Nowicjusze i weterani dopuszczeni do startu w Indianapolis 500

Nowicjusze i weterani dopuszczeni do startu w Indianapolis 500 INDYCAR

Trzej debiutanci oraz trójka weteranów wyścigu Indianapolis 500 ukończyła we wtorek swoje programy zapoznawcze, wymagane aby przystąpić do najważniejszej rundy IndyCar Series.

Wśród debiutantów znaleźli się Kyle Kaiser, Matheus Leist i Robert Wickens, a swoją znajomość z torem odświeżali Jay Howard, Sage Karam i Danica Patrick. Wszyscy musieli przejść przez trzy fazy programu, wymagające od kierowców przejechania serii okrążeń w określonym przedziale prędkości.

„Minęło siedem lat od kiedy prowadziłam tu samochód IndyCar” – powiedziała Patrick, dla której będzie to ostatni start w karierze profesjonalnego kierowcy. „Chciałam ukończyć program i nabrać pewności za kierownicą, aby później zabrać się za normalny program. Długo czekałam na ten dzień”.

Z powodu problemów z chłodzeniem oraz ciężko prowadzącego się pojazdu, Amerykanka ukończyła swój program dopiero w ostatnich minutach sesji. Znacznie szybciej swoje wymagane przejazdy ukończył Jay Howard.

„To był znakomity dzień” – komentował Brytyjczyk. „Jestem bardzo zadowolony, samochód prowadzi się lepiej niż na tym etapie rok temu. Dodaje mi to pewności siebie i nie mam powodów do narzekań. Z niecierpliwością czekam na udany miesiąc”.

Zadowolony ze swojego dnia był też Karam, dla którego będzie to piąty start w słynnym wyścigu: „Nigdy nie czułem się tak komfortowo pierwszego dnia za kierownicą. Samochód dobrze się prowadził na wymaganych prędkościach, a gdy przyspieszaliśmy było jeszcze lepiej”.

Pierwsze trzy godziny na torze były zarezerwowane dla debiutantów. Wśród nich znalazł się ubiegłoroczny mistrz serii Indy Lights Kyle Kaiser: „Wyjechałem na tor, poczułem się pewnie i zaczęliśmy nabijać okrążenia. Nie mieliśmy żadnych przestojów i wszystko poszło zgodnie z planem”.

Po awarii skrzyni biegów podczas pierwszej fazy, Wickens dokończył swój program posługując się autem zespołowego kolegi Jamesa Hinchcliffe’a: „Musieliśmy się sprężać, bo samochód Jamesa nie miał pojawić się dzisiaj na torze, zatem trzeba go było przygotować. Nie była to idealna sytuacja, ale włożyliśmy do niego mój fotel i wyjechaliśmy na tor, aby ukończyć program”.

Niecałą godzinę na swój program potrzebował Leist, który w ubiegłym roku wygrał na tym torze wyścig Indy Lights: „Odczucia nie różniły się za bardzo od tych z Indy Lights – tamte auta mają mniej docisku i osiągają o 40 km/h mniej na prostych, ale poza tym są podobne. Dodatkowy docisk pomógł mi wręcz w okiełznaniu prędkości”.

W środę odbędzie się prywatny test obu producentów, z udziałem 12 kierowców. Kolejna runda IndyCar Series odbędzie się za półtora tygodnia na drogowej wersji toru Indianapolis.

P Nr Kierowca   Zespół   Rezultat Okr.
1 Robert Wickens D Schmidt Peterson Motorsports 40,8884 37
2 Matheus Leist D AJ Foyt Racing 40,8956 71
3 Jay Howard   Schmidt Peterson Motorsports 40,9747 61
4 Kyle Kaiser D Juncos Racing 41,0078 74
5 Sage Karam   Dreyer & Reinbold Racing 41,1710 45
6 Danica Patrick   Ed Carpenter Racing 41,1900 52
7 Robert Wickens D Schmidt Peterson Motorsports 42,7340 15

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej INDYCAR

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka