Rossi podpisał kontrakt z Petronas Yamahą SRT

Zespół Petronas Yamaha SRT oficjalnie ogłosił podpisanie kontraktu z Valentino Rossim na starty w przyszłym sezonie MotoGP.

Od pewnego czasu wiadomym było, że dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata nie będzie już w fabrycznej Yamasze po tym, jak ekipa zdecydowała się awansować Fabio Quartararo, który w przyszłym roku będzie zespołowym kolegą Mavericka Viñalesa. Początkowo Rossi ogłosił, że będzie potrzebował pierwszych sześciu lub siedmiu wyścigów, zanim zadecyduje o swojej przyszłości, lecz te plany zostały pokrzyżowane przez pandemię koronawirusa.

Podczas opóźnionego startu sezonu Rossi był praktycznie przekonany o pozostaniu w MotoGP w ekipie Sepang Racing Team, która współpracuje z Yamahą i Petronasem, lecz negocjacje w sprawie umowy przeciągnęły się o kolejne miesiące. Według plotek, głównym czynnikiem tego wydłużenia był fakt, że Rossi nie mógł zabrać ze sobą swoich mechaników z fabrycznej Yamahy.

Ostatecznie w przeddzień Grand Prix Katalonii ogłoszono podpisanie przez Rossiego rocznego kontraktu z Petronas Yamahą SRT, dzięki czemu Włoch wystartuje w swoim 26. sezonie w Motocyklowych Mistrzostwach Świata.

„Jestem bardzo szczęśliwy z możliwości startów w 2021 roku wraz z Petronas Yamahą Sepang Racing Team” – powiedział Rossi. „Przed podjęciem tej decyzji dużo myślałem o tym, ponieważ wyzwanie stojące za tym staje się coraz trudniejsze. Aby być na czele MotoGP, musisz pracować dużo i ciężko, a ponadto trenować codziennie i prowadzić prawdziwe życie sportowca. Mimo wszystko nadal to lubię i wciąż chcę jeździć”.

„W pierwszej połowie roku dokonałem wyboru i rozmawiałem z Yamahą, która zgodziła się ze mną. Powiedzieli mi, że nawet jeśli nie ma dla mnie miejsca w fabrycznym zespole, zagwarantowany był fabryczny motocykl i wsparcie fabryki. Bardzo się cieszę, że przejdę do Petronas Yamahy SRT. To młody zespół, ale już pokazał, że należy do czołowych ekip. Są bardzo poważni i bardzo dobre zorganizowani. W tym roku zmieniłem również swojego szefa mechaników. Jestem bardzo zadowolony z Davida i myślę, że jeszcze nie osiągnęliśmy swoich najlepszych wyników. To był jeden z powodów, dla których zdecydowałem się kontynuować karierę, ponieważ bardzo lubię atmosferę w zespole. Fajnie będzie mieć Franco [Morbidelliego] jako kolegę z ekipy, ponieważ jest on zawodnikiem Akademii. Myślę, że możemy razem pracować, aby osiągnąć dobre rezultaty”.

Rossi zdobył z Yamahą 65 ze swoich 89. zwycięstw, a także cztery z siedmiu tytułów w klasie królewskiej. Jeśli w niedzielę ukończy wyścig w czołowej trójce, dla Włocha będzie to 200. podium w karierze.

Źródło: motogp.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league