Zaprezentowano nowy pakiet aerodynamiczny IndyCar na sezon 2018

Zaprezentowano nowy pakiet aerodynamiczny IndyCar na sezon 2018 INDYCAR

IndyCar Series oficjalnie zaprezentowało nowy pakiet aerodynamiczny, który będzie obowiązywać w sezonie 2018, całkowicie odmieniając obecny wygląd pojazdów Dallara DW12. Odsłonięcie aut nastąpiło w przeddzień pierwszych testów na torze Indianapolis Motor Speedway.

Po trzech latach wojny aerodynamicznej pomiędzy Hondą i Chevroletem, samochody napędzane przez silniki obu producentów zostaną pod tym względem ujednolicone, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów, obniżenie bariery wejścia dla nowych producentów, większą kontrolę nad specyfikacją samochodów oraz poprawę jakości rywalizacji.

Nowy pakiet aerodynamiczny zostanie wyprodukowany przez Dallarę w dwóch wariantach – zaprezentowanej wersji na tory superspeedway oraz specyfikacji o wysokim docisku na tory drogowe, uliczne i krótkie owale.

Przejście na nowy pakiet aerodynamiczny zupełnie zmieni sposób, w jaki samochód IndyCar będzie generować docisk – po zniknięciu rozbudowanych skrzydeł i dodatków na górnych powierzchniach samochodu, większość docisku będzie powstawać od spodu samochodu, zapewniając dużo czystszą strugę powietrza za samochodem, a tym samym łatwiejsze podążanie za poprzedzającym autem.

Jednym z kluczowych aspektów nowego pakietu jest także bezpieczeństwo – strefy zgniotu uległy powiększeniu, sekcje boczne wydłużeniu, aby utrudnić uderzenie innego samochodu w nieosłoniętą część kokpitu, a także zmieniono kształt niektórych elementów, by samochody nie mogły odrywać się od ziemi po obrocie z dużą prędkością.

Przy okazji poprawiono jeden z głównych mankamentów Dallary DW12, jakim jest nierównomierny rozkład masy – dzięki znacznemu odchudzeniu tyłu samochodu, środek ciężkości został przesunięty do przodu, co powinno znacząco poprawić balans auta.

Projekt nowego samochodu powstał we współpracy pomiędzy INDYCAR, Dallarą oraz brytyjskim projektantem Chrisem Beattym, a główną inspirację stanowiły samochody IndyCar z lat 90. ubiegłego wieku.

Pierwszy test samochodu w konfiguracji superspeedway odbędzie się jutro, a pakiet na tory drogowe i uliczne zadebiutuje 1 sierpnia na torze Mid-Ohio. Gotowe pakiety zostaną dostarczone zespołom w listopadzie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej INDYCAR

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka