Dovizioso na pole position w Japonii, Márquez dopiero szósty

Andrea Dovizioso wywalczył pole position do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Japonii MotoGP w interesującej sesji kwalifikacyjnej na torze Motegi. Aktualny mistrz świata i lider tegorocznych zmagań Marc Márquez wystartuje dopiero z szóstego pola.

Q1

W pierwszej części kwalifikacji najszybszy czas uzyskał Alvaro Bautista, który był szybszy o 0,2 sekundy niż Takaaki Nakagami – wcześniej to Japończyk przewodził sesji, jednak został zepchnięty na drugie miejsce w samej końcówce tego segmentu czasówki. Mimo wszystko zarówno on, jak i Hiszpan, awansowali do Q2.

Z 13. pola wystartuje reprezentant KTM Bradley Smith, który pod koniec zaliczył poprawę swojego czasu, jednak to nie wystarczyło, aby wziąć udział w dalszej części dzisiejszej rywalizacji. Za jego plecami uplasował się zespołowy kolega Pol Espargaró, który był gorszy od Brytyjczyka o zaledwie 0,02 sekundy. Słaby weekend zaliczają z kolei zawodnicy ekipy Pramac – Danilo Petrucci, który w trzecim treningu przewrócił się i stracił szansę na awans do drugiej części czasówki, w Q1 zajął dopiero piątą pozycję, zaś jego partner z zespołu Franco Morbidelli miał jeszcze większego pecha, zaliczając groźną wywrotkę w 12. zakręcie, jednak zawodnikowi na szczęście nic się nie stało. Ostatecznie Włoch wystartuje jutro z 17. pola.

Na 16. pozycji ustawi się Hafizh Syahrin, a od 18. lokaty swoje motocykle ustawią kolejno: Karel Abraham, Aleix Espargaró, Katsuyuki Nakasuga, Scott Redding, Xavier Simeon, Thomas Lüthi, Sylvain Guintoli oraz Jordi Torres.

Q2

Na początku tej części kwalifikacji pierwsze miejsce zajmował Cal Crutchlow, który był pierwszym zawodnikiem łamiącym barierę 1:45, uzyskując 1:44,909. Podczas drugiego przejazdu Marc Márquez pojechał szybciej o 0,1 sekundy, jednak jego zadanie było nieco utrudnione z powodu posiadania jednego motocykla, ponieważ drugi został uszkodzony w wyniku wywrotki z czwartego treningu.

Wkrótce jednak zawodnik Repsol Hondy stracił sporo pozycji – najpierw jego czas pobił Crutchlow, a następnie Jack Miller i finalnie Dovizioso, który pojechał szybciej od Australijczyka o 0,069 sekundy i wywalczył drugie w tym sezonie pole position z możliwością odłożenia zapewnienia tytułu przez Márqueza do kolejnej rundy. Aby to było możliwe, Włoch musi jutro ukończyć wyścig przed swoim rywalem.

W końcówce bardzo dobre okrążenie zaliczał Zarco, który uzyskał rekordowe czasy w pierwszych trzech sektorach, jednak popełnił błąd w ostatniej sekcji toru Motegi i ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji, będąc szybszym od Millera o zaledwie jedną tysięczną część sekundy. Z czwartego pola wystartuje Crutchlow, a Márqueza na szóste pole pod koniec zepchnął Andrea Iannone.

Siódmy czas uzyskał Maverick Viñales, ósmy był Alex Rins, dziewiąte miejsce wywalczył Valentino Rossi, a czołową dziesiątkę zamknął Bautista. Pozostałe miejsca w Q2 zajęli Dani Pedrosa oraz Takaaki Nakagami.