Fabio Quartararo uzyskał najlepszy czas okrążenia pierwszej sesji treningowej MotoGP przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Wielkiej Brytanii, będąc bliskim pobicia rekordu toru Silverstone.

Po ponownej wymianie nawierzchni brytyjskiego obiektu tempo na pojedynczym okrążeniu znacząco wzrosło. Dowodem było 1:59,952 uzyskane przez Quartararo w końcówce pierwszego treningu, co było czasem wolniejszym o zaledwie 0,011 sekundy od rekordu należącego do Marca Márqueza z 2017 roku.

Wspomniany Márquez znajdował się na czele sesji przez jej znaczną większość, lecz nie był w stanie zejść poniżej bariery dwóch minut i ostatecznie zajął drugie miejsce tracąc jednak pół sekundy do Francuza. Na trzeciej pozycji uplasował się Maverick Viñales, zaś z czwartym wynikiem zameldował się Alex Rins. Piąty czas uzyskał Franco Morbidelli, szósty był zwycięzca ostatniego wyścigu w Austrii Andrea Dovizioso, siódmy wynik wykręcił Valentino Rossi, a czołową dziesiątkę uzupełnili Cal Crutchlow, Danilo Petrucci i Jack Miller.

Powracający do MotoGP po ośmiotygodniowej przerwie Jorge Lorenzo, który w Assen doznał uszkodzenia dwóch kręgów, w treningu zajął ostatnie miejsce. Zawodnik Repsol Hondy przejechał 16 okrążeń, jednak do Quartararo stracił 4,4 sekundy.