Sobotnie kwalifikacje MotoGP do GP Australii odwołane (aktualizacja)

Z powodu wietrznych warunków panujących na Phillip Island, dyrekcja wyścigu MotoGP o Grand Prix Australii podjęła decyzję o anulowaniu sesji kwalifikacyjnej po rozegraniu części czwartego wolnego treningu.

Zgodnie z prognozą pogody, sobotnia część jazd w Australii została zakłócona przez niezwykle wietrzne warunki. Po tym, jak w trzecim treningu jedynie dwunastu zawodników było w stanie uzyskać czas okrążenia, w FP4 już każdy znajdował się w zestawieniu, lecz na nieco mniej niż 13 minut przed końcem sesja została przerwana z powodu warunków.

Był to skutek groźnie wyglądającego wypadku Miguela Oliveiry, który na szybkim i dynamicznym dojeździe do pierwszego zakrętu został zepchnięty przez wiatr na trawę, przez co przewrócił się i wielokrotnie koziołkował, a jego motocykl został dość poważnie uszkodzony. Portugalczyk został zabrany do centrum medycznego na przeprowadzenie dodatkowych badań.

Po kilkunastominutowej przerwie na dyskusję komisji bezpieczeństwa z samymi zawodnikami podjęto decyzję, że sobotnie sesje, a zatem czwarty trening, a także kwalifikacje, zostaną odwołane. Nie poinformowano jednak, na jakiej podstawie zostanie ustawiona kolejność na starcie do niedzielnego wyścigu, jednak uważa się, że jedną z opcji jest wzięcie pod uwagę łączonych czasów po trzech treningach.

Gdyby tak się stało, na pole position znalazłby się Maverick Viñales, który był najszybszy podczas piątkowych jazd, a także podczas FP3. Obok niego swoje motocykle ustawiliby Andrea Dovizioso i Cal Crutchlow. W drugiej linii znaleźliby się Danilo Petrucci, Jack Miller i Marc Márquez, zaś trzecia linia zostałaby zajęta przez Valentino Rossiego, Alexa Rinsa i Franco Morbidelliego.

Inną opcją jest rozegranie kwalifikacji w niedzielny poranek. Wszystko jednak będzie zależeć od tego, jak warunki będą przedstawiały się za kilkanaście godzin.

Aktualizacja: Opublikowano zaktualizowany harmonogram Grand Prix Australii na niedzielę. Wynika z niego, że rozgrzewka odbędzie się o godzinie 00:50 naszego czasu (jeszcze przed zmianą czasu na zimowy), kwalifikacje rozpoczną się zaledwie pół godziny później, o 1:20, zaś start wyścigu, który będzie liczył 27 okrążeń, przewidziano na godzinę 5:00 (już po zmianie czasu). Jeśli jednak nie uda się rozegrać kwalifikacji, stawka zostanie ustawiona na podstawie wspomnianego wcześniej łączonego zestawienia po trzech treningach.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league