Quartararo na czele także na zakończenie testów w Malezji

Fabio Quartararo wywalczył hat-trick podczas przedsezonowych testów MotoGP w Malezji, uzyskując najlepszy czas również na zakończenie jazd na torze Sepang.

Francuz na tegorocznej Yamasze YZR-M1 przewodził stawce po pierwszych próbach z wynikiem 1:59,787, lecz niedługo jego czas został pobity przez Jacka Millera. Quartararo – w przeciwieństwie do zawodników fabrycznej Yamahy Mavericka Viñalesa i Valentino Rossiego – nie posiadał mechanizmu holeshot, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie środka ciężkości motocykla głównie na starcie wyścigu, co pomaga utrzymać przód motocykla przy asfalcie. Wcześniej z tego rozwiązania korzystało już Ducati.

Po pierwszych godzinach od rozpoczęcia Quartararo powrócił na szczyt zestawienia dzięki wykręceniu 1:58,349, co ostatecznie nie zostało już przez nikogo pobite, ponieważ większość stawki wcześniej zakończyła udział w testach między innymi z powodu powrotu opadów deszczu. Na drugim miejscu znalazł się Cal Crutchlow, który do Francuza stracił 0,082 sekundy, zaś czołową trójkę uzupełnił Alex Rins.

Z czwartym wynikiem testy ukończył Francesco Bagnaia, pokonując piątego Rossiego o 0,039 sekundy. Za plecami Włocha uplasował się jego rodak Danilo Petrucci, siódmy był Pol Espargaró, na ósmej pozycji znalazł się Jack Miller, a czołową dziesiątkę zamknęli Aleix Espargaró, który zaprezentował bardzo konkurencyjne tempo wyścigowe, oraz Joan Mir.

Z 11. czasem dzień zakończył Miguel Oliveira z Tech 3, zaś 12. był mistrz świata Marc Márquez, który – podobnie jak wczoraj – zaliczył wywrotkę. Hiszpan pod koniec dnia wypadł z toru w ostatnim zakręcie, jednak wyszedł z tego incydentu bez szwanku. Wartym zaznaczenia jest fakt, że czołowych 18. zawodników zmieściło się w jednej sekundzie. Dokładnie na 18. miejscu znalazł się Maverick Viñales, który przejechał aż 83 okrążenia toru Sepang, dokonując symulacji wyścigowych i porównując swoje obie Yamahy M1.

Na ostatni dzień testów na ubiegłorocznej Yamasze M1 zasiadł Jorge Lorenzo, który pokonał łącznie 44 okrążenia, a na najszybszej próbie był o 1,3 sekundy wolniejszy od Quartararo.

Przed kierowcami i zespołami pozostanie jeszcze jedna okazja do testów. Jazdy zostaną zorganizowane w Katarze w dniach 19-21 lutego. Tam również zostanie zainagurowany tegoroczny sezon MotoGP wyścigiem 8 marca.