolegi, który w dalszym ciągu pozostawał na pierwszej lokacie. Kolejne kółko to rekordowe czasy sektorów wszystkich zawodników dosiadających motocykli Yamahy. Najlepsze okrążenie z tej czwórki złożył właśnie Quartataro wykręcając czas 1:39.008, a Valentino Rossi ze strata niewiele ponad jednej dziesiątej sekundy awansował na trzecie miejsce. Ostatnie słowo należało jednak do Franco Morbidellego, który przejechał fantastyczne ostatnie okrążenie i złamał granice 1:39 wyprzedzając Quartararo o ponad dwie dziesiąte sekundy. Trzeci był Valentino Rossi, czwarty Jack Miller, a dopiero piąty Maverick Viñales. 

Faworytami jutrzejszego wyścigu są Morbidelli, Quartararo i Viñales, ale z pewnością niespodziankę będzie chciał sprawić Rossi. Wyścig i Grand Prix Katalonii rozpocznie się punktualnie o godzinie 15. 

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
121
Franco Morbidelli
Petronas Yamaha SRT1:38,7988
220
Fabio Quartararo
Petronas Yamaha SRT+ 0,2108
346
Valentino Rossi
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,3317
443
Jack Miller
Pramac Racing+ 0,42716
512
Maverick Viñales
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,5737
65
Johann Zarco
Hublot Reale Avintia Racing+ 0,5808
744
Pol Espargaró
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,6978
836
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,8308
99
Danilo Petrucci
Ducati Team+ 0,8438
1033
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,86116
1130
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 0,9158
1288
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Tech 3+ 1,3907
1342
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,352*8
1463
Francesco Bagnaia
Pramac Racing+ 0,378*8
1541
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,574*8
1635
Cal Crutchlow
LCR Honda CASTROL+ 0,589*8
174
Andrea Dovizioso
Ducati Team+ 0,710*8
1873
Álex Márquez
Repsol Honda Team+ 0,765*8
1927
Iker Lecuona
Red Bull KTM Tech 3+ 1,091*8
206
Stefan Bradl
Repsol Honda Team+ 1,322*8
2138
Bradley Smith
Aprilia Racing Team Gresini+ 1,439*8
2253
Tito Rabat
Hublot Reale Avintia Racing+ 1,614*8
* - strata względem najlepszego czasu z Q1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league