Zarco odejdzie z KTM-a po tym sezonie

Zespół KTM ogłosił dość szokującą decyzję o przedwczesnym zakończeniu współpracy z Johannem Zarco po zakończeniu tego sezonu.

Zarco podczas jazdy w barwach ekipy Tech3 Yamaha uchodził za jeden z największych talentów MotoGP. W satelickim zespole był w stanie sześciokrotnie znaleźć się na podium oraz wywalczyć cztery pole position, lecz przejście do fabrycznego KTM-a okazało się być dla niego trudniejsze niż oczekiwał. Mimo wywalczenia pierwszego rzędu na torze w Brnie w trudnych warunkach, w wyścigu zajął dopiero 14. miejsce. Do tej pory jego najlepszym wynikiem była 10. pozycja zajęta w Grand Prix Katalonii.

„Johann Zarco i Red Bull KTM nie dokończą wspólnie drugiego sezonu z dwuletniego kontraktu. Były mistrz Moto2 oraz fabryczny zespół wspólnie podjęli decyzję o zakończeniu przygody po zakończeniu kampanii w 2019 roku” – czytamy w oświadczeniu KTM.

„29-latek dołączył do KTM-a pod koniec sezonu 2018 po swoim drugim roku w MotoGP, po raz pierwszy z pełnym wsparciem fabrycznym. Zarco próbował dostosować swój styl jazdy do KTM RC16, a zespół starał się bezlitośnie dopasować maszynę #5 do życzeń i wymagań Francuza, podczas gdy zespołowy kolega Pol Espargaró regularnie pojawiał się w Q2 i nieustannie walczył w pierwszej dziesiątce”.

„Ostatecznie zarówno Johann, jak i zespół postanowili nie kontynuować wspólnego projektu na sezon 2020 i skupią się teraz na wykonaniu najlepszej pracy w finałowych ośmiu rundach i ostatnich miesiącach MotoGP 2019”.

Nie wiadomo teraz, jaki los czeka Francuza. Zdecydowana większość miejsc w przyszłorocznej stawce MotoGP jest już obsadzona, zatem są spore szanse na to, że Zarco nie pozostanie w MotoGP. Najpewniejsze wydaje się w tej chwili przejście do WorldSBK, jednak na podjęcie ostatecznej decyzji przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

Zaskakujące zwolnienie miejsca przez Zarco pozostawia pytanie, kto zastąpi Francuza. Do fabrycznego KTM-a zaczęli być przymierzani zarówno Jack Miller z Pramac Ducati, jak i Jorge Lorenzo z Repsol Hondy, który miał w ostatnim czasie rozmawiać również z Yamahą. Wiele wskazuje jednak na to, że ci zawodnicy pozostaną w obecnych zespołach. KTM posiada jeszcze zawodnika testowego Daniego Pedrosę, lecz wcześniej Hiszpan zadeklarował, że nie chciałby wracać na pełen etat do MotoGP.

Źródło: Z wykorzystaniem ktm.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league