Newgarden wygrywa po brawurowym manewrze

Newgarden wygrywa po brawurowym manewrze INDYCAR

Josef Newgarden umocnił się na czele klasyfikacji generalnej IndyCar Series na dwa wyścigi przed końcem sezonu 2017. Amerykanin w bardzo zdecydowany sposób wyprzedził swojego zespołowego kolegę Simona Pagenauda na 31 okrążeń przed metą.

Newgarden zakwalifikował się do sobotniego wyścigu na drugiej pozycji, lecz już na starcie objechał on zdobywcę pole position Willa Powera po zewnętrznej pierwszego zakrętu. Power zakończył swój wyścig zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, kiedy to stracił przyczepność i uderzył w ścianę. W powstałym zamieszaniu zderzyli się jadący kilka pozycji dalej Takuma Sato i Ed Carpenter, dla których również był to koniec wyścigu.

Na prowadzeniu pozostawali trzej kierowcy Team Penske – Newgarden, Hélio Castroneves i Pagenaud, a za sobą mieli Carlosa Muñoza – który zyskał cztery pozycje na pierwszym okrążeniu – i Scotta Dixona, który rozprawił się z Kolumbijczykiem chwilę po restarcie na 19. okrążeniu. Muñoz miał wkrótce stracić kolejne lokaty – na rzecz Ryana Hunter-Reaya i Alexandra Rossiego, by zadomowić się na stałe w końcówce pierwszej dziesiątki.

Pierwsze zjazdy do boksów czołówka odbyła w okolicach 60. okrążenia. Nie przyniosły one znaczących zmian, poza tym że Rossi wyprzedził Hunter-Reaya w walce o piąte miejsce.

Kolejna seria pit-stopów odbyła się pod żółtą flagą – ta została wywołana na 102. okrążeniu przez JR Hildebranda, którego samochód nie skręcił w czwartym zakręcie. Gorszy postój Newgardena oznaczał, że prowadzenie objął Castroneves. Duży postęp zanotował James Hinchcliffe, który wyprzedził dwóch kierowców Andretti Autosport i awansował na piątą pozycję.

Castroneves zdążył zbudować kilkusekundową przewagę do czasu kolejnej serii zjazdów, która tym razem okazała się niekorzystna dla Brazylijczyka – jego samochód zgasł w alei serwisowej, przez co spadł on czwarte miejsce, a pozycję lidera odzyskał Newgarden.

Kolejna żółta flaga pojawiła się na 166. okrążeniu, kiedy to Max Chilton obrócił się i uderzył w ścianę w czwartym zakręcie. Cała czołówka pozostała tym razem na torze, a restart na swoją korzyść próbował wykorzystać Dixon. Nowozelandczyk nie zdołał jednak wyprzedzić drugiego Pagenauda, co wykorzystał Castroneves, objeżdżając go w walce o trzecią lokatę.

Ostatnia neutralizacja dnia nastąpiła na 45 okrążeń do mety, kiedy to o ścianę otarł się Hunter-Reay. Tym razem wszyscy zdecydowali się zjechać do boksów, a najlepszy serwis wykonali mechanicy Pagenauda, dzięki czemu objął on prowadzenie.

Pagenaud utrzymywał się na czele po restarcie na 212 okrążeniu, lecz Newgarden nie zamierzał pozostawać drugi do samego końca – zaledwie pięć okrążeń później wykorzystał on niewielką lukę pozostawioną przez Pagenauda przy wewnętrznej ścianie, by wykonać brawurowy atak w pierwszym zakręcie – obaj kierowcy Team Penske zderzyli się ze sobą, w rezultacie czego Newgarden objął prowadzenie, a Pagenaud został wypchnięty na zewnętrzną i stracił także drugie miejsce, wyprzedzony przez Dixona.

Pagenaud nie odzyskał już żadnej ze straconych pozycji, a to oznaczało, że swoje siódme zwycięstwo w karierze odniesie Newgarden. Powiększył on swoje prowadzenie w punktacji do 31 punktów nad drugim na mecie Dixonem. Trzeci Pagenaud zbliżył się za to na jeden punkt do czwartego na mecie Castronevesa.

Swój najlepszy wynik w tym sezonie – piąte miejsce – wywalczył Conor Daly. Kierowca AJ Foyt Enterprises pokonał Rossiego, Charliego Kimballa, Hinchcliffe’a, zespołowego kolegę Muñoza oraz Sébastiena Bourdaisa, który zamknął pierwszą dziesiątkę w swoim pierwszym starcie od czasu wypadku w Indianapolis.

Kolejna runda IndyCar Series już za tydzień na torze Watkins Glen.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 Josef Newgarden   Team Penske 248 okr.
2 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing Teams + 0,6850
3 Simon Pagenaud   Team Penske + 0,9743
4 Hélio Castroneves   Team Penske + 1,5668
5 Conor Daly   AJ Foyt Enterprises + 1,7446
6 Alexander Rossi   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 2,9101
7 Charlie Kimball   Chip Ganassi Racing Teams + 4,2365
8 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 4,8498
9 Carlos Muñoz   AJ Foyt Enterprises + 7,8832
10 Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing + 8,1831
11 Sebastián Saavedra   Schmidt Peterson Motorsports + 8,6604
12 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 8,8457
13 Ed Jones D Dale Coyne Racing + 12,3444
14 Marco Andretti   Andretti Autosport w/Yarrow + 19,8702
15 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 43 okr.
16 Tony Kanaan   Chip Ganassi Racing Teams + 80 okr.
17 Max Chilton   Chip Ganassi Racing Teams + 84 okr.
18 JR Hildebrand   Ed Carpenter Racing + 148 okr.
19 Takuma Sato   Andretti Autosport + 242 okr.
20 Ed Carpenter   Ed Carpenter Racing + 243 okr.
21 Will Power   Team Penske + 243 okr.
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka