Ed Jones przejechał najszybsze okrążenie czwartkowych treningów przed wyścigiem Indianapolis 500. Sesja została przerwana na półtorej godziny przed końcem z powodu burzy.

„To był świetny dzień” – powiedział Jones. „Być najszybszym zarówno w ogólnej klasyfikacji jak i okrążeń bez cienia aerodynamicznego jest celem dla każdego. Co więcej, poczyniliśmy postępy w uczynieniu samochodu bardziej sterownym – dawaliśmy radę nawet w zmiennych warunkach. Musimy dalej dostosowywać się do sytuacji na jutro oraz kwalifikacje”.

Reprezentant zespołu Ed Carptenter Racing w/ Scuderia Corsa przejechał najlepsze okrążenie w czasie 39,5008 (366,678 km/h), pokonując drugiego w klasyfikacji Takumę Sato o niecałe 0,2 sekundy. Trzeci był Zach Veach, za którym uplasowali się Sébastien Bourdais i najlepszy z debiutantów Colton Herta.

Podczas czwartkowych jazd na torze pojawiło się 35 samochodów – jedynym wyjątkiem był Chevrolet #66 wystawiany przez zespół McLarena. Po tym jak Fernando Alonso rozbił się poprzedniego dnia, zespół długo analizował uszkodzenia i ostatecznie podjął decyzję o zbudowaniu zapasowego samochodu.

„W tym czasie okazało się również, że uszkodziliśmy silnik i potrzebowaliśmy go wymienić, co dało nam więcej pracy” – powiedział dyrektor sportowy McLarena Gil de Ferran. „Nie wyjechanie na tor bardzo zaszkodziło naszym przygotowaniom, ale nie wszystko stracone. Powinniśmy mieć pełen dzień na treningi i przygotowania do kwalifikacji w piątek, zatem naszym celem będzie udany, bezproblemowy dzień”.

W piątek kierowcy będą jeździć ze zwiększonym ciśnieniem turbodoładowania, co powoduje wzrost mocy silników o około 50 koni mechanicznych – taką mocą kierowcy będą dysponować podczas dwudniowych kwalifikacji, które odbędą się przez weekend.

Wyniki treningu

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej INDYCAR, McLaren Racing

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race