WSBK: Triplet Razgatlıoğlu i pierwsze podium Reddinga dla BMW na torze Donington Park

Toprak Razgatlıoğlu wygrał wszystkie trzy wyścigi WorldSBK jakie odbyły się w Wielkiej Brytanii, dominując. Podium uzupełniali Jonathan Rea, Álvaro Bautista, Alex Lowes oraz Scott Redding. Dla dwóch ostatnich były to pierwsze miejsca na podium w sezonie, a dla Reddinga dodatkowo pierwsze w zespole BMW.

Do wyścigu z pierwszego pola wystartować miał Jonathan Rea, który podczas sesji Superpole pobił rekord toru. Zaskakująco, świetnie prezentował się też jego zespołowy partner, Alex Lowes, który w ostatnich wyścigach miał wiele problemów – Brytyjczyk miał jednak ustawić się teraz w pierwszym rzędzie, który uzupełnił Toprak Razgatlıoğlu. Jeszcze pozytywnie zaskakująca mogła być czwarta pozycja startowa Scotta Reddinga, który w końcu wydał się naprawdę pewny na swoim motocykli BMW po coraz występach.

Wyścig 1

Choć świetnie ruszył Jonathan Rea, to jednak Toprak Razgatlıoğlu wykorzystał zamieszanie i przedarł się na prowadzenie. Dobrze ruszył też Álvaro Bautista Przesuwając się na czwarte miejsce, będąc jednak zmuszonym do zwolnienia, aby nie uderzyć w Alexa Lowesa. Potem Rea był blisko wyprzedzenia Turka, jednak tamten utrzymał swoje miejsce a Bautista przeprowadził brawurowy atak, dzięki któremu wyprzedził oba motocykle Kawasaki. Wykorzystał to Iker Lecuona, który znalazł się między zielonymi maszynami.

Lowes zdołał potem wyprzedził Bautistę w walce o drugie miejsce, a Razgatlıoğlu powoli zaczął budować swoją przewagę. Hiszpan zdołał jednak ponownie wyprzedzić Brytyjczyka na Kawasaki, choć przez chwilę musiał bronić się też przed Reą, który był na czwartym miejscu. Sześciokrotny mistrz świata zdołał znaleźć się na pozycji dającej podium chwilę później i ruszył w pogoń za Bautistą.

Scott Redding, który stracił kilka pozycji na starcie, z powrotem przebił się do przodu, znajdując się nawet na czwartej pozycji po minięciu Lowesa. Na czele za to Rea musiał ratować się przed high-sidem po tym, jak przejechał on po krawężniku, a motocykl podbił go do góry. Razgatlıoğlu, na czele, kontrował wyścig.

W siódmym zakręcie Rea zdołał wyprzedzić Hiszpana, jednak wyjechał szeroko, znowu tracąc pozycje. Potem zawodnik z Irlandii Północnej ponownie zdołał minąć Bautiste, ale ten agresywnie zbliżył się do niego, ryzykując kontakt i znów był drugi.

Okrążenie później zawodnik na Kawasaki ponownie minął Hiszpana na Ducati, tym razem nie tracąc zyskanego drugiego miejsca – Bautista wyjechał jeden z zakrętów szerzej, co Rea wykorzystał, jadąc ciasno po jego zewnętrznej.

Gdy tamta dwójka walczyła, przewrócił się Leandro Mercado, a inni zawodnicy podzieli się na grupy. Przewaga Razgatlıoğlu wzrosła do ponad trzech sekund, a strata Redding i Lowesa do dwójki walczącej o druga pozycję wynosiła ponad dwie sekundy.

Bautista kilka okrążeń później zdołał odbyć miejsce drugie, jednak Rea odbił je na kolejnych zakrętach – choć z problemami przypominającymi te Hiszpana z początku wyścigu na Donington Park, który ponownie zaatakował zawodnika Kawasaki, aby znów zostać wyprzedzonym.

Chwilę potem Rea popełnił jednak błąd, w wyniku którego pojechał bardzo szeroko otwierając ścieżkę przed Bautistą – zawodnik Ducati zaczął odjeżdżać, jednak nagle przewrócił się i odpadł z wyścigu. Przez to na trzecią pozycję przesunął się Scott Redding.

Za to przewaga Razgatlıoğlu ciągle rosła – strata Rei na sześć okrążeń przed metą wynosiła już prawie sześć sekund. Redding na miejscu trzecim znalazł się w tarapatach, bo gwałtownie zbliżył się do niego Alex Lowes. Zawodnik Kawasaki był jednak skutecznie blokowany przez rodaka na BMW, aż do ostatnich zakrętów, gdzie Lowes wykonał dobry manewr. Redding zdołał zrównać się z nim na prostej w szalonym tempie próbując go minąć, jednak Lowes pozostał na trzecim miejscu.

Po spędzeniu wszystkich okrążeń na prowadzeniu, Toprak  Razgatlıoğlu zwyciężył w kolejnym wyścigu w tym sezonie. Podium uzupełnili Jonathan Rea i Alex Lowes.  

Wyścig superpole

Zgodnie z kolejnością z kwalifikacji, z pole position w niedzielny poranek ponownie ruszyć miał Jonathan Rea, a obok niego znowu ustawili się Alex Lowes i Toprak Razgatlıoğlu.

Świetnie wystartowali Razgatlıoğlu, który objął prowadzenie, oraz Scott Redding – ten minął Lowesa i przesunął się na trzecią pozycję. Bautista, lider klasyfikacji generalnej, pozostał na piątym miejscu, z którego startował.

Rea próbował zaatakować rywala na prowadzeniu, jednak wyjechał zakręt szeroko przez co bliski minięcia go był Scott Redding. Pierwsza dwójka zdołała obronić swoje pozycje przed rywalami, jednak wspomniany wcześniej zawodnik BMW na trzeciej pozycji wpadł w kłopoty, bo zbliżył się do niego Lowes. Trochę dalej, w pięknym stylu, Andrea Locatelli wyprzedził Ikera Lecuonę – okrążenie później, Hiszpan odzyskał wcześniejszą lokatę.

Na czele, Toprak Razgatlıoğlu pobił wyścigowy rekord toru Donington Park i zaczął budować przewagę nad Jonathanem Reą – on i zawodnik z Irlandii Północnej odjechali na sporą odległość od reszty zawodników.  Ich zwyczajowy największy rywal, Álvaro Bautista, dalej jechał na piątej pozycji.

Przewrócił się Tarran Mackenzie, aktualny mistrz świata British Superbikes jadący z dziką kartą na Yamasze, który uderzył w tylne koło Xaviego Vierge – zawodnik Hondy pojechał jednak dalej, unikając upadku po tym kontakcie.

Lowes wykorzystał szeroki wyjazd Reddinga i przesunął się na miejsce trzecie, jednak zawodnik BMW zamierzał dalej walczyć o podium – w pierwszym zakręcie odzyskał pozycję, która dałaby mu wymarzone miejsce na „pudle”. Lowes na Kawasaki pozostał jednak na tylnym kole rodaka, a dodatkowo wykorzystując tą walkę, zbliżył się do nich Álvaro Bautista. Hiszpan podjął nawet próby ataku na zawodnika na zielonym motocyklu – udała mu się dopiero kolejna i Bautista przesunął się na pozycję czwartą.

Po dominacji, Razgatlıoğlu wygrał drugi wyścig weekendu. Drugi metę przeciął Rea, a podium uzupełnił Redding, który po trudnym początku sezonu w końcu stanął na podium na motocyklu BMW.

Wyścig 2

Tym razem, ze względu na swoje zwycięstwo w porannym sprincie, z pole position ruszał Toprak Razgatlıoğlu, a obok niego na polach startowych stanęli Jonathan Rea i Scott Redding.

Najlepiej ruszył Razgatlıoğlu, tak jak w poprzednich wyścigach – świetnie poradził sobie też Bautista, który wskoczył na trzecią pozycję. Rea pozostał jednak blisko Turka na pozycji lidera, po tym jak dokonał zmian w motocyklu właśnie, aby zbliżyć się do mistrza świata na motocyklu Yamahy.

Już po zaledwie okrążeniu pierwsza dwójka zaczęła oddalać się od Bautisty na miejscu trzecim. Za nimi Scott Redding bronił swojej pozycji przed kolejnym zawodnikiem Ducati, Michaelem Rinaldim.

Rea próbował zaatakować Razgatlıoğlu, jednak jego nieprawdopodobne hamowanie pomogło mu pozostać liderem – jego rywal z Kawasaki miał jednak świetną prędkość w środku zakręcie, przez co Turek nie mógł się oddalić. Rea zdołał wyprzedzić go na prostej, ale Turek objechał go w zakręcie i zdołał wrócić na miejsce lidera.

Z walki tej korzystał Bautista, który zaczął zbliżać się do dwójki na czele i oddalać od Reddinga na miejscu czwartym. W międzyczasie przewrócił się Ilja Michalczuk, zastępujący Michaela Van den Marka na motocyklu BMW.

Rea wykorzystał lekki błąd Razgatlıoğlu i przedarł się na czoło, jednak Turek podciął rywala na zakręcie, wjeżdżając po wewnętrznej i ponownie znalazł się na czele. Te zmiany na pozycji pozwoliły Bautiście zbliżyć się do Rei na odległość ataku.

Przez kolejne okrążenia motocyklista na Kawasaki nie potrafił znaleźć sposobu na wyprzedzenie liderującego Razgatlıoğlu, który świetnie hamował i wybierał odpowiednie linie przejazdu, budując potem przewagę nad sześciokrotnym mistrzem świata, który znalazł się na celowniku dwóch motocykli Ducati.

Na cztery okrążenia przed końcem Bautista minął Reę i awansował na drugie miejsce. Potem czołówka rozdzieliła się i dojechała na swoich pozycjach: Razgatlıoğlu wygrał swój trzeci wyścig weekendu w Wielkiej Brytanii, a metę za nim przecięli Bautista i Rea.

Álvaro Bautista utrzymuje pozycję lidera w klasyfikacji generalnej z przewagą 17 punktów nad Jonathanem Reą i z 43 oczek nad Toprakiem Razgatlıoğlu.

Kolejna runda World Superbikes Championship odbędzie się w ostatnie dni lipca na torze w Moście, w Czechach.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze