Viñales z pole position i rekordem toru Misano

Za nami sesja kwalifikacyjna przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix San Marino i Riviery Rimini. Pole position zdobył Maverick Viñales, który poprawił rekord toru należący do Jorge Lorenzo. Pierwszą linię na starcie uzupełnił Franco Morbidelli i Fabio Quartataro.

Q1:

Pierwsza część kwalifikacji zapowiadała się bardzo ciekawie. O awans do decydującej części czasówki walczyli między innymi Pol Espargarò, Miguel Oliveira, Brad Binder czy Takaaki Nakagami. Miejsca premiowane awansem są tylko dwa, a zawodników, którzy są w stanie pojechać bardzo szybko było zdecydowanie więcej. Po pierwszych pomiarowych okrążeniach na czele stawki znajdował się Aleix Espargarò przed swoim bratem Polem. Na swoim kolejnym szybkim kołki znaczącą poprawił się zawodnik KTM-A i to on znajdował się na pierwszej pozycji. Fatalnie za to prezentowali się Alex Márquez i Stefan Bradl, którzy plasowali się na samym końcu stawki w Q1. 

Na półmetku sesji kwalifikacyjnej na pierwszych dwóch miejscach plasowali się bracia Espargarò. Trzeci był Danilo Petrucci, który tracił niewiele do drugiej pozycji. Czwarty był Miguel Oliveira, a piąty Brad Binder. Ostatnie kilka minut pierwszej części czasówki zapowiadało się bardzo ciekawie i wszyscy zawodnicy z pierwszej szóstki mieli duże szanse na awans.

Kolejne okrążenia pomiarowe przejeżdżane przez zawodników nie przynosiły poprawy rezultatów, jako jedyny bardzo szybkie kółko przejechał Pol Espargarò, poprawiając swój rezultat o jedna dziesiątą sekundy. W międzyczasie na drugie miejsce awansował Miguel Oliveira spychając z premiowanego awansem miejsca Aleixa Espargarò. Czwarty był Takaaki Nakagami poprawiając swój rezultat na swoim ostatnim pomiarowym okrążeniu. W pierwszej piątce uplasował się jeszcze Danilo Petrucci. Niestety to kolejny weekend do zapomnienia dla Repsol Hondy, Alex Márquez zajął ostatnie miejsce w kwalifikacjach, a Stefan Bradl wystartuje do jutrzejszego wyścigu z dziewiętnastego miejsca. 

Q2:

Decydująca część sesji kwalifikacyjnej zapowiadała się bardzo ciekawie. Faworyci do zdobycia pole position to zdecydowanie Maverick Viñales i Fabio Quartataro, którzy w trakcie treningów prezentowali się z najlepszej strony mieli najróżniejsze tempo ze wszystkich zawodników. Niespodziankę z pewnością będzie chciał sprawić Valentino Rossi, najszybszy zawodnik trzeciego treningu. 

Jako pierwszy na tor w swoim stylu wyjechał Maverick Viñales, który lubi mieć przed sobą czysty tor i przejechać jak najszybsze okrążenie samotnie. Zaraz za nim wyjechała reszta zawodników, a w alei serwisowej najdłużej przebywał Miguel Oliveira. Pierwsze pomiarowe okrążenie Viñalesa to 1:32.130, ale brakowało jeszcze kilku dziesiątych sekundy do najlepszego czasu Rossiego z treningu. Niestety na swoim szybkim okrążeniu przewrócił się Pol Espargarò przez co Fabio Quartataro musiał odpuścić swoje rekordowe okrążenie. Nie przeszkodziło to jednak Francuzowi w przejechaniu następnego szybkiego kółka i to on znajdował się na czele stawki po pierwszym wyjeździe. Na drugiej pozycji plasował się Valentino Rossi ze strefą niespełna jednej dziesiątej sekundy, trzeci był Franco Morbidelli, czwarty Bagnaia, a czołową piątkę zamykał Maverick Viñales. 

Odmienną strategie od reszty zawodników obrał Viñales, który ma w planach trzy pomiarowe przejazdy. Hiszpan jednak nie był w stanie poprawić znacząco swojego czasu i pomimo poprawy wyniku pozostawał na piątym miejscu. Następne szybkie okrążenie było jednak dużo lepsze i zawodnik Yamahy wskoczył na pierwsze miejsce, prowadząc o cztery tysięczne sekundy. Na kilka sekund liderem był Franco Morbidelli, który nie cieszył się długo prowadzeniem, gdyż niesamowite okrążenie przejechał Maverick Viñales poprawiając rekord toru. Pierwszy rząd uzupełnili kolejni zawodnicy dosiadający motocykli Yamahy, czyli Franco Morbidelli i Fabio Quartataro. Czwarty był Valentino Rossi, a piąty Jack Miller. Bardzo słabe kwalifikacje mają za sobą zawodnicy KTM-A, którzy zajęli dwie ostatnie lokaty w Q2. 

Walka w jutrzejszym wyścigu między zawodnikami Yamahy zapowiada się bardzo ciekawie. O zwycięstwo powinni walczyć Viñales i Quartataro, a szansę mają również Morbidelli czy Rossi. Wyścig rozpocznie się jutro punktualnie o godzinie 14:00.

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
112
Maverick Viñales
Monster Energy Yamaha MotoGP1:31,4119
221
Franco Morbidelli
Petronas Yamaha SRT+ 0,3127
320
Fabio Quartararo
Petronas Yamaha SRT+ 0,3807
446
Valentino Rossi
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,4668
543
Jack Miller
Pramac Racing+ 0,6418
663
Francesco Bagnaia
Pramac Racing+ 0,6437
742
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,6799
836
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,6919
94
Andrea Dovizioso
Ducati Team+ 0,7739
105
Johann Zarco
Hublot Reale Avintia Racing+ 0,8077
1144
Pol Espargaró
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,85513
1288
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Tech 3+ 0,91212
1341
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,231*6
1430
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 0,318*8
159
Danilo Petrucci
Ducati Team+ 0,354*7
1633
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,470*8
1753
Tito Rabat
Hublot Reale Avintia Racing+ 0,727*7
1827
Iker Lecuona
Red Bull KTM Tech 3+ 0,774*8
196
Stefan Bradl
Repsol Honda Team+ 0,851*8
2038
Bradley Smith
Aprilia Racing Team Gresini+ 1,102*8
2173
Álex Márquez
Repsol Honda Team+ 1,269*9
* - strata względem najlepszego czasu z Q1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league