WSBK: Dominacja Bautisty na otwarcie sezonu w Australii

Álvaro Bautista wygrał wszystkie trzy wyścigi rundy WorldSBK na Phillip Island, która otworzyła sezon 2023. Oprócz niego, na podium stanęło w ten weekend jeszcze czterech innych zawodników. Ostatniego wyścigu nie ukończył Toprak Razgatlıoğlu, a bardzo nisko sklasyfikowany został Jonathan Rea, przez co już na początku stracili oni do swojego największego rywala, Bautisty,

Wyścig 1

Na zawodników na starcie czekał deszcz i mokry tor.

Z pole position ruszał mistrz z 2021 roku, Toprak Razgatlıoğlu. Obok niego na polach startowych ustawił się Álvaro Bautista, aktualny mistrz świata WSBK, a także debiutujący w najwyżej klasie mistrz World Supersport i Moto E – Dominique Aegerter. Jonathan Rea startował z pozycji czwartej.

Na starcie Razgatlıoğlu stracił pozycję na rzecz Bautisty, a potem też Rei, który minął debiutującego Aegertera. Turka zaczął atakować też Alex Lowes na Kawasaki, który podobnie jak Rei miał dobre tempo. Oboje minęli swoich rywali, przesuwając się na wyższą pozycję pokazując jak motocykl Kawasaki jest przygotowany do deszczowych warunków.

Przewrócił się Michael van der Mark, zawodnik BMW, który zaliczył dużego high-side’a i na szczęście odszedł o własnych siłach – w zeszłym sezonie upadku regularnie kończyły się dla Holendra poważnymi kontuzjami, które wykluczały go ze ścigania.

Po początkowych problemach, na trzecią pozycję zdołał powrócić Toprak Razgatlıoğlu. Z wyścigu przez problemy z maszyną wycofał się Tom Sykes.

Gdy minęła połowa wyścigu, Álvaro Bautista był w stanie minąć Jonathana Rei i przesunąć się na pozycję lidera dzięki odważnemu manewrowi tuż przed zakrętem Millera. Dodatkowo kilka okrążeń później przewrócił Alex Lowes, okupujący wcześniej czwarte miejsce, zamazując dobry progres całego Kawasaki w tym wyścigu.

Álvaro Bautista z łatwością dojechał do mety jako pierwszy. Chwilę później wyścig ukończyli też Jonathan Rea i Toprak Razgatlıoğlu.

TOP 10 wyścigu pierwszego:

 1. Álvaro Bautista
 2. Jonathan Rea
 3. Toprak Razgatlıoğlu
 4. Andrea Locatelli
 5. Axel Bassani
 6. Iker Lecuona
 7. Danilo Petrucci
 8. Xavi Vierge
 9. Scott Redding
 10. Garett Gerloff

Wyścig Superpole

Tradycyjnie, zawodnicy ściganie rozpoczęli z tych samych pól startowych, co w wyścigu pierwszym. Tym razem dopisywała im pogoda – nad torem Phillip Island świeciło słońce.

Najlepiej ze startu ruszył Bautista, który minął Razgatlıoğlu i został liderem wyścigu. Także Jonathan Rea przesunął się o pozycję do góry po wyprzedzeniu Aegertera. Kilka zakrętów później Turek znalazł się na prowadzeniu, za to podczas walki Dominique Aegerter pojechał zbyt szeroko i wyjechał poza tor, wypychając też Jonathana Rei przez co oboje stracili pozycje.

Na kolejnym okrążeniu na czele stawki ponownie znalazł się Bautista, a Alex Lowes wyprzedził Michaela Rinaldiego, a następnie Topraka Razgatlıoğlu aby awansować na drugą pozycję. Brytyjczyk rzucił się w pościg za Hiszpanem, a za nim Aegerter debiutujący w WSBK przesunął się na czwarte miejsce, choć po chwili je stracił.

W tym samym czasie na dziewiątej pozycji jechał Jonathan Rea, próbujący odrobić jak najwięcej strat po wypadnięciu z toru.

Na czele Lowes stracił tempo na rzecz Rinaldiego, który podkręcił tempo i minął Razgatlıoğlu i wkrótce także on został minięty przez zawodnika Ducati. Potem Brytyjczyk na Kawasaki stracił pozycję po tym, jak minął go Turek.

W połowie wyścigu Remy Gardner zahaczył o tył koła swojego zespołowego partnera, Dominique’a Aegertera, przez co oboje spadli z motocykli wypadając z dalszej rywalizacji.

Zwycięzcą sprintu został Álvaro Bautista, drugi na metę dojechał jego partner z Ducati Michael Rinaldi, a trzeci był Toprak Razgatlıoğlu – to ta trójka zdobyła też pierwszy rząd startowy do drugiego wyścigu.

TOP 10 wyścigu Superpole:

 1. Álvaro Bautista
 2. Michael Ruben Rinaldi
 3. Toprak Razgatlıoğlu
 4. Alex Lowes
 5. Andrea Locatelli
 6. Philipp Oettl
 7. Jonathan Rea
 8. Iker Lecuona
 9. Axel Bassani
 10. Michael van der Mark

Wyścig drugi

Pogoda nad australijskim torem ponownie dopisywała zawodnikom, którzy stanęli na starcie ostatniego wyścigu weekendu. Tym bardziej na pole position pojawił się Alvaro Bautista, a obok niego ustawili się Michael Ruben Rinaldi i Toprak Razgatlıoğlu. W drugim rzędzie znaleźli się Alex Lowes, Andrea Locatelli i Philipp Oettl. Jonathan Rea, który stracił w sprincie wiele pozycji ruszał z pola siódmego, mając po swojej prawej Ikera Lecuonę i Axela Bassaniego.

Zawodnicy Ducati ruszyli przodem, za to Locatelli świetnie zareagował na start i minął Alexa Lowesa i Topraka Razgatlıoğlu, awansując na trzecią pozycję. Brytyjczyk spadł w klasyfikacji i znalazł się obok Jonathana Rei, którzy walczył o pozycję z Ikerem Lecuoną. Kawasaki wyszło zwycięsko z walki z Hondą, zajmując pozycję sześć i siedem. Kilka momentów później Rea bez problemu wyprzedził Razgatlıoğlu, za to chaos wykorzystał Bassani, który wskoczył na czwartą pozycję – jego tempo nie było jednak wystarczające, aby dogonić topową trójkę.

Jonathan Rea w końcu wyprzedził Bassaniego bez żadnego problemu, a Razgatlıoğlu wykorzystał szeroką linię Włocha aby pojechał za zawodnikiem Kawasaki. W kilka okrążeń Turka dogonił jednak Alex Lowes, który zdołał przyspieszyć swoje tempo a dodatkowo minąć go w jednym okrążeń. Na kolejnym Brytyjczyk świetnie wykorzystał chaos, który pojawił się gdy czterech zawodników jechało razem do pierwszego zakrętu, aby wyprzedzić też Reę i awansować na pozycję czwartą. Stracił ją jednak kilka zakrętów później właśnie na rzecz swojego zespołowego partnera.

Lowes na kolejnym kółku ponownie był czwarty, a z tyłu ich grupy Axel Bassani i Iker Lecuona o mało co nie zderzyli się (drugi raz w ciągu kilku minut), a wykorzystał to Oettl, który minął ich i zaczął atakować Razgatlıoğlu. Potem Niemiec jednak został wyprzedzony przez Bassaniego, a dodatkowo czyhał też na niego Lecuona. Kilka okrążeń później Razgatlıoğlu stracił szóstą pozycję na rzecz Bassaniego.

Bassani w kilka okrążeń podkręcił tempo i minął zawodników Kawasaki, aby awansować na czwarte miejsce. Chwilę później przewrócił się Alex Lowes, zabierając ze sobą Topraka Razgatlıoğlu.

Tempo stracił Rea – po minięciu wcześniej przez Bassaniego, wyprzedził go też Oettl przez co spadł na szósta pozycję. Dodatkowo, potem problemów z nim nie miał Iker Lecuona, więc znalazł się na siódmym miejscu, a dalej nawet na ósmym dzięki manewrowi Aegertera na ostatnim okrążeniu.

Wyścig wygrał Álvaro Bautista, a linie mety chwilę po nim przekroczyli: Michael Ruben Rinaldi i Andrea Locatelli.

TOP 10 wyścigu drugiego:

 1. Álvaro Bautista
 2. Michael Ruben Rinaldi
 3. Andrea Locatelli
 4. Axel Bassani
 5. Philipp Oettl
 6. Iker Lecuona
 7. Dominique Aegerter
 8. Jonathan Rea
 9. Danilo Petrucci
 10. Xavi Vierge

Kolejna runda WSBK odbędzie już w ten weekend na torze Mandalika w Indonezji.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze