Kwartet Ducati na czele pierwszego treningu

Andrea Dovizioso uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas pierwszej sesji treningowej przed niedzielnym wyścigiem MotoGP o Grand Prix Aragonii, zaś zawodnicy Ducati zajęli pierwsze cztery miejsca.

Przez pierwszą połowę sesji na czele tabeli z czasami znajdował się Marc Márquez, który jako jedyny zszedł poniżej 1:49, uzyskując 1:48,804. Wkrótce jednak Hiszpana pokonał Dovizioso, który pojechał o jedną tysięczną część sekundy lepiej niż zawodnik Repsol Hondy.

Niedługo później doszło do interesującej sytuacji, ponieważ identyczny czas do Dovizioso uzyskał Maverick Viñales, przez co czołową trójkę dzieliło 0,001 sekundy, jednak reprezentant Ducati poprawił swoje tempo o 0,8 sek., wykręcając 1:48,020 i utrzymując się do końca sesji na czele zestawienia. Na drugie miejsce awansował Danilo Petrucci, który był wolniejszy od swojego rodaka o niecałe 0,2 sekundy. Trzecie miejsce zajął Jack Miller, a czwarty był Jorge Lorenzo, dzięki czemu na pierwszych czterech pozycjach znaleźli się zawodnicy Ducati.

Viñales finalnie został sklasyfikowany na piątej lokacie, szóste miejsce zajął Márquez, a siódma pozycja przypadła Valentino Rossiemu. Czołową dziesiątkę uzupełnili Johann Zarco, Cal Crutchlow oraz Andrea Iannone. Pod koniec sesji w motocyklu Xaviera Simeona doszło do wybuchu silnika w pierwszym zakręcie, gdzie w wyniku całego incydentu unosiły się duże kłęby dymu.