Marc Márquez wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Malezji MotoGP. Z drugiego miejsca ruszy Johann Zarco, a czołową trójkę uzupełni Valentino Rossi.

Q1

Podczas czwartego treningu na Sepang pojawiły się opady deszczu, które nie ustały do momentu rozpoczęcia kwalifikacji. Warunki zmieniły się na tyle gwałtownie, że dyrekcja wyścigu zdecydowała się przerwać sesję i wywiesić czerwoną flagę zaledwie po dwóch minutach od początku Q1.

Rywalizację o pole position do wyścigu na torze Sepang wznowiono z 1,5-godznnym opóźnieniem, a ze względu na wciąż mokrą nawierzchnię, zawodnicy do swoich motocykli założyli opony przeznaczone na deszcz.

Po pierwszych mierzonych okrążeniach na czele tabeli znajdowali się bracia Espargaró – Aleix uzyskał 2:14,916, zaś Pol tracił do swojego brata mniej niż 0,1 sekundy. Niedługo później obu Hiszpanów pokonał Bradley Smith, który przejechał kółko w czasie 2:14,332, a na trzecie miejsce awansował Xavier Simeon. Smith jednak mógł mówić o sporym pechu, ponieważ będąc na kolejnym szybkim okrążeniu przewrócił się on w 11. zakręcie.

W tym samym czasie na czoło zestawienia powrócił Aleix Espargaró, który poprawił najlepszy czas Smitha o sekundę, uzyskując 2:13,335. Smith tracił wkrótce kolejne pozycje, między innymi na korzyść Michele Pirro, który zastępuje kontuzjowanego Jorge Lorenzo od sobotniej części rywalizacji w Sepang.

Na minutę przed zakończeniem Q1 najlepszym czasem popisał się Alvaro Bautista, który uzyskał rekordowy czas w ostatnim, czwartym sektorze i wykręcił czas lepszy od Aleixa Espargaró o zaledwie 0,024 sekundy. Na dobrym okrążeniu jechał również Pirro, jednak zepsuł on dwa ostatnie sektory, nie poprawiając swojego czasu.

Ostatecznie do Q2 awansowali Bautista oraz Aleix Espargaró, a kolejne pozycje zajęli: Scott Redding, Pirro, Xavier Simeon, Pol Espargaró, Smith, Thomas Lüthi, Franco Morbidelli, Stefan Bradl, Karel Abraham, Takaaki Nakagami, Hafizh Syahrin oraz Jordi Torres, który nie wziął udziału w kwalifikacjach i nie wystartuje w jutrzejszym wyścigu na skutek złamania lewej kości śródręcza w czwartym treningu.

Q2

W wyniku tego, że deszcz przestał padać, wody na torze z minuty na minutę było mniej, jednak stan nawierzchni nie pozwalał jeszcze na założenie innych opon niż deszczowe.

Po pierwszych mierzonych okrążeniach na pozycji lidera znalazł się Márquez, który uzyskał 2:13,641. Na drugiej pozycji uplasował się Jack Miller, który do Hiszpana stracił tylko 0,027 sekundy, a czołową trójkę uzupełnił Andrea Iannone ze stratą 0,051 sek. Z kolei niegroźną wywrotkę w czwartym zakręcie przewrócił się Aleix Espargaró, który chciał jak najszybciej wrócić do boksów, aby skorzystać z drugiego motocykla.

Na półmetku sesji Márquez zdecydowanie podniósł poprzeczkę, poprawiając swój wcześniejszy czas o półtorej sekundy. Na tym etapie zawodnik Repsol Hondy miał 1,2 sek. zapasu nad Danilo Petruccim, który awansował na drugie miejsce. Trzy minuty później mistrz świata zaliczył wywrotkę w czwartym zakręcie. Z pomocą wirażowych był on w stanie ponownie uruchomić swoją Hondę i powrócić do alei serwisowej, aby przesiąść się na drugą maszynę, jednak w międzyczasie nikt nie zbliżył się do jego wyniku, przez co pozostał on na pierwszej pozycji.

Po wywieszeniu flagi w biało-czarną szachownicę wielu zawodników poprawiło swoje czasy. Najpierw linię mety przejechał Andrea Iannone, jednak na tym okrążeniu przeszkodził mu Márquez, co w ostatecznym rozrachunku oznaczałoby karę na polach startowych dla Hiszpana. Niedługo później drugie miejsce zajął Zarco, który do Márqueza tracił 0,892 sek., zaś chwilę później rezultat Francuza poprawił Rossi. Finalnie jednak z drugiego pola ruszy Zarco, który rzutem na taśmę wydarł środkową pozycję w pierwszej linii, a trzecią pozycję zajął Rossi.

Z czwartej pozycji ruszy Andrea Iannone, a piąty był Andrea Dovizioso, który w końcówce przewrócił się w dziewiątym zakręcie. Szóstą lokatę zajął Miller, na siódmym miejscu znalazł się Danilo Petrucci, a pozostałe pozycje zajęli Alex Rins, Alvaro Bautista, Dani Pedrosa, Maverick Viñales oraz Aleix Espargaró.

Wyścig o Grand Prix Malezji wystartuje jutro o godzinie 6:00 polskiego czasu z powodu zmiany harmonogramu niedzielnej części rywalizacji.

Aktualizacja: Márquez otrzymał karę cofnięcia o sześć pól do niedzielnego wyścigu z powodu przyblokowania w czasówce Andrei Iannone. Z pierwszej pozycji wystartuje zatem Zarco, jednak Márquez zachowa fakt wywalczenia pole position do statystyk.

P Nr Zawodnik Zespół   Rezultat
1 Marc Márquez Repsol Honda Team 2:12,161
2 Johann Zarco Monster Yamaha Tech 3 + 0,548
3 Valentino Rossi Movistar Yamaha MotoGP + 0,848
4 Andrea Iannone Team Suzuki Ecstar + 0,936
5 Andrea Dovizioso Ducati Team + 1,022
6 Jack Miller Alma Pramac Racing + 1,113
7 Danilo Petrucci Alma Pramac Racing + 1,252
8 Alex Rins Team Suzuki Ecstar + 1,302
9 Álvaro Bautista Ángel Nieto Team + 2,024
10 Dani Pedrosa Repsol Honda Team + 2,282
11 Maverick Viñales Movistar Yamaha MotoGP + 2,695
12 Aleix Espargaró Aprilia Racing Team Gresini + 3,179
13 Scott Redding Aprilia Racing Team Gressini + 0,475*
14 Michele Pirro Ducati Team + 0,512*
15 Xavier Siméon Reale Avintia Racing + 0,660*
16 Pol Espargaró Red Bull KTM Factory Racing + 0,821*
17 Bradley Smith Red Bull KTM Factory Racing + 1,021*
18 Thomas Lüthi EG 0,0 Marc VDS + 1,532*
19 Franco Morbidelli EG 0,0 Marc VDS + 1,683*
20 Stefan Bradl LCR Honda Castrol + 2,053*
21 Karel Abraham Ángel Nieto Team + 2,368*
22 Takaaki Nakagami LCR Honda Idemitsu + 3,247*
23 Hafizh Syahrin Monster Yamaha Tech 3 + 3,514*
24 Jordi Torres Reale Avintia Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Wyniki

Partnerzy

rally and race