Pagenaud wygrywa ostatni wyścig sezonu

Pagenaud wygrywa ostatni wyścig sezonu INDYCAR

Simon Pagenaud wykorzystał alternatywną strategię, by odnieść zwycięstwo w finale sezonu IndyCar Series na torze Sonoma Raceway. Ustępujący mistrz serii pokonał swojego zespołowego kolegę Josefa Newgardena, który wywalczył swój pierwszy tytuł mistrzowski.

Newgarden utrzymał prowadzenie po starcie z pole position, przed Willem Powerem i Hélio Castronevesem, który wyprzedził Pagenauda. Scott Dixon awansował na piąte miejsce, wyprzedzając Takumę Sato – ten stracił przez to pozycje również na rzecz Alexandra Rossiego i Grahama Rahala. Zwycięzca Indianapolis 500 nie miał okazji walczyć o odzyskanie zajmowanej wcześniej lokaty, bowiem na szóstym okrążeniu przebił on prawą tylną oponę i stracił okrążenie do liderów.

Newgarden zdążył sobie zbudować 2-sekundową przewagę przed pierwszymi zjazdami do boksów. Jako pierwszy z czołówki wyłamał się czwarty w kolejce Pagenaud, który na 11. okrążeniu zjechał po miękkie opony. Francuz od razu wykręcił najlepsze okrążenie wyścigu i wysunął się na prowadzenie, gdy liderzy zjechali do boksów na 17. okrążeniu.

Po pierwszej serii pit-stopów prowadził zatem Pagenaud, przed Newgardenem, Powerem, Castronevesem i Dixonem – ten próbował wyprzedzić Brazylijczyka tuż po jego wyjeździe z boksów, lecz nieskutecznie. Już na tym etapie z walki odpadł Rossi, który miał problemy z silnikiem.

Ze względu na wcześniejszy zjazd, Pagenaud musiał zdecydować pomiędzy strategią czterech postojów, a oszczędzaniem paliwa. Francuz wybrał pierwszą opcję i agresywnie budował przewagę nad Newgardenem – urosła ona do 16 sekund, gdy zjechał on na swój drugi postój na 30. okrążeniu.

Pagenaud kontynuował bardzo szybką jazdę, jednocześnie przebijając się do przodu – by nie utknąć w głębi stawki, musiał on wyprzedzić Charliego Kimballa, Sébastiena Bourdaisa i Ryana Hunter-Reaya. Gdy liderzy w końcu zjechali na swój drugi postój na 39. okrążeniu, Pagenaud odzyskał prowadzenie, a jego przewaga nad Newgardenem urosła do 26 sekund. Za liderem klasyfikacji nadal jechali Power, Castroneves i Dixon.

Na swój trzeci pit-stop Pagenaud zjechał na 48. okrążeniu, ponownie wybierając miękkie opony. Tym razem powrócił on na tor na trzeciej pozycji, jedyne 7,5 sekundy za Newgardenem. Pomiędzy tą dwójką znajdował się Power, lecz nie stanowił on żadnej przeszkody dla Pagenauda, który objechał go na 53. okrążeniu.

Newgarden zjechał na swój ostatni pit-stop na 62. okrążeniu, a Pagenaud dwa kółka później. Ta dwójka spotkała się spotkała się na wyjeździe z boksów i pomimo ataków Newgardena (który założył miękkie opony), Pagenaud (tym razem na twardej mieszance) utrzymał się na czele.

Power pozostawał na trzecim miejscu, lecz nie mógł nawiązać walki o zwycięstwo. Dzięki szybszemu zjazdowi, Dixon przesunął się na czwarte miejsce – przed Castronevesa. O kolejne pozycje walczyli Graham Rahal, Marco Andretti i Hunter-Reay, a czołową dziesiątkę zamykali Bourdais i Conor Daly.

Do końca wyścigu Newgarden jeszcze kilkukrotnie zbliżył się na niecałą sekundę do Pagenauda, lecz nie znalazł sposobu na wyprzedzenie ustępującego mistrza serii, który odniósł swoje drugie tegoroczne zwycięstwo i jedenaste w karierze. Dzięki drugiej lokacie, Newgarden zapewnił sobie pierwszy tytuł mistrza IndyCar Series.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 Simon Pagenaud   Team Penske 85 okr.
2 Josef Newgarden   Team Penske + 1,0986
3 Will Power   Team Penske + 1,6139
4 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing Teams + 12,0870
5 Hélio Castroneves   Team Penske + 22,5022
6 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 23,5289
7 Marco Andretti   Andretti Autosport w/Yarrow + 23,9788
8 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 24,5140
9 Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing + 49,9911
10 Conor Daly   AJ Foyt Enterprises + 55,6650
11 Charlie Kimball   Chip Ganassi Racing Teams + 1:21,0203
12 Max Chilton   Chip Ganassi Racing Teams + 1:24,5038
13 Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
14 JR Hildebrand   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
15 Carlos Muñoz   AJ Foyt Enterprises + 1 okr.
16 Tony Kanaan   Chip Ganassi Racing Teams + 1 okr.
17 Zachary Claman DeMelo D Rahal Letterman Lanigan Racing + 1 okr.
18 Jack Harvey D Schmidt Peterson Motorsports + 1 okr.
19 Ed Jones D Dale Coyne Racing + 16 okr.
20 Takuma Sato   Andretti Autosport + 23 okr.
21 Alexander Rossi   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 25 okr.
22 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 33 okr.
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka