Quartararo z nowym rekordem toru Assen, Rossi w Q1

Fabio Quartararo uzyskał rekordowy czas okrążenia podczas trzeciej sesji treningowej przed jutrzejszym wyścigiem MotoGP o holenderskie Tourist Trophy. Z kolei najlepszy czas Valentino Rossiego został anulowany za przekroczenie limitów toru, w wyniku czego Włoch będzie musiał powalczyć w pierwszej części kwalifikacji.

Quartararo już niejednokrotnie w tym sezonie udowadniał, że posiada bardzo dobre tempo na pojedynczym okrążeniu. Po uzyskaniu najlepszego czasu we wczorajszym pierwszym treningu, Francuz powtórzył ten wyczyn również w FP3, poprawiając jednocześnie czteroletni rekord toru. Początkowo na pięć minut przed końcem sesji nowym najlepszym czasem Assen popisał się Danilo Petrucci, który uzyskał 1:32,580, jednak Quartararo po założeniu nowych miękkich opon podwyższył poprzeczkę na 1:32,471 i pozostał do końca treningu na pozycji lidera.

Petrucci spadł finalnie na drugie miejsce, jednak utrzymał za swoimi plecami Marca Márqueza, który znalazł się na trzeciej pozycji. Czwarty czas wykręcił z kolei Takaaki Nakagami. Rossi, który początkowo znajdował się na piątej lokacie, ostatecznie został sklasyfikowany na czternastym miejscu z powodu anulowania jego najlepszego czasu za przekroczenie limitów toru w zakręcie 18.

To wypromowało Mavericka Viñalesa na piąte, a Franco Morbidelliego na szóste miejsce. Jack Miller uplasował się na siódmej pozycji, ósmy był Andrea Dovizioso, a czołową dziesiątkę uzupełnili Cal Crutchlow i Joan Mir, który był największym wygranym po karze Rossiego, ponieważ w ten sposób wywalczył bezpośredni awans do Q2. Zespołowy kolega Mira z Suzuki Alex Rins miał nieco mniej szczęścia, ponieważ uplasował się na jedenastej pozycji ze stratą tylko 0,070 sekundy do premiowanej awansem dziesiątki.

Kwalifikacje MotoGP na torze Assen rozpoczną się o godzinie 14:10. Wcześniej, bo o 13:30, wystartuje czwarty trening wolny królewskiej klasy.